خبرنگاران استاندار: باوجود تحریم اقدامات توسعه ای در گلستان ادامه دارد

به گزارش بالیو، گرگان - خبرنگاران - استاندار گلستان گفت که باوجود تحریم و محدودیت منابع دولت فرایند رو به رشد و توسعه استان ادامه دارد و طی سال جاری بهره برداری از برخی طرحهای بزرگ منطقه آغاز می شود.

خبرنگاران استاندار: باوجود تحریم اقدامات توسعه ای در گلستان ادامه دارد

هادی حق شناس عصر شنبه در شورای اداری گلستان گفت: بهره برداری از سد نرماب و ترمینال شماره 2 فرودگاه بین المللی گرگان برای سال جاری برنامه ریزی شده است ضمن اینکه طرح حفاری نفت نیز در دست اقدام است.

سد نرماب در شرق گلستان از حیث مهار سیلاب های مخرب و رشد کشاورزی استان حائز اهمیت است و مطابق سند توسعه استان فرودگاه گرگان نیز در ارتقای مبادلات اقتصادی - اجتماعی و گردشگری موثر خواهد بود.

استاندار با بیان اینکه حفاری نفت برای گلستان بسیار با اهمیت است چراکه باعث رونق صنعت پتروشیمی در استان نیز خواهد شد، گفت: مطالعات اکتشافات نفتی سال 1389 آغاز و در سال 1390 زلزله نگاری برای اکتشاف در مرز ایران با ترکمنستان انجام شد.

حق شناس منطقه آزاد تجاری اینچه برون را فرصت توسعه گلستان عنوان و اظهار کرد: تامین بازار اوراسیا، حذف خام فروشی، شتاب در استقرار صنایع از جمله مزایای راه اندازی منطقه آزاد است که به آن امید زیادی داریم.

وی همچنین گفت: برای احیای خلیج گرگان واقع در غرب گلستان 9 هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت که در قالب احیای تالاب های ایران و طی پنج سال خواهد بود.

خلیج گرگان در کرانه شرقی دریای خزر سال 1354 به همراه تالاب میانکاله و لپو زاغمرز در استان مازندران به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین المللی جهان در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر ثبت شد و علاوه بر حفظ چرخه زیست دریای خزر در معیشت جوامع محلی اثرگذاری مستقیم دارد.

استاندار گلستان رشد 40 درصدی خرید تضمینی گندم در استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: کشاورزان استان با تحویل 850 هزار تن گندم به مراکز خرید بیش 100 هزار میلیارد ریال از دولت پول گرفتند و بدهی معوق به تولید کنندگان وجود ندارد.

حق شناس افزود: با سرمایه گذاری 10 هزار میلیارد ریالی در حوزه صنایع تبدیلی چغندر قند گلستان گام جدیدی در رشد ارزش اضافه کرده و افزایش سرانه درآمدی کشاورزان استان برخواهد داشت.

وی گفت: باوجود محدودیت منابع؛ برای تکمیل سد نرماب چهار هزار میلیارد ریال تخصیص یافت و این طرح مهم آبی اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.

استاندار گلستان در بخش دیگری از سخنانش با ستایش همکاری ائمه جمعه شیعه و سنی استان در عمل به توصیه ستاد کرونا و برگزار نکردن نماز عید قربان گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی باعث کاهش بیماران بستری از 939 به 500 نفر شد هرچند هنوز شرایط منطقه قرمز است.

استان گلستان در بخش های مختلف نظیر گردشگری، کشاورزی و صنایع تبدیلی دارای مزیت نسبی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1271

به "خبرنگاران استاندار: باوجود تحریم اقدامات توسعه ای در گلستان ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استاندار: باوجود تحریم اقدامات توسعه ای در گلستان ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید