مقدمه چینی برای صدور حکم تراکتور بعد از بازی پرسپولیس

به گزارش بالیو، آیا کمیته انضباطی تا پیش از برگزاری بازی تراکتورسازی مقابل پرسپولیس در تبریز، حکم پرونده اتفاقات تراکتور - پیکان را صادر خواهد نمود؟

مقدمه چینی برای صدور حکم تراکتور بعد از بازی پرسپولیس

مقدمه چینی برای صدور حکم تراکتور بعد از بازی پرسپولیس

پرونده اتفاقات بازی تراکتور- پیکان، یکی از پردردسرترین پرونده هایی است که در حال حاضر پیش روی کمیته انضباطی قرار گرفته است. از آن پرونده هایی که کمیته انضباطی هر حکمی برایش بدهد، بالاخره با اعتراض روبرو خواهد بود. به خصوص که بازی خانگی تراکتورسازی مقابل پرسپولیس در پیش است و طرفداران تراکتور به هیچ عنوان دوست ندارند از حضور در این مسابقه حساس محروم باشند. از طرفی پرسپولیسی ها هم حساب ویژه ای روی محرومیت طرفداران تراکتور باز نموده اند تا به واسطه محرومیت احتمالی طرفداران حریف، از فشار این دیدار حیاتی و خارج از خانه رها شوند.

رییس کمیته انضباطی در تازه ترین مصاحبه خود سعی نموده طرفداران را به نوعی برای صدور حکم بازی تراکتورسازی - پیکان آماده کند، درباره روند و اصول صدور حکم شرحاتی را ارائه بدهد و تأکید کند که تا مستندات لازم را به دست نیاورند، حکمی صادر نمی گردد. ضمن اینکه اسماعیل حسن زاده مدعی شده این پروسه از 7 تا 10 روز طول می کشد و کمیته انضباطی از آذرماه 96 که براساس این اصول پیش می رود، حکمی را 48 ساعته و تا پیش از شنیدن دفاعیات طرفین صادر ننموده است!

با توجه به اینکه معمولاً کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در چنین پرونده هایی یکسری مماشات ها را لحاظ می نماید و حکم های سنگینی صادر نمی نماید، این احتمال می رود که مصاحبه اخیر اسماعیل حسن زاده مقدمه ای باشد برای حکمی که شاید تا به دلیل کامل نشدن مستندات لازم، تا یش از بازی تراکتورسازی مقابل پرسپولیس صادر نگردد!

اسماعیل حسن زاده، رییس کمیته انضباطی در همین رابطه شرح می دهد: در خصوص حواشی بازی تراکتورسازی و پیکان، به دلیل اینکه عمده اتفاقات بعد از مسابقه اتفاق افتاده است و بعضی موارد در گزارش مقامات رسمی مسابقه با تمام جزئیات نیامده است، تحقیقات کامل از جمله جمع آوری اسناد و مدارکی که به دست ما می رسد، زمان بر خواهد بود لذا صدور رأی نهایی در خصوص این پرونده مستلزم آنالیز کامل اتفاقات خواهد بود.

او تأکید می نماید: گزارش هفته آخر از جمله گزارش مسابقه تراکتورسازی و پیکان در تبریز ظهر شنبه به دست ما رسید. با توجه به لزوم ابلاغ تخلفات به افراد، ابلاغیه ها در همان روز شنبه 31 فروردین ماه تهیه شد و به دلیل تعطیلی روز یکشنبه، ارسال ابلاغیه در روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه انجام شد و مسلماً باید در مهلت قانونی منتظر وصول دفاعیات باشیم که به محض تکمیل پرونده، تصمیم نهایی در خصوص اتفاقات اتخاذ خواهد شد.

رییس کمیته انضباطی درباره مدت زمان صدور احکام در کمیته انضباطی شرح جالبی ارائه می دهد. جالب از این نظر که او مدعی است از سال 96 به بعد حکم ها با تأخیر یک هفته ای و بعد از شنیدن دفاعیات افراد صادر شده در حالی که همین چندی پیش به دلیل انتشار فیلمی از شادی گل منشوری دو استقلالی، بدون اینکه دفاعیات آن ها را شنیده باشد، ظرف 48 ساعت حکم محرومیت شان را صادر کرد.

حالا اما درباره مدت زمان صدور احکام می گوید: البته اینکه از آذرماه سال 96 تاکنون آرای ما با تأخیر یک هفته ای الی 10 روز صادر می گردد و مورد انتقاد اهالی فوتبال قرار می گیرد، مخصوصاً اینکه با عملکرد سال های گذشته که به فوریت رأی صادر می کردیم، مقایسه می گردد، یک سوال برای علاقمندان پیش می آید که چگونه قبلاً ظرف 48 ساعت رأی صادر می شد اما در این دو سال این گونه نیست؟ باید بگویم مقررات انضباطی جدید مطابق با استانداردهای فوتبال دنیا و بر حسب تاکید آئین نامه انضباطی فیفا به درستی تغییر نموده و از اینکه مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال ایران به آئین نامه فیفا نزدیک تر شده و مقررات فعلی که در اختیارمان است تقریباً هم شکل مقررات فوتبال در دنیا شده است.

حسن زاده تأکید می نماید: لذا اتفاق جدیدی که اتفاق افتاده این است که حتماً باید فرصت دفاع چه حضوری چه با ارسال لایحه به کسی که از او تخلف گزارش شده است، داده گردد و این یک حسن است و در واقع مقررات انضباطی ما ارتقا یافته و به اسناد بالا دستی و مقررات انضباطی کشورهای پیشرفته دنیا نزدیک تر شده است. به همین جهت است که صدور رأی از آذرماه سال 96 تا الان مطابق مقررات جدید زمان بر شده است. البته در مواردی هم بوده که کمیته انضباطی دستور موقت نیز صادر نموده است.

پیش بینی سختی نیست اگر بگوییم حکم این پرونده در هر شرایطی اعتراض هایی را به همراه خواهد داشت. شرایط حساس دو تیم پرسپولیس و تراکتورسازی در کورس قهرمانی کار را برای صدور این حکم از سوی کمیته انضباطی حسابی سخت می نماید و تحت تأثیر فشار طرفداران دو طرف قرار می دهد. به همین خاطر است که رییس کمیته انضباطی پیش از آنکه هیچ اتفاقی افتاده باشد به پایبندی این کمیته به قوانین تأکید می نماید: باید بگویم که اتفاقاتی که در مسابقات فوتبال اعم از لیگ برتر و یا پایین تر رخ می دهد در یک زمان بندی متعارف آنالیز و منتهی به رأی می گردد. حال اگر این اتفاقات اندکی پیچیده و وسیع باشد قطعاً زمان بیشتری می خواهد ولی از دید انضباطی و نگاه قضائی همکارانم در کمیته انضباطی هیچ پرونده ای متمایز نیست و ما به تکالیف خودمان عمل خواهیم کرد. البته بدیهی است که در هفته پایانی که مسابقات در صدر و انتهای جدول در همه لیگ ها حساس تر شده است بعضی طرفداران تیم ها درباره هر اتفاقی به نفع تیم خود به برآورد و پیش داوری می پردازند که این اولاً پسندیده نیست، در ثانی تأثیری در عملکرد قانونی رکن قضائی فوتبال نخواهد گذاشت. قانون برای همه یکسان است و رعایت آئین دادرسی و مواعد و مهلت ها از تکالیف مهم رسیدگی به پرونده است.

با تور چین سفر کنید.

او توصیه ای هم برای هفته های پایانی لیگ دارد که این طور بیانش می نماید: در هفته های پایانی نیز انتظار داریم که عوامل تیم ها از جمله نیمکت نشینان و بازیکنان داخل زمین و طرفداران و تماشاگران با رعایت مقررات و موازین اخلاقی، امکان برگزاری مسابقات سالم و مفرح را فراهم آورند که پیشاپیش از همه افرادی که با برگزارنمایندگان مسابقات همکاری می نمایند، تشکر می کنیم.

دیدار تراکتورسازی مقابل پرسپولیس 11 اردیبهشت برگزار می گردد. چیزی حدود 9 روز بعد از تاریخ ابلاغیه درباره اتفاقات بعد از بازی تراکتور-پیکان. کمیته انضباطی برای صدور حکم نیازمند مستنداتی است که به دلیل بروز حواشی بعد از زمان قانونی بازی، دسترسی به آن ها سخت و زمان بر است. با همه این ها هیچکس نمی داند تا پیش از این مسابقه پیروز به صدور حکم خواهد شد یا این مقدمه چینی به خاطر آماده سازی طرفداران پرسپولیس برای صدور حکم بعد از این مسابقه است؟

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 30 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 174

به "مقدمه چینی برای صدور حکم تراکتور بعد از بازی پرسپولیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقدمه چینی برای صدور حکم تراکتور بعد از بازی پرسپولیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید