گشایش نمایشگاه و فروشگاه اینترنتی جشنواره ملی اسباب بازی از 28 بهمن

به گزارش بالیو، خبرگزاری خبرنگاران- نمایشگاه و فروشگاه اینترنتی ششمین جشنواره ملی اسباب بازی کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان از روز 28 بهمن 1399 گشایش می یابد.

گشایش نمایشگاه و فروشگاه اینترنتی جشنواره ملی اسباب بازی از 28 بهمن

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از اداره روابط عمومی و امور بین الملل کانون، در نشست رسانه ای تشریح برنامه های این جشنواره بر استفاده از تجربه های دوره های پیشین تاکید شد.

در این نشست دبیر ششمین جشنواره ملی اسباب بازی کانون گفت: امسال بیماری کرونا بیشتر برنامه ها را تحت الشعاع خود قرار داد اما جشنواره اسباب بازی از این تهدید، فرصتی برای خود ساخت.

محسن حموله اضافه نمود: سایت جشنواره ملی اسباب بازی به نشانی irantoyfastival.ir به عنوان یک مرجع کامل از 28 بهمن 1399 برای همگان حتی افرادی که در خارج از کشور زندگی می کنند، قابل دسترسی است و همه می توانند از تولیدات و برنامه های آن استفاده کنند.

او اضافه نمود: ششمین جشنواره اسباب بازی به صورت مجازی برگزار می شود و نباید آن را با دوره های پیشین مقایسه کرد؛ به طور قطع در اولین تجربه، نقایصی دیده خواهد شد اما تلاش می شود به سرعت معایب احتاقتصادی برطرف شود. به ویژه که قرار است در آینده این سایت به چند زبان برای اقتصادی تر کردن و توسعه فرهنگی کاربرد بیشتری داشته باشد.

مدیرکل سرگرمی های سازنده و بازی های رایانه ای کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان تاکید کرد: در سال جهش تولید، شعار ششمین جشنواره ملی اسباب بازی آینده را باید ساخت است و امسال معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان دانشجویی جهاد دانشگاهی و ستاد توسعه علوم شناختی حمایت خوبی از جشنواره اسباب بازی داشتند. به ویژه که حمایت از کالای داخلی در راستای تحقق شعار سال، جهش تولید در شرایط همه گیری ویروس کرونا، برقراری ارتباط موثر بین طراحان تولیدکنندگان، سرمایه گذاران و فعالان عرصه اسباب بازی بخشی از اهداف کلی این جشنواره بود.

وی شرح داد: در حال حاضر طراحی اسباب بازی مشکل اصلی ماست. بیشتر اسباب بازی های ما کپی برداری از تولیدات خارجی است و کانون طی چند سال اخیر رویدادی را طراحی کرده است که بتواند با شناسایی طراحان جوان اسباب بازی و میدان دادن به آنها، جای مناسبی را برای خود در زمینه طراحی اسباب بازی تعریف و تعبیه کند. بر همین اساس در دوره دوم و سوم ما بیش از 100 ایده را از کانال ایده پردازی آزاد به دست آورده و در اختیار تولیدکنندگان قرار داده ایم.

حموله با اشاره بر این که این جشنواره دارای کمیته های مختلفی همچون کمیته علمی، کمیته راهبردی فضای مجازی، کمیته اطلاع رسانی و... است، گفت: در کمیته رقابتی جشنواره آثار تولیدی از مهر 98 تا مهر 99 از طریق ثبت نام 440 اسباب بازی و عروسک به دست ما رسید و با توجه به اهمیت حوزه عروسک ها، اسباب بازی های این بخش به صوت مجزا مورد داوری قرار گرفته است. علاوه بر اینکه بخش رقابتی امسال متفاوت از سال های پیشین بود. ما، در تحقیقاتی که انجام داده ایم متوجه شدیم که گروه بندی اسباب بازی ها ضرورتی انکارناپذیر است؛ بر همین اساس گروه سرگرمی های سازنده ذهن و تفکر، سرگرمی های حسی حرکتی، سرگرمی های سازنده مهارتی و آموزشی، سرگرمی های شبیه سازی دنیای واقعی، سرگرمی های سازه ای و جورچین ها را تشکیل داده ایم که برترین های آن ها را به تفکیک در سایتی که در 28 بهمن افتتاح خواهد شد، معرفی شده اند.

او ادامه داد: 140 شرکت کننده در بخش نمایشگاه تخصصی داریم که شامل 112 تولیدکننده و 28 شرکت هستند. 1250 اسباب بازی و عروسک به فروش می رسد. 328 نمونه عروسک ایرانی در سایت جشنواره قابل دسترسی است.

دبیر ششمین جشنواره ملی اسباب بازی با تاکید بر اینکه داوری در حوزه اسباب بازی ها در دو بخش اسباب بازی های ایرانی و عروسک ها بوده است و نزدیک به 30 اثر توانسته است حائز اهمیت شناخته شوند، گفت: در بخش نشست های علمی که با شش نشست تخصصی و حضور 10 مهمان خارجی همراه بوده است با رضایت مندی 85 درصدی به صورت میانگین بالاتر از 150 نفر در هر نشست روبرو شدیم و این خود موید موفقیت ما در زمینه برپایی جشنواره است. امیدواریم امسال با تبلیغاتی که انجام شده است بتوانیم شاهد رویداد خوبی در حوزه اسباب بازی باشیم

محمدرضا کریمی صارمی معاون تولید کانون پرورش فکری نیز گفت: امیدوارم جشنواره اسباب بازی پل ارتباطی خوبی بین مخاطبان، تولیدکنندگان و طراحان صنعت اسباب بازی باشد و سرمایه گذاران داخلی و خارجی را برای پیوستن به عرصه صنعت تشویق کند.

رییس جشنواره ملی اسباب بازی شرح داد: به زودی در یکی از دانشگاه های معتبر رشته کارشناسی ارشد در حوزه طراحی اسباب بازی راه اندازی می شود و در حوزه بین الملل امیدواریم همچون فیلم و کتاب، اسباب بازی هم بتواند در کنار دیگر محصولات فرهنگی بازارهای جهانی خود را پیدا کند. به ویژه که در سال 1398-1399 بیش از 400 اسباب بازی ملی تولید شده است که باید برای آن بازار آن پیدا کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این اتفاق خوبی است که بخش ایده آزاد در جشنواره راه اندازی شده و توانسته است خط تولیدی برای خود مهیا کند؛ اضافه نمود: هنر صنعت اسباب بازی و هنر صنعت انیمیشن باید یکسو کنیم. گنجینه ای در این تولیدات است که باید آن را حفظ و توسعه دهیم. در حال حاضر 80 درصد تولیدات ما محصولات کپی شده از خارج از کشور است که جا دارد در این زمینه فکر جدی شود.

معاون تولید کانون در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد: یک فیلم پویانمایی سینمایی به نام بچه زرنگ در کانون در حال ساخت است که می تواند 500 کالای جدید مرتبط با این فیلم را در خروجی قرار دهد. جریان سازی برای شخصیت های انیمیشنی دارای مراحل طولانی است که با ثبت یک مجموعه امکان پذیر نیست. اگر محصولاتی در کانون، در قالب کتاب، فیلم و اسباب بازی هم راستا و مرتبط شوند، همه خانواده ها می توانند از این محصولات جانبی نیز بهره مند شوند.

مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری نیز گفت: شرایط کرونایی باعث شد تا ششمین جشنواره اسباب بازی فرایندی برگزار شود اما در نهایت ما از این تهدید، فرصتی فراهم ساختیم. این جشنواره که جشنواره های پیشین را، در دل خود دارد 28 بهمن در سایت جشنواره قابل دسترسی و 1250 محصول از طریق این سایت برای عموم قابل خریداری است. مضاف بر اینکه خانواده ها می توانند به صورت آنلاین با مشاوران در ارتباط بوده و کالای خود را به صورت مقایسه ای با مواد مختلف خریداری کنند.

حامد رهنما با تاکید بر اینکه ارسال محصولات این جشنواره به صورت رایگان خواهد بود، شرح داد: بیش از 140 تولید کننده محصولات شان را در سایت عرضه می کنند و حدود 1250 محصول از طریق این سایت قابل دسترسی است و امکان مقایسه انواع کالاها فراهم شده است. علاوه بر اینکه خریداران می توانند به صورت آنلاین با مشاوران در ارتباط بوده و بهترین ها را برای خود گزینش کنند و با توجه به اینکه بخش ویژه ای برای بچه ها با نیازهای ویژه طراحی شده این دوره، جشنواره خوبی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1647

به "گشایش نمایشگاه و فروشگاه اینترنتی جشنواره ملی اسباب بازی از 28 بهمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گشایش نمایشگاه و فروشگاه اینترنتی جشنواره ملی اسباب بازی از 28 بهمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید