از نام فامیل تا کشتی های جنگی: 10 بازی دورهمی برتر با کاغذ و قلم

به گزارش بالیو، بحث کردن، خندیدن و انجام بازی فقط با قلم و کاغذ یک راه قدیمی و البته بسیار سرگرم کننده برای گذراندن وقت با خانواده و دورهمی ها است. چه در تعطیلات با هم باشید یا حتی به علت بیماری در خانه گیر نموده باشید، تمام افراد از خردسال گرفته تا نوجوان و بزرگسال از انجام چنین بازی هایی که احتیاج به پیش احتیاج و تجهیزات خاصی نظیر کنسول ها، رایانه های شخصی قدرتمند و حتی تلفن های هوشمند ندارند، لذت خواهند برد. اینگونه بازی ها بعلاوه برترین راه برای دور کردن افراد برای مدتی از فضای مجازی است. در هر صورت اگر در پی بازی هایی برای تجربه با قلم و کاغذ با خانواده و دوستان خود هستید، در اینجا به آموزش چند بازی مجذوب کننده با کاغذ پرداخته ایم.

از نام فامیل تا کشتی های جنگی: 10 بازی دورهمی برتر با کاغذ و قلم

10 بازی دورهمی برتر با کاغذ و قلم

10. داستان نویسی؛ خلاقانه و خنده دار

مانند تمامی بازی های این فهرست، تنها چیزی که برای این بازی احتیاج دارید یک مداد و یک تکه کاغذ است. طریقه انجام این بازی به این شکل است که یک نفر یک جمله از یک داستان را می نویسد. سپس کاغذ را به نفر بعدی می دهند تا آن جمله را ادامه دهد. در ادامه نفر بعدی تنها می تواند جمله آخر را ببیند زیرا کاغذ تا زده می گردد. بازی به همین ترتیب ادامه می یابد تا زمانی که کاغذ پر گردد، زمان تمام گردد یا بازیکنان تصمیم بگیرند که آن را تمام نموده و داستان را بخوانند. زمانی که بازی تمام گردد، داستان آنقدر خنده دار و عجیب خواهد بود که بدون شک می خواهید دوباره آن را بازی کنید و ببینید که این بار به چه نتیجه ای خواهید رسید.

9. سودوکو؛ بازی با کاغذ و قلم برای تقویت فکر

سودوکو نوعی جدول اعداد است که برای تجربه آن باید مقداری فسفر بسوزانید. در این بازی یک جدول 9 در 9 بزرگ داریم که در طول و عرض از سه جدول 3 در 3 تشکیل شده است. بعضی از خانه ها جداول با اعداد پر شده اند که برای پر کردن دیگر خانه ها به یاری شما خواهند آمد. قانون اصلی پر کردن جدول این است که در هر ردیف عمودی و افقی و در هر مربع کوچک، از هر عدد یک تا نه تنها یک تکرار باید وجود داشته باشد. برای تجربه این بازی می توانید نمونه های مختلف آن را از اینترنت پیدا کنید و با همفکری دوستان و خانواده به حل آن بپردازید. این بازی به صورت تک نفره نیز قابل تجربه است.

8. نقاش نابینا؛ بازی با قلم و کاغذ نشاط آور و بامزه

به طور کلی نسخه های مختلفی از بازی نقاش بینا وجود دارد که همه آن ها بازی های نشاط آوری هستند که برای مهمانی ها مناسب است. در نسخه ای که در این مقاله به آن می پردازیم، به هر یک از بازیکنان یک کاغذ داده می گردد و سپس از آن ها خواسته می گردد که یک شی انتخابی را که هر بار به وسیله یکی از بازیکنان انتخاب می گردد، طراحی نمایند. در نهایت هر کسی که نقاشی بهتری از آن شی بدون نگاه کردن به کاغذ بکشد، برنده خواهد شد.

7. سیم؛ بازی با مهارت های ریاضی

بازی سیم برای تجربه به وسیله دو بازیکن مناسب است. این بازی شامل خطوط و مثلث هایی می گردد که بسیار سرگرم نماینده است. برای انجام این بازی یک شش ضلعی با یک نقطه در هر گوشه با مداد بکشید. سپس خطوطی بکشید که هر نقطه را به یکدیگر متصل می نماید. پس از کشیدن خطوط، آماده بازی هستید. بازیکنان باید از یک ماژیک هایلایتر یا اتوماتیکهای رنگی مختلف استفاده نمایند تا این بازی راحت تر انجام گردد. بازیکنان به نوبت یک خط را در هر دور رنگ آمیزی می نمایند. حال اولین بازیکنی که یک مثلث کامل از رنگ خود ایجاد کند، بازنده است.

6. داربازی؛ بازی با قلم و کاغذ واژه محور

این بازی مجذوب کننده از آن دست بازی هایی است که برای تقویت مهارت بچه ها نیز قابل استفاده است. برای تجربه بازی، یک بازیکن به کلمه ای فکر نموده و یک سری خط تیره برای نشان دادن حروف می کشد. بازیکنان دیگر به نوبت حروف را حدس می زنند و برای هر حدس نادرست، قسمتی از بدن شخصیت آویزان، مطابق تصویر روی چوبه دار کشیده می گردد. بازی ادامه می یابد تا کلمه به درستی حدس زده گردد یا شکل آدمک آویزان کامل گردد. بازی معمولا در شش مرحله به اتمام می رسد اما در صورت سخت بودن کلمات می توانید تعداد مراحل را افزایش دهید.

5. دوز؛ دوست داشتنی و کلاسیک

دوز یک بازی قلم و کاغذی قدیمی است که تنها به صورت دو نفره می توان انجام داد. البته نسخه پیشرفته تر و مجذوب کننده تر آن به صورت یک بازی رومیزی نیز وجود دارد که می تواند عمق بیشتری به آن بدهد با این حال ما به نسخه ساده آن بسنده می کنیم. برای تجربه بازی ابتدا جدولی متشکل از 3 مربع در طول و 3 مربع در عرض بکشید. هر یک از بازیکنان علامتی برای خود انتخاب می نماید. به عنوان مثال یکی دایره و یکی ضربدر را به عنوان علامت خود انتخاب نموده و سپس سعی می نماید تا به صورت عمودی، افقی یا اریب، سه خانه را از شکل خود پر کند. هر کسی که به این هدف دست یابد برنده است.

4. نام روی پیشانی؛ یکی از بازی های کاغذی مفرح گروهی

در این بازی که مناسب جمع های بزرگ است، افراد روی یک کلمه به توافق رسیده و آن را روی کاغذ نوشته و به پیشانی یکی از بازیکنان می چسبانند. حال بازیکن ذکر شده باید با پرسیدن 20 سؤال از بقیه افراد، کلمه را حدس بزند. اگر او نتوانست کلمه را حدس بزند، باید کلمه عوض گردد و یک کلمه دیگر برای او در نظر گرفته گردد. بهتر است برای اینکه بازی مجذوب کننده تر گردد، از کلماتی استفاده گردد که مضمون طنزی داشته یا به موردی خاص از زندگی آن فرد مرتبط باشد.

3. نقطه بازی؛ یک بازی با کاغذ و قلم مجذوب کننده و ساده

این بازی با قوانین ساده، گزینه ای مناسب برای جمع های دو نفره به بالا است. برای تجربه این بازی کافیست تا بسته به تعداد بازیکنان، کاغذی را برداشته و آن را به صورت منظم پر از نقطه کنید. سپس هر بازیکن یک اتوماتیک با رنگ دلخواه انتخاب نموده و در هر دور، دو نقطه را به یکدیگر وصل می نماید. در صورت کنار هم قرار گرفتن 3 خط، نفر بعدی می تواند خط چهارم را رسم نموده و ربع شکل گرفته را با علامت زدن مال خود نماید. هر کسی که یک مربع را از آن خود کند، جایزه گرفته و می تواند یک خط اضافی نیز رسم کند. در نهایت پس از تکمیل تمام مربع ها و پر شدن صفحه، بازیکنی که بیشترین مربع را از آن خود نموده باشد، برنده خواهد بود.

2. کشتی های جنگی؛ یکی از برترین بازی های کاغذی جنگی و سرگرم نماینده

این بازی رومیزی محبوب را می توان یکی از بازی های کاغذی جنگی و یکی از سرگرم نماینده ترین بازی های دو نفره با کاغذ و قلم تبدیل کرد. در این بازی هر بازیکن یک صفحه دارای یک جدول (معمولا 10 در 10) دارد که ردیف های آن با اعداد و حروف انگلیسی نامگذاری می شوند. طریقه بازی به این صورت است که ابتدا هر بازیکن به طور پنهانی از دیگری در جدول خودی، یک کشتی به مقدار 4 مربع، دو کشتی به مقدار سه مربع، سه کشتی به مقدار دو مربع و چهار کشتی به مقدار یک مربع می چیند. کشتی ها بهتر است که به هم نچسبند و حداقل یک خانه فاصله داشته باشند.

البته می توان گفت که تعداد کشتی ها و مقدار آن ها بسته به نظر دو بازیکن می تواند تغییر کند. سپس با آغاز بازی هر بازیکن به طور نوبتی با گفتن مختصات شلیک، به منطقه بازیکن مقابل شلیک نموده و بازیکن مقابل اصابت شلیک یا عدم اصابت به کشتی را اعلام می نماید. برای هر بار اصابت، یک نوبت شلیک دیگر به بازیکن جایزه داده می گردد. در صورتی که تمام خانه های یک کشتی مورد اصابت قرار گیرد، آن کشتی غرق می گردد. در نهایت فردی که زودتر تمام کشتی های حریف را غرق کند برنده است.

1. نام فامیل؛ بازی سرگرم نماینده، آشنا و بسیار محبوب

نام فامیل بدون شک یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین بازی های دورهمی با کاغذ و قلم در میان ایرانیان است که به راحتی می توانید در خانه آن را بازی کنید و بعید است که کسی راه و روش تجربه آن را بلد نباشد. در هر صورت این بازی را به صورت دو تا چند نفره می توان بازی کرد و محدودیت خاصی از این نظر وجود ندارد. برای تجربه بازی کافیست که ابتدا دسته های مختلف از نام گرفته تا حیوان، میوه و غیره را بسته به تمایل خود انتخاب کنید. در ادامه یک بازیکن به صورت دلخواه در نوبت خود یک حرف را انتخاب نموده و همه ستون ها را با کلماتی که تنها با آن حرف آغاز می شوند، پر خواهند کرد.

هر کسی که زودتر از همه، تمام ستون ها را نوشته باشد، می تواند بازی را متوقف نموده و جلوی ادامه بازی بقیه را بگیرد. البته این موضوع گاهی توافقی است و بعضا زمان به خصوصی برای پر کردن ستون ها در نظر گرفته می گردد. در پایان به ازای ستون های پر شده به بازیکنان امتیاز داده می گردد و بازیکنی که بیشترین امتیاز را کسب نموده باشد، برنده خواهد بود. در صورتی که دو بازیکن از کلمه تکراری استفاده نموده باشند، امتیاز آن کلمه نصف خواهد شد. با این حال این بازی به شدت انعطاف پذیر است و قوانین آن بسته به نظر بازیکنان فرق دارد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 آذر 1402 بروزرسانی: 9 آذر 1402 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2427

به "از نام فامیل تا کشتی های جنگی: 10 بازی دورهمی برتر با کاغذ و قلم" امتیاز دهید

1 کاربر به "از نام فامیل تا کشتی های جنگی: 10 بازی دورهمی برتر با کاغذ و قلم" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نام فامیل تا کشتی های جنگی: 10 بازی دورهمی برتر با کاغذ و قلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید