ماجرای تجمع گروهی اهالی تئاتر در برابر مجلس چه بود؟

به گزارش بالیو، تهران (پانا)- رئیس کانون نمایشگران خیابانی می گوید تجمع اهالی تئاتر مقابل مجلس به این دلیل بود که نامه هایی که برای وزارت ارشاد و برخی از وزارتخانه ها ارسال شده بود بی جواب بودند، بنابراین اهالی تئاتر به صورت محبت آمیز و کاملا فرهنگی در مقابل درهای خانه ملت مطالبتشان را درخواست کردند.

ماجرای تجمع گروهی اهالی تئاتر در برابر مجلس چه بود؟

گروهی از هنرمندان تئاتر در برابر مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و در بیانیه ای به 10 ماه بیکاری مطلق و شرایط اسفناک زندگی خود اشاره کردند. آنها خواهان بودجه حمایتی برای اهالی تئاتر شدند. این تجمع در سکوت برگزار گردید. گروهی از اهالی تئاتر، متشکل از اعضای هیات مدیره مرکزی خانه تئاتر و نمایندگان هیات مدیره انجمن های گوناگون صبح یکشنبه 14 دی (4 ژانویه) در برابر ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. آنها پیش از این تجمع بیانیه ای در رابطه با شرایط معیشتی این صنف از هنرمندان و درخواست هایشان را به نمایندگان مجلس ارائه داده بودند.

شهاب راحله کارگردان تئاتر و رئیس کانون نمایشگران خیابانی در گفت وگو با پانا درباره این اتفاق گفت: ماهیت اعتراض دیروز همانطور که از پلاکاردها مشخص بود مطالبات صنفی، مدنی و رسیدگی به اوضاع معیشت و کاری هنرمندان تئاتر بود. از اسفندماه سال 1398 تا به امروز هیچ اتفاقی از لحاظ کاری برای هنرمندان تئاتر رخ نداده است. البته اگر منصفانه نگاه کنیم فکر کنم برای ده ماه نزدیک به یک میلیون و پانصدهزار تومان به کسانی که عضو صندق اعتباری هنر بودند تعلق گرفت. همچنین یک میلیون تومان به همت خانه تئاتر و بنیاد مستضعفان و کسانی که عضو خانه تئاتر بودند داده شد درصورتی که جمعیت تئاتریان بیش از اینهاست.

او ادامه داد: تجمع ما در مقابل مجلس شورای اسلامی به این دلیل بود که نامه هایی از سوی خانه تئاتر به وزارت ارشاد و برخی از وزارت خانه ها تقدیم شد اما هیچ پاسخی دریافت نکردیم که البته مهمترین ارگان هم همان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

راحله گفت:درنهایت تصمیم هیئت مدیره این شد که به صورت آرام و منظم با رعایت حریم مجلس شورای اسلامی و حفظ پروتکل های بهداشتی به صورت کاملا فرهنگی و محبت آمیز در مقابل خانه ملت قرار بگیرند و مطالباتشان را به گوش نماینده های مجلس برسانند.

شهاب راحله همچنین از رسانه ها خواست آنطور که شایسته است اعتراض اهالی تئاتر را اطلاع رسانی نمایند و به یاد داشته باشند که تئاتریان 10 ماه است که هیچ فعالیتی نداشته اند. او یادآور شد این موضوع برای هنرمند یعنی مرگ و برای فرهنگ یعنی بسیار بسیار بسیار مرگ!

قابل ذکر است؛ این هنرمندان در بیانیه خود از نمایندگان مجلس خواسته اند تا در راستای توجه به معیشتِ خانواده کلانِ تئاتر در سراسرِ ایران، حقوق ایامِ بیکاری و تسهیلاتِ بیمه و درمان و دارو در نظر گرفته گردد.

در این بیانیه همچنین خواسته شده است: جهتِ فراوری آثار نمایشی، و برطرفِ خسارت های ناشی از شیوعِ ویروسِ کرونا، برای تمامِ گروه ها، اعم از حرفه ای و دانشجویی، صحنه ای و خیابانی، کودک و نوجوان، عروسکی، آئینی و سنتی بودجه مکفی و در شأن اختصاص یابد.

این بیانیه به تحمل بیش از 10ماه بیکاری مطلق هنرمندان تئاتر اشاره نموده و خواهان تخصیص یاری های اقتصادی بلاعوض و وام های با سود کم برای خانواده شریف تئاتر شده است.

مشخص مستمری برای سرپرستِ خانوارهای کم بضاعت و پرداخت اجاره های معوقه مسکنِ آنان از جمله خواسته های این صنف از هنرمندان است. از سوی دیگر، بیانیه خواهان افزایش بودجه حمایتی فراوری تئاتر در کشور شده است.

این بیانیه از سوی جامعه عظیم تئاتر ایران می گوید: کشوری که تئاتری پویا ندارد، فرهنگ در آن رو به زوال و سقوط است. وجودِ تئاتر در یک سرزمین نشان از مردم سالاری و آزادی بیانِ آن سرزمین دارد. این تجمع در سکوت برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1551

به "ماجرای تجمع گروهی اهالی تئاتر در برابر مجلس چه بود؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "ماجرای تجمع گروهی اهالی تئاتر در برابر مجلس چه بود؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای تجمع گروهی اهالی تئاتر در برابر مجلس چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید