والدین حق دارند عصبانی شوند؟

به گزارش بالیو، تو یک مادری، مادر ها نباید عصبانی باشند. تو باید همیشه سرحال باشی. چون فرزندت از تو انرژی می گیرد. اگر تو بشکنی او حتما می شکند. یا پدر باید قوی باشد. این جملات، جملاتی هستند که والدین روزانه با خودشان بار ها تکرار می کنند.

والدین حق دارند عصبانی شوند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، همه ما با والدینی روبه رو شدیم که اعتراف می کنند پشت عکس های شادی که در شبکه های اجتماعی قرار می دهند، روز های خسته کننده زیادی برایشان وجود دارد. به خصوص مادران شاکی از این هستند که کودکشان تمام روز آن ها را می گیرد. به حدی که آن ها خودشان را دیگر فراموش کرده اند.

تکرار جملاتی که در بالا گفته شد از خود واقعی والدین دور است و آن ها با هر رفتاری که در مواجهه با فرزندانشان از خود نشان می دهند، نگران پیامد های آن در بلند مدت و آینده کودک خود هستند. این جملات از درون به آن ها تلقین نمی شوند. بلکه در مرور زمان باور های اجتماعی یا خواندن مطالب روانشناسی در پیج های اینستاگرامی این باور را در ذهن آن ها ایجاد می کند که هروالدی قهرمان زندگی فرزند خود است.

قهرمانی که همه چیز تمام است و هیچ پاشنه آشیلی ندارد. جملات مسمومی که با هدف بهبود فرزندپروری گفته می شود، اما در جهت عکس عمل می کند و به چیزی جز حس گناه و عذاب وجدان در والدین ختم نمی شود.

چه باید کرد؟

هر روز به جای تکرار باید ها و نباید های سمی با خود تکرار کنید و بپذیرید که شما هم یک انسان هستید. هر انسانی مجموعه ای از احساسات است که با آن ها زنده است. شما هم حق دارید عصبانی، خسته و یا حتی پشیمان شوید. داشتن حس گناه به خاطر چنین هیجاناتی باعث سرکوب آن ها و نادیده دریافتشان می شود. هیجانات سرکوب شده در نهایت یا به صورت خشونت نسبت به دیگری خود را نشان می دهد و یا افسردگی برای شما به همراه دارد.

خودت را آرام کن

ما عادت داریم همیشه به هر کسی به جز خودمان کمک کنیم. هیچ کاری بهتر از این نیست که به خودمان بگوییم (به فکر خودت هم باش) که به مسائل عاطفی دچار نشویم. از خود بپرسید، در حال حاضر چگونه می توانید خودتان را آرام کنید، چه کاری می توانید انجام دهید، نه به این دلیل که به آن نیاز دارید، بلکه به این دلیل که می خواهید در نهایت، از خودتان مراقبت کنید.

گهگاه نگهداری از فرزندتان را به اطرافیان مورد اعتمادتان بسپارید و به علایق شخصی خود بپردازید. به استثنای ماه های اول که مادر و نوزاد واقعاً در ارتباط هستند، نیازی به نادیده دریافت نیاز های شما و ایجاد زندگی در اطراف فرزندتان نیست.

با این کار به کودکتان همزمان یاد می دهید او باید بتواند خودش را سرگرم کند و مستقل باشد. علاوه بر این یاد می گیرد والدین مثل هر انسان دیگری زندگی شخصی دارند. پس من هم می توانم در آینده زندگی شخصی خود را درعین در کنار دیگران بودن، داشته باشم.

والدین کافی باشید نه کامل

مطالعات نشان می دهد والدینی که سعی می کنند بهترین چیز ها را به فرزندان خود بدهند، سریعتر خسته می شوند. آرزوی رسیدن به ایده آل، انرژی زیادی را از آن ها می گیرد که والدین مجبور میشوند با بی احترامی یا حتی عصبانیت با فرزندانشان رفتار کنند. این مادران عالی هستند که در سوپر مارکت ها هنگاهی که فرزندانشان گریه می کند، فریاد می زنند آبروی من را بردی در واقع کودکی که در مکان های عمومی گریه می کند با تصویری که در ذهن والدین هست مطابقت ندارد.

افرادی که در همان ابتدا تسلیم می شوند برنده هستند. این والدین اعتراف می کنند که آن ها کامل نیستند و هیچ قانون جهانی برای بزرگ کردن فرزندان وجود ندارد. هر کاری انجام دهید اشتباه خواهید کرد. یک مادر به اندازه کافی خوب هر کاری که در توانش است انجام می دهد، او غرایز خود را می شنود و سعی می کند با فرزند خود در ارتباط باشد و بداند که نمی تواند همه چیز را کنترل کند و او نمی تواند مسئولیت همه چیز باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1433

به "والدین حق دارند عصبانی شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "والدین حق دارند عصبانی شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید