علت تعویض روغن موتور در فواصل تعیین چیست؟

به گزارش بالیو، عواقب استفاده از روغن نامناسب و تاخیر در تعویض روغن موتور بسیار است. عدم رعایت این موارد می تواند در نهایت منجر تحمیل هزینه های سنگین ناشی مشکلاتی، چون یاتاقان زدن می گردد.

علت تعویض روغن موتور در فواصل تعیین چیست؟

تعویض روغن موتور همیشه یکی از دغدغه های اصلی مالکان خودرو ها است، به خصوص این مساله در خودرو هایی که قیمت گران تری دارند نگرانی بیشتری ایجاد می نماید.

چگونه بفهمیم زمان تعویض روغن موتور خودرو فرا رسیده است؟ روغن موتور مایه حیات خودرو ها می باشد، بدون وجود آن موتور خودرو از کار می افتد. وظیفه اصلی روغن موتور خودرو روان سازی و جلوگیری از اصطکاک اجزای متحرک موتور و هم چنین جلوگیری از فرسودگی می باشدو صدای فعالیت موتور خودرو نیز تغییر می نماید. قبل از دیدن این نشانه ها باید نسبت به تعویض روغن موتور خودرو اقدام کنیم، اما بهترین زمان برای تعویض روغن موتور خودرو چگونه تشخیص داده می شود.

اغلب سازندگان خودرو توصیه می کنند در خودرو های بنزینی با تکنولوژی روز جهان هر 10000 هزار کیلومتر، یا هر سال یک یا دو بار، باید تعویض روغن شوند. البته شرایط ذکر شده در خصوص کارکرد خودرو در حالت معمولیه و در شرایط سخت کارکرد قضیه کاملا فرق می نماید.

برای تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو به مسافت طی شده توسط خودرو و زمان ماندگی روغن در داخل کار تر موتور بستگی داره؛ چون تغییرات خواص روغن موتور، به مقدار کارکرد موتور و به مدت زمانی که روغن در موتور بوده، بستگی زیادی داره. البته موارد خاص مثل استارت زدن زیاد در هوای سرد یا حرکت زیاد در راستا های پر ترافیک، مدت زمان تعویض روغن موتور و فیلتر روغن رو جلوتر می اندازد.

با پاکسازی دوده های حاصل از عملیات احتراق، روغن موتور آلوده شده و مواد افزودنی ای که در آن وجود دارند به همین دلیل، تجزیه و اکسید می شوند که رنگش را تیره می کنند. در نتیجه در مدت عمر روغن، گرانروی آن بیشتر شده و خواص پاکنندگی، جذب ذرات معلق و روانکاری آن کاهش می یابد و باید تعویض شود.

بهتر است هنگام تعویض روغن، فیلتر روغن نیز تعویض شود.

در موتور های با تکنولوژی بالا نباید از روغن های موتور با سطح کارآیی پایین تر استفاده شود.

در موتور های قدیمی برای استفاده از روغن موتور های باکیفیت می بایست جانب احتیاط را نگهداشت و در صورت لزوم تفاوت سطوح از یک درجه بیشتر نباشد.

با توجه به عوامل گوناگون از قبیل: کیفیت سوخت، شرایط آب و هوایی، ترافیک، نوع رانندگی و بسیاری موارد دیگر کیلومتر کارکرد ذکر شده برای روغن موتور عموما قابل حصول نبوده و تعویض روغن قبل از رسیدن به حداکثر زمان کارکرد، توصیه می شود.

در زمان تعویض روغن، از دستگاه های مکش که روغن را از بالای موتور، می کنند استفاده نکنید. چرا که به دلیل تجمع رسوبات و آلودگی ها در کف کارتر روغن، تخلیه از انتهای کارتر موجب خروج بیشتر لجن و سایر آلاینده ها خواهد شد.

استفاده از ظروف پلاستیکی نسبت به فلزی، مقرون به صرفه تر بوده و آلودگی کمتری داشته و میزان هدر رفتن روغن پایین تر خواهد بود.

هنگام خرید روغن موتور همیشه باید به خاطر داشت الزاما گرانترین روغن همیشه مناسب ترین نمی باشد.

روغن موتور در هر صورت موجب آسیب به پوست می شود، از تماس طولانی مدت با آن باید اجتناب کرد.

از ترکیب دو نوع روغن موتور غیرهمنام و یا با دو سطح کیفی متفاوت خودداری کنید، زیرا تاثیر متقابل مواد افزودنی بعضا متفاوت موجود در روغن ها بر روی یکدیگر، منجر به صدمات شدید به موتور می شود.

متوسط زمان تعین شده برای تعویض روغن در کشور های پیشرفته صنعتی 13000کیلومتر و برای کشور ما، ایران این رقم حدود 3000کیلومتر می باشد.

منبع: تسنیم

منبع: فرادید
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1364

به "علت تعویض روغن موتور در فواصل تعیین چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت تعویض روغن موتور در فواصل تعیین چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید