رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران: سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا به زودی نهایی می گردد

به گزارش بالیو، رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران گفت: اتحادیه اروپا در حال حاضر با هدف مقابله با تحریم های آمریکا در نظر دارد سازوکار ویژه مالی برای ارتباط با ایران را هرچه زودتر نهایی کند.

رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران: سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا به زودی نهایی می گردد

به گزارش به نقل از اتاق بازرگانی ایران، تاریا کرونبرگ رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران و وزیر پیشین کار فنلاند که به ایران سفر نموده، بعدازظهر امروز با غلامحسین شافعی دیدار کرد. فرصت های پیش روی همکاری ایران و فنلاند در دوران تحریم ها، همکاری شرکت های کوچک و متوسط ایران و اروپا، برجام و سازوکار ویژه مالی اروپا (SPV) ازجمله مهم ترین موضوعاتی بود که در این نشست آنالیز شد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی ضمن اشاره به رویکرد فنلاندی ها در قبال توافق هسته ای قدرت های بزرگ با ایران و پس از آن برجام گفت: فنلاند در خصوص برجام موضع گیری اصولی را در پیش گرفته و ایران از مقام های این کشور به خاطر این حمایت تشکر می نماید.

شافعی با اشاره به پیشینه روابط دو کشور به ویژه در حوزه ماشین آلات کشاورزی و مخابرات توضیح داد: تصویر بسیار خوبی در ذهن ایرانی ها از همکاری با فنلاند وجود دارد و زمینه های همکاری دو کشور در حوزه های مختلف علاوه بر ظرفیت قابل توجه، دارای تنوع بسیار بالایی است.

وی اضافه کرد: همان طور که آگاه هستید وزارت خزانه داری آمریکا که در همه کشورهای اروپایی از جمله فنلاند مشغول ترتیب سازوکارهایی است تا در آینده بر روابط شرکت های فنلاندی با ایران تأثیر بگذارد. بااین حال خوشبختانه میان ایران و فنلاند مناسبات اقتصادی بسیار خوبی برقرار است و دیدار مقام های دولتی و همچنین بخش خصوصی دو کشور در ماه های اخیر نشان می دهد که دو طرف علاقه مند به توسعه روابط هستند.

رئیس اتاق ایران با اشاره به این موضوع که فنلاند در زمینه حفاظت از محیط زیست و مدیریت آب گفت: همان طور که آگاه هستید ایران با مشکل کم آبی روبرو است. بر همین اساس معتقدم که در این زمینه فرصت همکاری های بسیار خوبی پیش روی ایران و فنلاند قرار گرفته است.

انرژی های تجدیدناپذیر، نفت و گاز، تجهیزات پزشکی و معدن از دیگر حوزه هایی است که به اعتقاد غلامحسین شافعی ظرفیت همکاری میان شرکت های کوچک و متوسط ایرانی و فنلاندی در آن ها وجود دارد.

وی در همین زمینه اضافه کرد: در حال حاضر در ایران، 200 میلیارد دلار طرح آماده سرمایه گذاری وجود دارد که فنلاند می تواند شریک تجاری خوبی برای اجرای این طرح ها باشد.

به اعتقاد شافعی فعال شدن بخش خصوصی یکی از مهم ترین نشانه های حرکت به سوی توسعه اقتصادی است.

رئیس اتاق ایران در ادامه صحبت های خود با اشاره به این موضوع که توسعه کشورهایی مانند فنلاند، شوروی سابق و چین در گروی بالا بردن سهم بخش خصوصی در اقتصاد بوده گفت: یکی از مهم ترین سیاست های دولت ایران در برنامه های توسعه ای گذشته و در برنامه ششم، این است که سهم بخش خصوصی واقعی را در فعالیت های اقتصادی بالا ببرد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی همچنین تأکید کرد در سال های اخیر واگذاری اقتصاد به مردم و بخش خصوصی هم از جانب رهبری و هم از طرف مجلس ایران مورد توجه قرار گرفته و تکلیف شده است که سالی چند درصد از اقتصاد ایران به بخش خصوصی واگذار گردد.

ضرورت فعال شدن کارگروه مشترک بانکی ایران و فنلاند

شافعی در ادامه با اشاره به موانع توسعه روابط تجاری ایران و فنلاند، بیان نمود: روابط بانکی در حال حاضر بزرگ ترین چالش پیش روی دو کشور است و به رغم تشکیل کارگروه مشترک ایران و فنلاند برای حل این مشکل، اما تاکنون نتیجه ای در این زمینه حاصل نشده است.

رئیس اتاق ایران با اشاره به خروج آمریکا از سازمان ها و توافق نامه های بین المللی از جمله برجام، تأکید کرد که این اقدام خدشه جدی بر اعتبار سازمان های بین المللی وارد نموده و اعتبار آنها را زیر سوال برده است.

به اعتقاد شافعی گرچه این اقدام آمریکا بیش از هر چیز اقتصاد ایران را تحت تأثیر قرار داده، اما برای جامعه جهانی تجربه بزرگی است تا بداند باید برای آینده اعتبار توافقنامه های بین المللی و پایبندی به آن ها تدبیری بیندیشد.

رشد فراوریات داخلی ایران، توفیق اجباری تحریم های یکجانبه گرایانه

رئیس اتاق ایران همچنین بابیان این موضوع که ایران در سال های مختلف با تحریم ها روبرو بوده و مسئله تحریم ها موضوع تازه ای در اقتصاد کشور نیست، تأکید که باید تحریم را از دو بعد مثبت و منفی مورد آنالیز قرارداد.

به اعتقاد شافعی از جنبه های مثبت تحریم ها بر اقتصاد کشور این است که ایران مجبور شده از توانایی های داخل برای برطرف مسائل استفاده کند. او در همین زمینه توضیح داد: در حال حاضر بسیاری از کالاهایی که قبلاً در قالب واردات در کشور تأمین می شد، در حال حاضر به واسطه تحریم ها این توفیق اجباری نصیب کشور شده که خودمان به فراوری آنها بپردازیم.

رئیس پارلمان بخش خصوصی در شرح بعد منفی اعمال تحریم های آمریکا علیه کشور، گفت: نمی توانیم انکار کنیم که تحریم ها تأثیری بر اقتصاد کشور نگذاشته است. هم اقتصاد هم اشتغال ما تحت تأثیر تحریم ها قرار دارند اما به این معنی نیست که محدودیت ها مانع توقف فعالیت ها در ایران می گردد. ایران همواره برای رسیدن به اهداف خود به راهش ادامه می دهد و در شرایط فعلی و با توجه به پشتیبانی کشورهای اروپایی از جمله فنلاند، راه های جدیدی برای برطرف نیازها در این وضعیت پیدا خواهیم کرد.

رئیس اتاق ایران اضافه کرد: به رغم اینکه گفته می گردد تحریم های آمریکا بشردوستانه است و شامل غذا و دارو نیست، اما به نظرم چیزی که نادیده گرفته شده امنیت جانی مردم است. در غیر این صورت چرا باید قطعات هواپیما تحریم باشد؟ یا موضوع تامین مواد اولیه کارخانه های ما از جمله کارخانه های غذایی و داروسازی در حال حاضر با مسائل بسیاری روبرو است.

ضرورت تسریع در راه اندازی SPV

به گفته شافعی در روبرو با تحریم ها این پروژه های بزرگ دولتی هستند که متضرر اصلی هستند. شرکت های بزرگ ایرانی که با شرکت های بزرگ اروپایی در ارتباط هستند که اغلب شرکای آمریکایی دارند. به همین دلیل با ارزیابی این وضعیت، هم اروپا و هم ایران به این نتیجه رسیده اند که زمینه های همکاری اصلی بر فعالیت SME های ایرانی و اروپایی متمرکز گردد.

به اعتقاد رئیس اتاق ایران با راه اندازی SPV از سوی اتحادیه اروپا، گشایش بسیار خوبی میان ایران و اروپا فراهم خواهد شد چراکه ایران علاوه بر مبادله پولی، می تواند بخشی از همکاری های خود را به صورت مبادله کالا با کالا با اتحادیه اروپا ترتیب دهد.

شافعی در عین حال اضافه کرد: ایران بر همکاری اتحادیه اروپا برای راه اندازی هرچه سریع تر کانال بانکی حساب باز نموده است اما تاکنون تاریخ های متعددی برای راه اندازی این کانال مالی اعلام شده است. به نظر می رسد در این زمینه باید زودتر تصمیم گیری گردد تا شرکت های ایرانی با توجه به سابقه طولانی که در همکاری با شرکت های اروپایی دارند، متوسل به سایر نقاط تأمین نشوند و همکاریشان را طبق روال قبل پیش ببرند. اگر این موضوع عملیاتی گردد بسیاری از مسائل ما نیز حل خواهد شد.

تجربه جدید پیش روی ایران و اتحادیه اروپا

تاریا کرونبرگ رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران و وزیر پیشین کار فنلاند در این دیدار گفت: طی سفر چند روزه خود به ایران، این فرصت را پیدا کردم که در جشن استقلال فنلاند شرکت کنم در آنجا شرکت هایی را ملاقات کردم که در حال حاضر فعالیتشان در ایران متوقف شده است اما همه مایلند تا بار دیگر فعالیت خود را در ایران از سر بگیرند.

تاریا کرونبرگ دلیل اصلی حضور خود در ایران را مرتبط با برجام دانست و تأکید کرد: ایران از جمله کشورهایی است که در روبرو با تحریم، تجربه طولانی دارد و به اعتقاد من می تواند از چالش بزرگی که به خاطر تحریم های یکجانبه آمریکا بار دیگر بر سر راهش قرار گرفته عبور کند.

وی به رئیس اتاق ایران اطمینان داد که اتحادیه اروپا در حال حاضر با هدف مقابله با تحریم های آمریکا در نظر دارد سازوکار ویژه مالی برای ارتباط با ایران را هرچه زودتر نهایی کند تا صادرات و واردات میان ایران و سایر کشورها تسهیل گردد.

به گفته رئیس هیات روابط پارلمان اروپا در حال حاضر انگلیس و فرانسه دو کشوری هستند که به طور جدی بر روی این موضوع کار می نمایند اما باید توجه داشته باشیم که این تجربه هم برای ایران و هم اتحادیه اروپا، یک تجربه جدید است و همین تازگی و باعث شده تاکمی تاخیر در روند کار پیش بیاید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 122

به "رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران: سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا به زودی نهایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران: سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا به زودی نهایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید