متوسط قیمت کتاب در آبان ماه افزایش یافت

به گزارش بالیو، آمار ها نشان می دهد که متوسط قیمت کتاب در آبان ماه بیش از 56 هزار تومان است، همچنین ناشران در انتشار تعداد عناوین کتاب محتاط تر عمل می نمایند.

متوسط قیمت کتاب در آبان ماه افزایش یافت

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، بر اساس آمار های خانه کتاب آبان ماه امسال تعداد پنج هزار و 755 عنوان کتاب منتشر شده است که از این میان چهار هزار و 353 عنوان تألیفی و هزار و 402 عنوان ترجمه است. شمار کتاب های چاپ اول نیز سه هزار و 635 عنوان و شمار کتاب های چاپ مجدد دو هزار و 120 عنوان اعلام شده است.

بر اساس این آمار؛ شمارگان کل کتاب های منتشر شده در آبان ماه نیز هفت میلیون و 649 هزار و 726 نسخه بود و میانگین قیمت کتاب نیز در این بازه زمانی بیش از 56 هزار تومان اعلام شده است.

آبان ماه امسال نیز به مانند هر سال کتاب های یاری آموزشی رشد قابل توجهی در انتشار تعداد عناوین داشته اند؛ به گونه ای که مقام نخست کتاب های منتشر شده با هزار و 87 عنوان کتاب به حوزه یاری آموزشی مرتبط بوه است. پس از آن ادبیات با 972 عنوان کتاب و کودک و نوجوان با 790 عنوان کتاب در رده های بعدی قرار دارند.

486 عنوان کتاب تألیفی و 304 عنوان نیز ترجمه برای حوزه کودک و نوجوان ثبت شده است. میانگین قیمت کتاب در حوزه کودک و نوجوان نیز در آبان ماه 22 هزار تومان بوده است. ناشران تهرانی 657 عنوان و ناشران شهرستانی 133 عنوان کتاب در ماه گذشته منتشر نموده اند که از این میان 357 عنوان چاپ اول و 433 عنوان تجدید چاپی بوده است.

مقایسه آمار نشر در آبان ماه امسال با آبان ماه سال گذشته حاکی از کاهش بیش از سه هزار عنوانی کتاب در امسال است. آمار ها نشان می دهد که آبان ماه سال گذشته هشت هزار و 619 عنوان کتاب منتشر شده است که شش هزار و 249 عنوان آن تألیفی و دو هزار و 370 عنوان آن ترجمه بوده است. شمار کتاب های چاپ اول چهار هزار و 223 عنوان و چاپ مجدد چهار هزار و 396 عنوان بوده است. میانگین قیمت کتاب در آبان ماه سال گذشته نیز 43 هزار تومان بوده است.

از ابتدای امسال تا به امروز به دلیل اپیدمی کرونا نشر کتاب نیز به مانند دیگر گروه های شغلی با صدماتی روبرو شد که یکی از آن ها کاهش تمایل ناشران به انتشار کتاب های جدید بود. آنالیز آمار های نشر از ابتدای سال تا به امروز در مقایسه با بازه زمانی گذشته فرایند کاهشی انتشار کتاب را نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1483

به "متوسط قیمت کتاب در آبان ماه افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متوسط قیمت کتاب در آبان ماه افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید