نحوه برگزاری متفاوت ترین حج در میانه پاندمی کرونا ، زیارت با ماسک و لباس احرام نانو

به گزارش بالیو، زائران ماسک زده که در گروه های کوچک حرکت می کنند روز چهارشنبه 8 مرداد وارد شدن به مکه را برای برگزاری مراسم حج امسال که پاندمی کرونا کاملا آن را تغییر داده است، آغاز کرده اند.

نحوه برگزاری متفاوت ترین حج در میانه پاندمی کرونا ، زیارت با ماسک و لباس احرام نانو

به گزارش خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس، زائران به جایی اینکه اعمال حج را شانه به شانه در انبوه جمعیت انجام دهند، فاصله گیری جسمی را رعایت می کند و در گروه های کوچک 20 نفره می ایستند و حرکت می کنند تا امکان سرایت کروناویروس را کاهش دهند.

غذای زائران به طور بسته بندی شده در اتاق های هتل هایشان در اختیارشان قرار می گیرد تا به تنهایی آن را بخورند. دولت سعودی همه هزینه های مسافرت، اقامت، غذا و مراقبت های بهداشتی زائران را تقبل کرده است.

با اینکه تجربه حج امسال کاملا با سال های پیش متفاوت است، اما همچنان فرصتی برای زائران است که برای گناهان گذشته شان آمرزش بطلبند و ایمانشان را تقویت کننند.

عمار خالد، 29 ساله، زائر هندی که در عربستان متولد و بزرگ شده است، می گوید گرچه در مراسم امسال تنها است، اما برای عزیزانش دعا می کند.

او می گوید: کلمات نمی تواند احساس پربرکتی را که دارم وصف کنند. ترتیبات حج امسال فوق العاده هستند و همه احتیاطات ممکن انجام شده است.

دولت سعودی برای نخستین بار در تاریخ مدرن این کشور مسلمانان کشورهای دیگر را از وارد شدن به این کشور برای انجام مراسم حج منع کرده است تا از انتشار کروناویروس جلوگیری کند.

در عوض بین 1000 تا 10000 نفر که از قبل ساکن عربستان سعودی بوده اند، برای شرکت در حج انتخاب شده اند. دولت رقم نهایی زائران را منتشر نکرده است و فقط اعلام کرده است که دو سوم زائران از خارجیان مقیم عربستان از 160 کشوری هستند که معمولا در حج کننده دارند. یک سوم دیگر زائران هم ماموران امنیتی و کارکنان پزشکی عربستان هستند.

زائران امسال که باید 20 تا 50 ساله باشند، بیماری لاعلاج نداشته باشند و علائمی از کرونا را بروز ندهند، پس از ثبت درخواست به طور آنلاین انتخاب شده اند.

زائران امسال باید آزمایش کرونا ویروس بدهند و دستبندی الکترونیکی به آنها داده می شود که به تلفن های همراهشان متصل می شود و حرکاتشان را کنترل می کند. همچنین زائران مجبور بودند پیش از شروع مراسم در مکه در روز چهارشنبه در اتاق های هتل هایشان در قرنطینه قرار گیرند. این زائران همچنین لازم است پس از خاتمه مراسم در روز یکشنبه یک هفته دیگر در قرنطینه بمانند.

مکه ماه ها است که به علت شیوع کرونا به روی زائران بسته شده و مراسم کوچکتر حج عمره که در طول سال برگزار می شود، ملغی شده است.

رسانه های بین المللی از پوشش دادن مراسم حج امسال در مکه منع شده اند. در عوض دولت سعودی مراسم را در مسجدالحرام به طور زنده پخش می کن د. پخش زنده شمار محدودی از زائران را نشان می دهد که در فواصل چندمتری از هم به دور کعبه طواف می کنند.

همچنین امسال زائران فقط می تواند آب چاه زمزم از بطری های پلاستیکی پرشده بنوشند. سنگریزه های لازم برای مراسم رمی جمره که معمولا زائران در طول جهت آنها را جمع می کنند، امسال به صورت استریل شده درون کیسه از قبل آماده شده اند.

سجاده و لباس احرامی که در اختیار زائران قرار می گیرد، به گفته مقامات سعودی در آنها از تکنولوژی نانوی نقره استفاده شده است که باکتری ها را می کشد و باعث ضد آب شدن پارچه می شود. مقامات همچنین به زائران چتر برای حفاظت در برابر آفتاب، حوله، صابون، لوازم بهداشتی شخصی و سایر اقلام ضروری را می دهند. همچنین جلسه های آموزشی آنلاین به زبان های متفاوت درباره مراسم امسال و مقررات حاکم برگزار شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1273

به "نحوه برگزاری متفاوت ترین حج در میانه پاندمی کرونا ، زیارت با ماسک و لباس احرام نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه برگزاری متفاوت ترین حج در میانه پاندمی کرونا ، زیارت با ماسک و لباس احرام نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید