اینستکس کف تعهدات اروپا به ایران است

به گزارش بالیو، کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: اینستکس کف تعهدات اروپا به ایران است و کار آمدی لازم را ندارد.

اینستکس کف تعهدات اروپا به ایران است

برای رزرو قطار اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان روز سه شنبه برای چندمین با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود مکالمه تلفنی داشت. نکته قابل توجه این است که این دومین تماس تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه در یک هفته اخیر بوده و گفته می گردد که آنها در رابطه با توافق هسته ای و گام های ایران به رایزنی پرداختند.

حسن عابدینی کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: روحانی و مکرون طی دو ماه گذشته 5 بار مکالمات تلفنی داشتند و این موضوع همزمان با شروع کاهش تعهدات ایران در برجام انجام شد٬ کاهشی که در حقیقت پاسخی به تعلل کشور های اروپایی در قبال تعهدات آنها محسوب می گردد ، بنابراین به نظر می رسد که موضوع محوری رایزنی های تهران و پاریس هم برجام خواهد بود.

او اضافه کرد: هرچند پاریس کارنامه خوبی در حوزه عمل به تعهدات خود ندارد٬ اما مکرون کوشش دارد تا به وسیله رایزنی ها٬ نقش فرانسه در رابطه با برجام را افزایش دهد. در واقع ایران در سال 1355، 10 درصد از کارخانه غنی سازی اورودیف پاریس را خریداری کرد، اما تاکنون فرانسه حتی 1 گرم اورانیوم غنی شده به ایران نداده است.

عابدینی ادامه داد: ایران در سال 1382 تا 1384 سه توافق با سه کشور اروپایی منعقد کرد که فرانسه یکی از کشور های محوری آنها بود ولی متاسفانه در آن مقطع هم به تعهدات خودپایبند نبود و در زمان مذاکرات برجام پاریس نقش پلیس بد را ایفا می کرد و بعد از آن هم به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرد، در نتیجه چندان کارنامه سفیدی ندارند.

کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: فرانسه به دنبال متقاعد کردن ایران است تا تهران را از برداشتن گام سوم کاهش تعهدات خود منصرف کند ولی اگر آن ها مایل به حفظ برجام هستند باید به 11 تعهدی عمل نمایند که کشور های اروپایی بعد از خروج آمریکا وعده اجرایی شدنشان را داده بودند.

او تاکید نمود: مهم ترین خواسته ایران از طرف های اروپایی برجامی این است که زمینه ای برای خرید نفت کشورمان و دریافت پول آن فراهم گردد، همچنین تهران انتظار دارد تا پاریس زیر بار فشارهای واشنگتن برای اعمال تحریم های ظالمانه علیه ایران نرود که تمام این موارد همان تعهدات فرانسوی ها و سایر کشور های اروپایی در قبال برجام است.

عابدینی با اشاره به انتخاب رئیس جدید اینستکس، گفت: حتی اگر این سازوکار عملیاتی گردد، کف تعهدات اروپا به ایران است، چراکه اینستکس از لحاظ قانونی، ماهیت و کار آمدی لازم را ندارد و حتی انتخاب رئیس جدید آن هم برای ما از اهمیت چندانی برخوردار نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 300

به "اینستکس کف تعهدات اروپا به ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینستکس کف تعهدات اروپا به ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید