اولین نگاه به گیم پلی هورایزن فوربیدن وست؛ زیباتر، بزرگتر و عمیق تر

به گزارش بالیو، همان طور که سونی قول آن را داده بود، دیروز طی قسمتی جدید از سری برنامه های State of Play شاهد رونمایی عظیم از گیم پلی هورایزن فوربیدن وست (Horizon Forbidden West) بودیم. بازی از همه نظر خبر گسترش قسمت نخست هورایزن را می دهد. از گیم پلی گرفته تا گرافیک و حتی موسیقی، همه چیز بهتر و عظیمتر شده است. با این حال، نکته دیگری هم در بخش بخش این نمایش عظیم قابل مشاهده بود؛ اینکه هورایزن فوربیدن وست در پایه و اساس به عنوان یک بازی نسل جدید ساخته نشده است.

اولین نگاه به گیم پلی هورایزن فوربیدن وست؛ زیباتر، بزرگتر و عمیق تر

دو سه روز پیش بود که سونی خبر از برگزاری قسمت جدیدی از برنامه State of Play خود مختص بازی هورایزن فوربیدن وست را داد؛ فرایندی که چند سالی است برای بازی های بزرگ سونی دنبال می گردد. ماه گذشته شاهد برنامه ای مختص Ratchet and Clank: Rift Apart بودیم. دیگر بازی های سونی اعم از گوست آو سوشیما یا لست آو آس 2 هم برنامه های State of Play مختص خود را داشته اند. سونی چند سالی است که در مراسم E3 یا دیگر رویدادهای تابستانی شرکت نمی نماید و به جای آن ها، یکی دو بازی بزرگ خود را در قالب یک برنامه اینترنتی به نمایش می گذارد.

بدون شک نمایش گیم پلی هورایزن فوربیدن وست، دو سه هفته پیش از آغاز برنامه های تابستانی و رویدادهایی مثل E3 یا فستیوال بازی های تابستان، یکی از برنامه های بزرگ سونی به عنوان جایگزین E3 بوده است؛ تصمیمی که بازخوردهای بسیار مثبتی را برای سونی به همراه داشته است. نمایش هورایزن فوربیدن وست، به عنوان یکی از بازی های آینده سونی که عرضه اش برای زمانی نسبتا زودتر از بقیه ساخته های آن ها در نظر گرفته شده، به خوبی چشم های زیادی را به سمت پلی استیشن جذب کرد.

از همین حالا می توانیم انتظار داشته باشیم تا در طول یکی دو هفته آینده، دیگر بازی هایی که معرفی و نمایش داده می شوند از نظر گرافیکی با هورایزن فوربیدن وست مقایسه شوند؛ مقایسه ای که از همین حالا می توانیم به جرأت بگوییم، کاملا به نفع سونی، پلی استیشن 5 و هورایزن فوربیدن وست خواهد بود. از نظر گرافیکی، هورایزن جدید چند سر و گردن بالاتر از دیگر بازی ها قرار می گیرد. قدرت فنی بالای بازی از همین حالا سایه ای بزرگ روی رونمایی های آینده انداخته است.

با این حال، جذاب ترین بخش نمایش گیم پلی هورایزن فوربیدن وست، گرافیک آن نبود. مکانیک های گیم پلی تازه، دشمنانی جدید با هوش مصنوعی عالی، سیستم های حرکتی متفاوت و مبارزاتی بزرگتر و سریعتر، هورایزن فوربیدن وست را به دنباله ای عالی برای قسمت اول آن تبدیل نموده اند.

در شگفتی گرافیک

پیش از آغاز نمایش گیم پلی هورایزن فوربیدن وست، چند ساعتی محیط های مختلف بازی را تماشا کردیم. کانال های مختلف پلی استیشن به مدت پنج ساعت ویدیوهایی سینمایی از محیط های مختلف بازی ضبط نموده بودند و هر چه تعداد بیننده های پخش زنده بیشتر می شد، یک صحنه جدید به تصاویر در حال پخش اضافه می شد. این چند ساعت که در انتظار آغاز برنامه اصلی نشسته بودیم به اندازه کافی تصاویر باکیفیت دیدیم تا از گرافیک کلی بازی مطمئن شویم و بدانیم که با زیباترین بازی کنسولی ساخته شده طرف هستیم.

تغییر نورپردازی محیط با توجه به زمان روز، ابرهایی که کاملا واقعی و به شکل سه بعدی در آسمان شکل می دریافتد، آبشارهای در حال جریان، گیاهان داخل محیط که با توجه به نسیم در حال حرکت بودند و اساسا همه چیز بازی از دیدگاه گرافیکی بی نقص و شگفت انگیز است. هنوز چیزی از بازی ندیده بودیم و می دانستیم که قرار است با زیباترین بازی کنسولی طرف شویم؛ حتی با در نظر دریافت این نکته هورایزن فوربیدن وست در ابتدا برای پلی استیشن 4 ساخته شده و نسخه پلی استیشن 5 گرافیکی بهتر ارائه می دهد.

در ابتدا چندان خیره کیفیت بازی نمی شویم، چون آغاز نمایش گیم پلی هورایزن فوربیدن وست با تعدادی شخصیت همراه است که اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، به غیر از فیزیک و کیفیت موی ایلوی، از نظر جزئیات و انیمیشن در مقابل دیگر بازی های سونی مثل لست آو آس 2 چندان پیشرفت بزرگی محسوب نمی شوند. با این حال، به محض اینکه ایلوی آغاز به حرکت می نماید و از میان پرده وارد گیم پلی می شویم، با محیطی در بازی روبه رو می شویم که به جرأت می گوییم، مثل آن را تا به حال در هیچ بازی دیگری ندیده ایم. کیفیت محیط در حد و اندازه یک انیمیشن از پیش رندر شده است؛ چه بسا اگر چند سال به عقب برویم و کیفیت فوربیدن وست را با انیمیشن های دیزنی و پیکسار چند سال پیش مقایسه کنیم، می بینیم فوربیدن وست به عنوان یک بازی، بالاتر از آن انیمیشن های از پیش رندر شده قرار می گیرد.

به نظر می رسد که سازندگان هورایزن فوربیدن وست قصد داشته اند تا همان ابتدای کار، کیفیت آب بازی را به نمایش بگذارند؛ موضوعی که در قسمت اول هورایزن چندان خوب نبود و به لطف کوشش های کوجیما و پروداکشنز و گوریلا گیمز، بسیار در دث استرندینگ پیشرفت کرد. در ادامه یکی دو دقیقه ای را غرق تماشای محیط پرجزئیات فوربیدن وست هستیم؛ کیفیت به قدری بالاست که نمی توانیم چیزی فراتر از آن را در بازی های ویدیویی تصور کنیم.

پیشرفت های گیم پلی

نکته ای بسیار تازه، همان ابتدای کار تعجب زده مان می نماید. ایلوی تنها شخصیتی بود که در دنیای هورایزن توانایی رام کردن حیوانات، یا در واقع ربات ها و کنترل و آن ها را داشت. با این حال، می بینم که شخصیتی دیگر که ایلوی آن ها را مهاجمین یا Raiders می خواند، توانسته اند نه تنها کنترل ربات ها را به دست بگیرند، بلکه از آن ها به عنوان سوار استفاده نمایند. اینکه در بازی قبلی تنها ایلوی توانایی سوار شدن به ربات ها و کنترل شان را داشت، او را به شخصیتی خاص در دنیای بزرگ بازی تبدیل می کرد، اما هورایزن فوربیدن وست همان ابتدای کار معادلات را برهم می زند.

از این نقطه به بعد، پیشرفت ها و تفاوت های گیم پلی یکی پس از دیگری آشکار می شوند. محیطی که برای مبارزات در نظر گرفته شده و دشمنان در آن به دنبال ایلوی می آیند، ظاهر بسیار وسیع تر از قسمت قبل است. به همین دلیل، ایلوی هم به توانایی ها و مهارت های بیشتری دسترسی پیدا نموده است. همان ابتدای کار ایلوی یک بمب دود به زمین می اندازد تا حواس ربات ها را پرت و از دست آن ها فرار کند. گفته شده که تجهیزات و آیتم های جدید متعددی برای فوربیدن وست طراحی شده است و می توان حتی سلاح ها و آیتم ها را به شکلی دلخواه تغییر و ارتقا داد و شخصی سازی کرد.

سکوبازی، که اساسا در قسمت قبل وجود نداشت، به بخشی مهم در فوربیدن وست تبدیل شده است. ایلوی می تواند از در و دیوار بالا برود، آن هم به قوت سری بازی های آنچارتد. سازندگان بازی از نظر داستانی هم این توانایی جدید ایلوی را توجیه نموده اند. کامپیوتری که ایلوی با خود به همراه دارد، ارتقا پیدا نموده و حالا می تواند نقاطی که در محیط قابل دریافت هستند را نشان دهد. با اسکن محیط، بخش هایی که می توانید از آن ها بالا بروید به شکلی کم و بیش شبیه به همان آنچارتد و با رنگ زرد روشن می شوند. در همین دموی جدید می بینیم که ایلوی با مهارتی بالا و شبیه به لارا کرافت و نیتن دریک از محیط بالا می رود تا از ربات هایی که به دنبالش هستند، فرار کند.

طولی نمی کشد تا این دمو قابلیتی دیگر معرفی می نماید که این قابلیت هم در راستای همان سیستم های حرکتی تازه بازی است. ایلوی این بار یک طناب دارد که به نقاط مشخصی از محیط متصل می گردد و او را به سمت آن نقطه می کشد. با توجه به آنچه دیده ایم، شاید بتوانیم این طناب قلاب دار را به قلاب بتمن در سری بازی های آرکام تشبیه کنیم. با این تفاوت که سیستم های حرکتی در هورایزن فوربیدن وست، چه به هنگام بالا رفتن از محیط و چه به هنگام استفاده از این طناب جدید، بسیار سریع تر هستند.

ایلوی برای فرار از دست ربات ها، وارد آب می گردد؛ بخشی که کاملا در فوربیدن وست جدید است. به لطف یک ماسک تنفسی، ایلوی می تواند زیر آب نفس بکشد و به همین دلیل، هیچ محدودیتی برای باقی ماندن در زیر آب وجود ندارد. دنیایی بسیار بزرگ و پرجزئیات هم زیر آب طراحی شده است و آن طور که دیده ایم، قرار است بخش قابل توجهی از بازی را هم زیر آب بگذرانیم. معمولا مراحل زیر آب در دیگر بازی ها به جذابی دیگر بخش های بازی نیستند و به نظر می رسد که برای جلوگیری از کند شدن فرایند بازی، در فوربیدن وست با تعدادی سیستم حرکتی مختلف در زیر آب طرف هستیم که سرعت حرکت ایلوی زیر آب را بیشتر می نماید.

سازندگان هورایزن فوربیدن وست چرخه حیات زیر آب را هم به خوبی طراحی نموده اند و موجودات مختلفی زیر آب به زندگی مشغول اند. مشخصا هم منظورمان از موجود، ربات های بزرگ و بزرگ الجثه است. در نتیجه تصور می کنیم که مبارزه زیر آب یا حداقل برخورد با این موجودات هم بخشی از بازی باشد.

پیشرفت های مبارزات

مثل بازی قبل، می بینیم که چگونگی برخورد با دشمنان به خود بازی نماینده سپرده می گردد؛ یعنی می توان به صورت مخفی کاری یا پر سر و صدا با دشمنان مقابله کرد. انیمیشن های تمام نماینده از بخش های جدید بازی هستند. نمی دانیم آیا این انیمیشن ها همواره پخش می شوند یا نه، اما در دموی نمایش داده شده، از بین بردن دشمنان به صورت مخفی کاری با یک انیمیشن تمام نماینده همراه است. تصور می کنیم مخفی کاری بسیار بزرگتر از قبل شده باشد که انیمیشن های تازه و زیبایی را هم به آن اختصاص داده اند، اما چیز بیشتری از این نوع مبارزه نمی بینیم و به سرعت وارد مبارزه مستقیم با دشمنان می شویم.

کاملا واضح است که مبارزات هورایزن فوربیدن وست فرایندی بسیار سریع تر پیدا نموده اند. بازی در مقایسه با قسمت قبل، بیشتر شبیه به اکشن های سوم شخص با موضوع مبارزات تن به تن شده است. می توانیم ببینیم که ایلوی می تواند روی دشمنان چند ضرب یا همان کمبو اجرا کند، جاخالی بدهد و بازی اسلوموشن گردد، ضربات دشمنان را خنثی کند و نهایتا با یک تمام نماینده ویژه آن ها را از پای در بیاورد. نیزه ایلوی را حتی می توان شارژ کرد، یعنی کلید ضربه را نگه داشت تا ضربه ای قوی تر به دشمن وارد گردد.

کمی که بیشتر به مبارزات نگاه می کنیم، تأثیرات سیستم مبارزه یکی از بهترین بازی های چند سال اخیر یعنی زلدا: نفس وحش را روی هورایزن فوربیدن وست می بینیم. ایلوی روی دشمنان یک چند ضرب اجرا می نماید، سپس به سمت بالا جهشی می نماید، بازی اسلوموشن می گردد و ایلوی با تیر و کمان خود ضربه نهایی را به دشمن می زند؛ حرکاتی که عینا یادآور مبارزه با دشمنان نفس وحش است. جلوتر که می رویم، تأثیرات نفس وحش حتی بیشتر در بازی نمود پیدا می نماید؛ موضوعی که به هیچ وجه منفی به آن نگاه نمی کنیم و در نظرمان کاملا مثبت است. دیگر بازی سازان هم باید به زلدا: نفس وحش به عنوان بهترین بازی تاریخ نگاه و کوشش نمایند تا از گیم پلی بی نقص آن ایده بگیرند.

در ادامه دقیقا با مکانیکی دیگر روبه رو می شویم که به وضوح از همان نفس وحش الهام گرفته شده است؛ طوری که بد نیست سازندگان هورایزن فوربیدن وست از قسمت اخیر زلدا به عنوان یکی از منابع اصلی الهام برای سیستم های بازی خود اشاره نمایند. ایلوی یک گلایدر دارد و از آن به برای شناور ماندن در آسمان استفاده می نماید. این گلایدر در واقع سپر یکی از ربات های داخل بازی است و نمی دانیم که آیا ایلوی از آن به عنوان سپر هم استفاده خواهد نمود یا نه. در هر حال، سیستم های حرکتی بازی، با امکان بالا رفتن از در و دیوار، یک طناب و نهایتا هم یک گلایدر برای شناور ماندن در آسمان، به طور کلی فرایندی متفاوت به بازی بخشیده است.

در ادامه، بازی یکی از دشمنان جدید خود را رو می نماید که یک ماموت رباتیک است. ایلوی سوار بر رباتی دیگر به جنگ با این فیل بزرگ می رود، که البته سیستم جدیدی نیست و در بازی قبل هم ممکن بود. با این حال، سازندگان بازی می گویند تنوع ربات هایی که در فوربیدن وست می توان سوارشان شد از بازی قبل بسیار بیشتر شده است. پایه و اساس مبارزات با این ربات های بزرگ در فوربیدن وست هم مثل قسمت قبل حفظ شده است. هنوز هم باید به نقاط خاص ربات ها صدمه وارد کنیم تا بخش های مختلف بدن آن ها جدا شوند و به نقطه ضعف اصلی برسیم. نمی توان درباره هوش مصنوعی ربات ها نظر داد، چون دمو بسیار دقیق ضبط شده است، اما آنچه دیدیم از همه نظر شگفت انگیز بود و دشمنان به خوبی در مقابل حرکات ایلوی رفتارهایی متفاوت و صحیح نشان دادند.

تیرهای مختلف که هر کدام عناصر خاص خود را دارند، مثل تیرهایی که منفجر می شوند، از بازی قبل به هورایزن فوربیدن وست هم راه پیدا نموده اند، اما گویا با تعدادی عنصر و کاربردی جدید؛ مثل تیرهای جدیدی که حالتی اسیدی-مانند دارد و ضمن از بین بردن و صدمه زدن به بدن ربات ها، هم چنین نقاط ضعف روی بدنشان را هم روشن می نمایند. قابلیتی کاملا تازه که به مبارزات آمده، حرکات ویژه است. یکی از این مهارت های ویژه را در دموی نمایش داده شده دیدیم که ایلوی با اجرای آن، تمام دشمنان اطراف خود را به عقب می راند. سازندگان هورایزن فوربیدن وست می گویند که تعداد بسیار زیادی موجود جدید برای این بازی طراحی نموده اند و به همین دلیل هم مطمئن شده اند که به اندازه کافی مهارت ها و توانایی های جدید به ایلوی برای مقابله با این دشمنان بدهند.

تجربه میان نسلی

هورایزن فوربیدن وست قرار است هم زمان روی پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 عرضه گردد. سونی گفته است که آن ها در ابتدا بازی را برای کنسول نسل جدیدشان یعنی پلی استیشن 5 ساخته اند و سپس مطمئن شده اند که می توانند آن را روی پلی استیشن 4 هم اجرا نمایند، اما واضح است که چنین چیزی صحت ندارد و هورایزن فوربیدن وست در پایه و اساس به عنوان یک بازی پلی استیشن 4 طراحی شده که نهایتا حالا روی پلی استیشن 5 با گرافیکی بسیار بالاتر و جزئیات و افکت های بصری بیشتر اجرا می گردد.

می دانیم که ساخت هورایزن فوربیدن وست پس از عرضه قسمت قبلی و در سال 2017 آغاز شده و با اطمینان می گوییم که در آن موقع، کار ساخت بازی را به عنوان یک بازی پلی استیشن 4 آغاز نموده بودند. این موضوع کاملا در فرایند گیم پلی فوربیدن وست پیداست. برخلاف رچت و کلنک جدید که از قابلیت های سخت افزاری پلی استیشن 5 برای ارائه یک تجربه گیم پلی کاملا جدید استفاده نموده، واضح است که گیم پلی فوربیدن وست نسخه ای گسترش یافته و بزرگتر از قسمت قبل است؛ طوری که می توان بازی را روی کنسول نسل قبلی سونی (البته به هیچ وجه نه با کیفیتی که دیروز دیدیم) اجرا کرد. این موضوع را هم مثبت قلمداد می کنیم و می دانیم که هورایزن فوربیدن وست تجربه ای شگفت انگیز روی پلی استیشن 4 ارائه خواهد داد.

در نهایت، اطلاعات بیشتری از گیم پلی هورایزن فوربیدن وست یا زمان دقیق عرضه آن در اختیار هواداران قرار نگرفت. گفته شده که به زودی تاریخ عرضه بازی را اعلام خواهند کرد. با توجه به آنچه از بازی دیده ایم، تصور می کنیم که عرضه هورایزن فوربیدن وست برای اوایل سال 2022 در نظر گرفته شده باشد و با اینکه شاد می شویم بازی زودتر عرضه گردد، به عنوان کسانی که پلی استیشن 5 نداریم، ترجیح می دهیم تا کمی صبر و بازی را روی کنسول نسل جدید سونی و با گرافیک تخیلی اش تجربه کنیم.

در ادامه می توانید گیم پلی منتشر شده از هورایزن فوربیدن وست را ببینید. با این حال، پیشنهاد می کنیم که حتما به منبع اصلی ویدیو سر بزنید و آن را با کیفیت 4K ببینید که از همه لحاظ با کیفیت بصری متفاوتی روبه رو خواهید شد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1801

به "اولین نگاه به گیم پلی هورایزن فوربیدن وست؛ زیباتر، بزرگتر و عمیق تر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین نگاه به گیم پلی هورایزن فوربیدن وست؛ زیباتر، بزرگتر و عمیق تر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید