فصل دوم بازسازی مجموعه تاریخی طباطبایی به زودی به سرانجام می رسد (بازسازی خانه)

به گزارش بالیو، مدیر پایگاه بافت تاریخی بروجرد از خاتمه فصل دوم بازسازی مجموعه تاریخی طباطبایی در شهر تاریخی بروجرد بر اساس الگوهای تاریخی اطلاع داد.

فصل دوم بازسازی مجموعه تاریخی طباطبایی به زودی به سرانجام می رسد (بازسازی خانه)

جهت دریافت خدمات بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش ایرنا از معاونت میراث فرهنگی، مجموعه تاریخی طباطبایی ها که به واسطه وجود آرامگاه جد اعلای خاندان طباطبایی در منتهی الیه شمالی محدوده بافت شهر تاریخی بروجرد شکل گرفته است شامل چندین خانه تاریخی ارزشمند می گردد که قدمت بعضی از آن ها تا دوره صفوی نیز می رسد.

این مجموعه تاریخی از عناصر ارزشمند دیگری نظیر مسجد، بازار، حمام، مدرسه علمیه، آب انبار و مجموعه آرامگاهی که در حال حاضر به صورت باغ آرامگاه در میانه این محدوده قرار گرفته را شامل می گردد.

مدیر پایگاه بافت تاریخی بروجرود با اشاره به اینکه مجموعه تاریخی طباطبایی ها یکی از شاخصه های بسیار ارزشمند بافت تاریخی بروجرد محسوب می گردد گفت: مجموعه تاریخی طباطبایی بخش مهمی از بافت تاریخی محله صوفیان بروجرد است که مجموعه ای از فاخرترین آثار معماری خانه ها و دیگر بناهای تاریخی بروجرد است.

رضا هورمهر اضافه نمود: در سال های گذشته این آثار تحت عنوان مجموعه تاریخی طباطبایی ها به وسیله اداره میراث فرهنگی بروجرد معرفی و با توجه به تمرکز و کیفیت شاخص آن توجه خاصی به این مجموعه اجرا شده، به طوری که به علت ساختار خاص فرهنگی محله و پایداری تقریبی بافت، باز آفرینی معابر این مجموعه بسیار حائز اهمیت است.

به گفته هورمهر، با اعتبار تخصیص یافته هم اکنون دو فصل از بازسازی و احیای بدنه ها و معابر مجموعه تاریخی طباطبایی ها به وسیله پایگاه میراث فرهنگی بروجرد انجام گرفته به طوری که هم اکنون فصل دوم این بازسازی ها به انتها رسیده است.

او تاکید نمود: در حال حاضر اقداماتی که در مجموعه تاریخی طباطبایی ها صورت می گیرد شامل دو بخش می گردد. خانه ها و بناهای تاریخی این مجموعه از سوی اداره میراث فرهنگی استان بازسازی می گردد به طوری که دو خانه مقیس الاسلام طباطبایی و خانه متری ها که از سوی صندوق احیا به بخش خصوصی واگذار شده با نظارت میراث فرهنگی استان درحال بازسازی است.

مدیر پایگاه بافت تاریخی بروجرد بیان کرد، بخش دوم بازسازی ها نیز مربوط به پایگاه بروجرد می گردد که هم اکنون فصل دوم بازسازی و احیای معابر بر اساس الگوهای تاریخی اجرا شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 18 دی 1401 بروزرسانی: 18 دی 1401 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2316

به "فصل دوم بازسازی مجموعه تاریخی طباطبایی به زودی به سرانجام می رسد (بازسازی خانه)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل دوم بازسازی مجموعه تاریخی طباطبایی به زودی به سرانجام می رسد (بازسازی خانه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید