برای تأمین گندم مورد نیاز و نان مردم روی پای خود ایستادیم

به گزارش بالیو، به گزارش خبرنگاران، حسن روحانی روز یکشنبه در مراسم افتتاح طرحهای وزارت جهاد کشاورزی و تجلیل از کشاورزان نمونه گفت: از افتخارات این دولت، انجام کارهای بزرگ در زمینه های مختلف حوزه کشاورزی است.

برای تأمین گندم مورد نیاز و نان مردم روی پای خود ایستادیم

رئیس جمهور افتتاح 954 هکتار گلخانه طی یک روز که معادل یک هشتم کل گلخانه های کشور از ابتدا تا کنون است را افتخارآمیز خواند و با قدردانی از تلاش های وزارت جهاد کشاورزی در دولت تدبیر و امید گفت: اقدامات در بخش کشاورزی عظیمترین پایه برای سلامت، حیات و امنیت غذایی جامعه است.

روحانی با بیان اینکه اگر در تأمین مواد و محصولات غذایی و کشاورزی، محتاج خارج از کشور بودیم، مسائل اساسی در شرایط حساس کشور بوجود می آمد، به شرایط شیوع کرونا در سرتاسر دنیا، اشاره و تأکید کرد: در ذهن کسی خطور نمی کرد که در روزی بخاطر کرونا تمام مرزهای کشورها به مدت 2 ماه بسته شود و اگر در این شرایط برای تامین گندم و مواد غذایی نیازمند خارج بودیم، وضع نامناسبی در کشور بوجود می آمد.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت آب و غذا در کنار هم برای صحت و سلامت مردم، ادامه داد: در شرایط جنگ اقتصادی و فشار تحریم ها، اهمیت موضوع امنیت غذایی بیشتر نمایان می شود.

روحانی تامین و ارایه بذر مناسب به کشاورزان در دولت تدبیر و امید را افتخاری عظیم برای کشور توصیف کرد و ادامه داد: امروز از یک هکتار زمین از 2 تا 10 تن محصول برداشت می شود و اگر تجهیزات کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار نمی گرفت برداشت محصول در زمان کوتاه و با این مقدار، امکان پذیر نبود.

رئیس جمهور به افتتاح 42 کانال آموزش مجازی کشاورزان اشاره و شرح داد: افتتاح این کانال های آموزشی و پاسخ به پرسش های کشاورزان بسیار حائز اهمیت است.

روحانی خاطر نشان کرد: با توجه به محدودیت منابع آب و خاک در کشور باید تلاش کنیم که از آب و خاک محدود محصول بیشتری برداشت شود و در نظر داشته باشیم که گسترش زمین و آب رسانی به سادگی امکان پذیر نیست.

رئیس جمهور خودکفایی در زمینه گندم را یکی از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید در حوزه کشاورزی برشمرد و گفت: برای تأمین گندم مورد نیاز و نان مردم روی پای خود ایستادیم و امروز در سفره مردم ایران محصولات کشاورزان و سایر تولیدکنندگان ایرانی واقع شده است.

روحانی همچنین به اقدامات دولت در زمینه سدسازی، کانال کشی و زهکشی زمین های کشاورزی اشاره و تأکید کرد: افتتاح 78 هزار هکتار زهکشی در یک روز از افتخارات بی نظیر در تاریخ کشور بود و در سیل گلستان شاهد فواید این زهکشی ها بودیم.

او با بیان اینکه 4 میلیون و 300 هزار نفر امروز در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند، تأکید کرد: مطمئن هستیم که می توانیم این راستا خودکفایی، استقلال و امنیت غذایی مردم را تا پایان دولت تدبیر و امید ادامه دهیم.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت 19 بهمن 57 و ملحق شدن نیروهای مسلح و بویژه نیروی هوایی به انقلاب اسلامی و ملت ایران و با قدردانی از رشادت های نیروی هوایی در 8 سال دفاع مقدس و تمام عرصه های تاریخی کشور، ادامه داد: همه پرسنل نیروی هوایی، خلبانان و بویژه شهیدان بابایی و ستاری نقش بسیار عظیمی در دفاع مقدس بر عهده داشتند.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

19 بهمن روز بسیار مبارکی است ، روز نیروی هوایی و روزی که افتخار عظیمی در سال 57 شامل حال نیروی هوایی شد که توانستند به محضر امام(ره) شرفیاب بشوند و آن روز تحول بسیار عظیمی را در انقلاب اسلامی و فرایند پیروزی ملت شاهد بودیم.

روز 19 بهمن را باید به عنوان روز ملحق شدن نیروهای مسلح و بویژه نیروی هوایی به انقلاب و ملت لقب بدهیم، آن روز کار بسیار عظیمی انجام گرفت بعد هم در مراحل مختلف تا امروز نیروی هوایی مسئولیت بسیار سخت و سنگینی را بر دوش داشته و افتخارات بسیار عظیمی را آفریده بویژه در دوران 8 سال دفاع مقدس کار عظیم نیروی هوایی از لحاظ پروازها داخلی و خارجی که انجام می داد وهمچنین در زمینه پدافند هوایی. در اینجا باید از شهید بابایی و شهید ستاری یاد کنم که نقش بسیار عظیمی را در دفاع مقدس بر عهده داشتند وهمچنین از همه خلبانان و پرسنل نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران

امروز برای ما روز بسیار خرسند کننده ای بود بخاطر افتتاح هایی که شاهد بودیم هم در زمینه بخش های مختلف کشاورزی از جمله در زمینه گلخانه در همین یک روز شاهد افتتاح حدود یک هشتم گلخانه های کل دولت های گذشته تا سال 92 بودیم، تا سال 92 کل گلخانه های ما 8 هزار هکتار بوده و امروز تقریباً شاهد افتتاح حدود 1000 هکتار (954 هکتار) گلخانه در سراسر کشور بودیم که بسیار مهم است.

جهاد کشاورزی عظیمترین پایه برای سلامت جامعه، حیات و زندگی و همچنین برای امنیت مردم است. اگر مواد و محصولات کشاورزی در اختیار جامعه نباشد و محتاج به بیرون باشیم، معلوم است که چه مسائل زیادی در شرایط حساس پیدا می کنیم.

در همین ایام کرونا، شاهد بودیم که همه مرزها بخاطر کرونا بسته شد. یعنی همچون چیزی به ذهن نمی آمد در این قرن که روزی فرا برسد که همه مرزهای دنیا بسته شود. نه برای یک روز، برای یک ماه، دو ماه مرزها بسته شود. وقتی کشور مرزهایش بسته شود. اگر در گندم، زندگی، مواد غذایی اش نیازمند باشد چه وضعی پیش می آید.

در اروپا در اوایل کرونا دیدیم که در فروشگاه هایشان دچار مشکل شدند، بخاطر حمل و نقل مواد غذایی شان در بعضی از کشورها، چون این اتحادیه اروپا متصل هستند از کشور دیگر مواد غذایی سه روز بعدش می آمده، و وقتی مرزها بسته می شود، دیدیم چه وضعی در فروشگاه ها بوجود آمد.

بنابراین بسیار مهم است که در شرایط جنگ و در شرایطی که دیگران به ما فشار وارد می کنند و در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی، مسأله مواد غذایی و کشاورزی با همه چیز متفاوت است. و سلامت و صحت مردم با این مسأله مرتبط است.

بحمدالله یکی از افتخارات ما در طول این 7.5 سال در این دولت این بوده که کار عظیمی در زمینه های مختلف کشاورزی و اینکه بذر مناسب در اختیار کشاورز قرار بگیرد، اجرا شده است.

خیلی مهم است وقتی یک هکتار زمین دارید و با همان مقدار آب، محصول وابسته به بذر است. با یک بذر ممکن است 2 تن برداشت کنید با یک بذر ممکن است 10 تن برداشت کنید. محصول شما 5 برابر می شود و این بسیار حائز اهمیت است.

اگر تجهیزات کشاورزی نباشد، تراکتور، کمباین و وسایل مختلف نباشد، برداشت محصول در زمان کوتاه امکان پذیر نیست. شخم زمین در عمقی که مورد نیاز است، امکان پذیر نیست، اینها همه در کنار هم است از کود و سم گرفته تا نحوه استفاده از زمین.

همین کاری که امروز 42 کانال فضای مجازی در اختیار کشاورزان قرار گرفت برای اینکه بتوانند در کلاس های آموزشی شرکت کنند و نکات لازم را از اساتید دریافت کنند،سوال کنند و پاسخ بشنوند، بسیار حائز اهمیت است.

برای اینکه از زمین محدود، محصول بیشتر استفاده کنیم. به سادگی نیست که بتوانیم زمین کشاورزی را گسترش دهیم، به سادگی هم نیست که بتوانیم آب را توسعه دهیم، هم محدودیت در خاک داریم و هم محدودیت در آب داریم بنابراین باید کاری کنیم که بتوانیم از آب و خاک محدود محصول بیشتری استفاده و بهره برداری کنیم.

اینکه در این دولت سال ها توانستیم در زمینه نان و گندم خودکفا شویم و روی پای خود بایستیم مهم است. بعضی از سال ها هیچ نیازی نداشتیم که گندم وارد کنیم و در بعضی از سال ها ممکن بود نیاز داشته باشیم در بخش صنعت مقداری گندم وارد کنیم.

اما برای نانوایی ها و برای اینکه مردم نان خود را وارد کنند، روی پای خود ایستادیم و خودکفا شدیم، این کار بسیار مهم است، غیر از مسأله ارز و واردات و تحریم، همه اینها را کنار هم قرار دهیم، اینکه کشور بتواند در سفره نان اش، نان کشاورز خودش باشد مهم است.

در گوشت، سبزیجات و میوه و سایر محصولات هم همین طور است و این برای کشور افتخار است که برای نیازمندی اش روی پای خودش باشد و به دست کشاورزان عزیزش باشد.

در این 7.5 سال، کار عظیم و عظیمی در کشاروزی و سدسازی ها و کانال کشی ها و زهکشی ها انجام گرفت. در افتتاح قبلی در زمینه زهکشی در استان گلستان یک کار عظیمی شد. 78 هزار هکتار زهکشی زمین در یک روز افتتاح شد که یک کار بسیار عظیم، عظیم، کم نظیر و حتی بی نظیر بود که در یک سال این همه زمین را آماده کنیم.

دیدیم که در سیل گلستان همین زهکشی ها در روز سیل تبدیل به نهر آب شد و توانست بخش هایی از گلستان را نجات دهد بنابراین بسیار حائز اهمیت است که چگونه بتوانیم این وزارتخانه بسیار مهم، وزارتخانه ای که برنامه ریزی، هدایت، بعضی از مواد مورد نیاز به دست اوست باید وارد کند.

اما اصل کار کشاورزی به دست کشاورزان عزیز است اینکه 4 میلیون و 300 هزار نفر امروز در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند برای ما بسیار مهم است و از همه این 4 میلیون و 300 هزار عزیزی که در بخش کشاورزی فعال هستند تشکر می کنیم و همچنین از کشاورزان نمونه ای که امروز لوح دریافت کردند و هرساله عده ای در این زمینه نمونه خواهند بود تشکر می کنیم و برایشان در فعالیت کشاورزی شان آرزوی موفقیت می کنیم و مطمئن هستیم این راستا می تواند، راستا خودکفایی و استقلال کشور را در بخش غذایی و امنیت مردم را در بخش غذایی تأمین کند.

امیدوارم تا پایان دولت همین راه را ادامه دهیم کما اینکه افتتاح های بسیار عظیم دیگری در زمینه کشاورزی ان شاء الله اگر خدا توفیق داد تا پایان دولت خواهیم داشت.

امروز شاهد حدود 5 هزار میلیارد تومان افتتاح بودیم همراه با اشتغال نزدیک به 12 هزار نفر که مشغول کار شدند و این را به ملت عظیم مان در این دهه مبارک تبریک می گوییم.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1607

به "برای تأمین گندم مورد نیاز و نان مردم روی پای خود ایستادیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای تأمین گندم مورد نیاز و نان مردم روی پای خود ایستادیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید