بازگشت تروریست ها به کشورهایشان، خطر داعش همچنان در کمین اروپاست

به گزارش بالیو، زمانی که داعش در سوریه و عراق سربرآورده و جولان می داد و اروپا خود را از آن در امان می دید، اما تصورش را هم نمی کرد روزی در قلب پاریس و بروکسل و یا آلمان و سایر کشورهای اروپایی گرفتار حملات تروریستی داعش شده و موج وحشت شهرهای اروپا را در بر بگیرد.

بازگشت تروریست ها به کشورهایشان، خطر داعش همچنان در کمین اروپاست

با ما سفر کنید و با تور ترکیبیی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، زمانی که داعش با حمایت مالی و تسلیحاتی بعضی کشورهای منطقه و در صدر آنان عربستان و نیز بعضی غربی ها در عراق و سوریه سربرآورده و به سرعت رشد کرد، اروپا داعش را از خود دور می دید و تصورش را هم نمی کرد که روزی تروریست های داعش به قلب اروپا و پاریس و بروکسل راه یابند و حملات خونین را رقم بزنند.

بازگشت تروریست ها به کشورهایشان؛ خطر جدی در کمین اروپا

(ملحق شدن اتباع اروپایی به داعش در عراق و سوریه و احتمال بازگشت آنان به کشورهایشان خطری است که اروپا را در معرض تهدید جدی قرار داده است)

اما سرعت عضوگیری داعش از کشورهای اروپا به ویژه فرانسه این نگرانی را به وجود آورد که با بازگشت این تروریست ها به وطن خطری جدی اروپا را تهدید خواهد نمود.

در همین ارتباط در سال 2015 ژرژ فرناندز دیاز وزیر کشور اسپانیا با اشاره به بازگشت بیش از 600 تروریست داعش از عراق و سوریه به اروپا و در راه بودن عملیات تروریستی بیشتر هشدار داد.

به گفته وی صدها نفری که پیش از این به عراق و سوریه رفته بودند، در اروپا هستند و هر لحظه می توانند با گسترش فعالیت های خود حملات غم انگیزی مشابه حملات پاریس را تکرار نمایند.

دیاز همچنین گفت: حدود 3000 شهروند اروپایی به گروه های مختلف افراطی در خاورمیانه پیوسته اند که از این تعداد 80 درصد آنها فقط به داعش ملحق شده اند.

آمار فوت ناشی از عملیات تروریستی از سال 2000 تا سال 2014 پنج برابر شده و 61 درصد افزایش داشت و گروههای و سازمان های تروریستی که مسئول دو سوم عملیات تروریستی جهان بودند، به ترتیب عبارتند از داعش، بوکوحرام، القاعده و طالبان.

در سال 2013 سهم کشورهای صنعتی از حملات تروریستی و آمار قربانیان آن فقط پنج درصد کل این حملات بود و 25 درصد این حملات را افراد معروف به گرگ های تنها انجام می دانند که در واقع کسانی بودند که داوطلبانه افراط را در پیش گرفته و عملیات تروریستی را بدون ارتباط با گروههای تروریستی انجام دادند.

اعلام موجودیت داعش در اروپا

بعضی از کارشناسان و ناظران زنجیره حملات تروریستی در پاریس را اولین حضور جدی داعش در اروپا برشمرده اند و به عقیده آنان این عملیات که به گفته رئیس جمهور فرانسه بزرگترین حمله تروریستی تاریخ فرانسه بود، اولین اعلام موجودیت داعش در اروپا است.

از سوی دیگر یک گروه افراطی با الهام از دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به نام دولت مسیحی اورشلیم و کانا در اروپا اعلام موجودیت و تهدید کرد که مسلمانان را ذبح خواهد نمود.

سایه ناامنی بر قاره سبز پس از جنگ جهانی دوم

نگاهی به تاریخ رخدادهای اروپا پس از جنگ جهانی دوم نشان می دهد این قاره هرگز در طول این سال ها اینقدر دستخوش ناامنی و وحشت نشده بود که در یکی دو سال اخیر با این موج حملات تروریستی روبه روبه رو بوده است.

به عبارت دقیق تر تاریخ اروپا شامل تاریخ باستان و قرون وسطی و سپس رسانس و اروپای معاصر حوادث و رخدادهای مهمی را پشت سر گذاشته است که بعضی از این رخدادها نه تنها بر اروپا بلکه سراسر جهان تاثیر داشته است به عنوان نمونه می توان از انقلاب کبیر فرانسه، جنگ جهانى اول، جنگ جهانى دوم و جنگ سرد یاد کرد.

اما اگر به دوران پس از جنگ جهانی دوم بازگردیم می بینیم که پس از آن حکومت های اروپایی به دنبال تامین هرچه بیشتر امنیت و رفاه برای شهروندان خود بوده اند و آن را یکی از مولفه های مهم پیشرفت و تمدن عنوان می کرد.

در فاصله پس از جنگ جهانی دوم تا کنون فقط جنگ های بالکان در شرق اروپا بود که امنیت در بخشی از قاره سبز را متزلزل کرد اما کشورهای غرب و مرکز اروپا از امنیت بالایی برخوردار بودند و این امنیت همچنان پابرجا بود تا اینکه در چند سال اخیر سایه تهدید بر سر امنیت اروپا گسترده شد که می توان گفت به میزان زیادی حاصل دخالت دخالت نظامی کشورهای اروپا در جنگ های نقاط مختلف جهان است به اضافه اینکه بعضی از حملات تروریستی در اروپا نیز به دست گروههای افراطی در داخل اروپا صورت گرفت.

مهمترین حملات تروریستی اروپا در 40 سال اخیر

(داعش قلب اروپا را نشانه رفته و با توسعه دامنه حملات تروریستی به دنبال قبضه کردن آن است)

حملات تروریستی در فرانسه و اوضاع پاریس بار دیگر خاطرات تلخ حملات تروریستی اروپا در چهل سال اخیر را زنده کرد، حملاتی که در فواصل زمانی مختلف کشورهای مختلف از ایتالیا واسپانیا گرفته تا انگلیس و نروژ را به لرزه در آورد.

مهمترین این حملات عبارتند از:

ایتالیا دوم اوت 1980

یک گروه تروریستی راستگرای افراطی یک بمب را در ایستگاه راه آهن بولونیا در ایتالیا منفجر کردند که در نتیجه دست کم 85 نفر کشته و 200 زخمی شدند.

اسپانیا 19 ژوئن 1987

گروه جدایی طلب باسک اتا با انفجار یک دستگاه خودروی بمب گذاری شده در بارسلونا جان 21 نفر را گرفته و 45 نفر دیگر را نیز زخمی کرد.

فرانسه 25 جولای 1995

دو عامل افراط گرای الجزایری با حمله در مرکز پاریس هشت کشته و بیش از 200 مجروح برجا گذاشتند.

فرانسه سوم دسامبر 1996

حمله عوامل افراطی به پاریس چهار کشته و 9 مجروح برجا گذاشت.

ایرلند شمالی 15 آگوست 1998

یک گروه جدا شده از ارتش جمهوری ایرلند با حمله به شهر اوماگ در شمال غرب ایرلند 29 کشته و 220 مجروح برجای گذاشت.

اسپانیا 11 مارس 2004

یک گروهک تروریستی وابسته به القاعده به طور همزمان چهار قطار در اسپانیا را هدف قرار داد به این ترتیب که 11 بمبگذاری تروریستی در 4 قطار در اسپانیا موجب جان باختن دست کم 191 نفر و زخمی شدن حدود 2000 نفر دیگر شد.

القاعده با اعلام مسئولیت این حمله مدعی شد که این حمله به تلافی مشارکت اسپانیا در اشغال عراق به رهبری آمریکا صورت گرفت.

نروژ 22 جولای 2011

یک افراطی راستگرا به نام آندرس برینگ بریویک با حمله به یک ساختمان دولتی در اوسلو پایتخت نروژ هشت نفر را کشت و پس از آن نیز در حمله دیگر به اردوگاه تابستانی کارگران در جزیره اوتویا 69 نفر دیگر جان باختند.

عامل این حملات در اوت 2012 به 21 سال حبس محکوم شد.

11 و 15 مارس 2012 نیز حملات پراکنده یک گروه افراطی وابسته به القاعده به تولوز (فرانسه) موجب جان باختن هشت نفر شد.

محمد مراح، جوان فرانسوی الجزایری تبار و مظنون اصلی حملات زنجیره ای در شهرهای تولوز و مونتوبان فرانسه پس از بیش از سی ساعت محاصره آپارتمان او توسط پلیس، کشته شد.

مراح در حالی که اسلحه ای در دست داشت و همچنان شلیک می کرد، خود را از پنجره پرتاب نموده و کشته شد.

فرانسه هفتم و هشتم ژوئن 2015 (شارلی ابدو)

کلید خوردن نقشه داعش برای حمله به اروپا، فرانسه در صدر

(داعش نوک پیکان حملات خود را به سمت فرانسه نشانه رفته و عملیات خونینی را در پاریس و نیس رقم زد)

در سال 2012 که اولین شهروند فرانسوی به عضویت داعش درآمد، این گروهک تروریستی نقشه عملیات تروریستی را در اروپا طراحی نموده بود.

پس از آن معلوم شد بیشترین اعضای اروپایی داعش به ترتیب از فرانسه، انگلیس و آلمان هستند.

افزایش 3 برابری اعضای فرانسوی تبار داعش

آمار مربوط به اعضای اروپایی داعش حاکی از این بود که تعداد تروریست های فرانسوی تبار عضو این گروه در اکتبر 2014 حدود 412 نفر بود، حال آنکه افزایش آنان بالغ بر 1200 تبعه فرانسوی در سه ماهه منتهی به ژانویه 2015 موجب شد این کشور در صدر فهرست کشورهایی قرار بگیرد که افراط گرایان از آنجا راهی عراق و سوریه می شدند.

با در نظر دریافت این آمار و عضویت فرانسه در ائتلاف بین المللی ضد داعش و حملات هوایی علیه مواضع این گروه در عراق و سوریه شاید بهتر بتوان دلیل و انگیزه حملات تروریستی به دفتر شارلی ابدو، حملات خونین پاریس و سپس حمله به جشن روز ملی در شهر نیس را متوجه شد.

2015 اوج حملات داعش علیه فرانسه

(پس از حملات تروریستی در دفتر مجله شارلی ابدو، فرانسه در شرایط آماده باش امنیتی نهاده شد)

در همان روزهای شروع ژانویه 2015 دو فرد مسلح به دفتر مجله فکاهی شارلی ابدو حمله کردند و با تیراندازی به سمت کارکنان این مجله، 12 نفر را به قتل رسانده و 10 نفر دیگر را نیز مجروح کردند.

این حمله تروریستی در حالی صورت گرفت که شارلی ابدو تصاویری موهنی از پیغامبر اکرم (ص) منتشر نموده بود.

شامگاه 13 نوامبر همان سال نیز مجموعه عملیات تروریستی از جمله تیراندازی های گروهی و بمب گذاری های انتحاری پاریس را در وحشت فرو برد.

در این حملات ابتدا یک مرد مسلح به کلاشینکف یک رستوران پررفت و آمد را هدف قرار داده و چند نفر را به قتل رساند و هفت نفررا نیز زخمی کرد. پس از حمله اول، دو انفجار در نزدیکی استادیوم دوفرانس رخ داد آن هم در حالی که در آنجا مسابقه فوتبال آلمان و فرانسه در حال برگزاری بود.

(حملات زنجیره ای در پاریس، 13 نوامبر را به روز سیاه تبدیل کرد)

اما حمله سوم نیز زمانی رخ داد که دو مرد مسلح به شرکت نمایندگان در یک کنسرت موسیقی حمله کردند به این معنی که علاوه بر تیراندازی به سوی آنان حدود یکصد نفر را نیز گروگان دریافتد که در نهایت 80 نفر آنان کشته شدند ،همان شب نیز مرکز شهر پاریس صحنه چند حمله مسلحانه بود.

در این انفجارها، تیراندازی ها و گروگان گیری های زنجیره ای دست کم 153 نفر کشته و 368 نفر زخمی شدند و از مجموع 9 عامل تروریستی هفت نفر آنان در همان درگیری های اولیه کشته شدند.

با وجود گذشت 5 روز از حملات تروریستی پاریس، پلیس فرانسه روز چهارشنبه دوباره پاریس را به میدان جنگ تبدیل کرد و با یورش به منطقه ای در شمال پاریس با تروریستها و مظنونین احتمالی مرتبط با حملات روز آدینه درگیر شد. این موضوع نشان می دهد که تروریستها همچنان در خاک فرانسه هستند و شاید انجام عملیاتهای مشابه دوباره امنیت فرانسه را دستخوش تزلزل جدید کند.

فرانسه پس از بمب گذاری داعش

بعد از بمب گذاری های داعش در فرانسه دولت این کشور و همچنین کشورهای همسایه تدابیر امنیتی در مرزها را تشدید کردند و کنترل مرزها را افزایش دادند و از مردم خواستند تا از خانه های خود خارج نشوند.

همچنین این حملات موجب لغو چند بازی مهم فوتبال در اروپا شد که بازی اسپانیا و بلژیک از مهمترین آن ها به شمار می رفت.

پنج روز بعد از حمله وحشیانه داعش به شهر پاریس پلیس آلمان اظهار داشت یک آمبولانس پر از مواد منفجره در نزدیکی استادیوم شهر هانوفر پیدا نموده است، استادیومی که قرار بود میزبان ملاقات محبت آمیز تیم های ملی فوتبال آلمان و هلند باشد به گونه ای که این محل می توانست به یک فاجعه خونین تبدیل گردد.

سلسله انفجارهای بروکسل، قلب سیاسی اروپا ، 22 مارس 2016

(داعش تا قلب سیاسی اتحادیه اروپا پیش رفته و فرمان حمله را برای هسته های پنهان خود صادر کرد)

22 مارس گذشته (سوم فروردین) دو انفجار مهیب فرودگاه اونتیم در بروکسل پایتخت بلژیک را لرزاند. ساعتی بعد از این انفجار نیز یک انفجار دیگر در یکی از ایستگاه های قطار شهری بروکسل به وقوع پیوست.

انفجار در فرودگاه بین المللی بروکسل به عنوان بزرگترین فرودگاه بین المللی بلژیک که سالانه به 23 میلیون مسافر خدمات ارائه می دهد.، در حالی صورت گرفت که نیروهای امنیتی بلژیک چند روز پیش از آن صلاح عبدالسلام، یکی از مغزهای متفکر حملات تروریستی پاریس را دستگیر کردند.

مقامات بلژیک در آن موقع گفتند عبدالسلام در حالی دستگیر شد که نقشه چندین حمله تروریستی در بروکسل را طراحی نموده بود.

انفجاری در فرودگاه و متروی بروکسل بیش از 30 کشته و 187 زخمی برجا گذاشت.

پیغام داعش از حملات بروکسل

استراتژی حملات بروکسل با استراتژی حملات پاریس متفاوت بود به این معنی که پس از دستگیری عبدالسلام، نیروهای امنیتی بلژیک به حالت آماده باش و هشدار امنیتی بالا در آمدند از همین رو می توان گفت که چه بسا پیغام داعش از این حملات این بود که نشان دهند می توانند هر زمانی که اراده نمایند، حملات تروریستی خود را در اروپا به اجرا بگذارند و ثابت نمایند که نقشه عملیات آنان آنقدر دقیق طراحی شده است که نیروهای امنیتی با وجود آماده باش کامل نیز قادر نیستند جلوی حملات آنها را بگیرند.

آلمان از حمله با تبر تا تیراندازی در مونیخ

(حملات تروریستی بی سابقه در آلمان اندکی پس از شوک حملات تروریستی در فرانسه)

اندکی پس از حمله خونین در شهر نیس فرانسه یک مهاجر افغان 17 ساله با تبر به مسافران یک قطار در شهر ورتبسورگ آلمان حمله نموده و چهار نفر را مجروح کرد.

عامل این حمله به ضرب گلوله کشته است و در آن موقع وزیر کشور ایالت بایرن اظهار داشت که یک پرچم داعش که با دست رنگ شده بود در اتاق این افغان کشف شده است.

یک هفته پس از آن نیز در پی تیراندازی یک مرد مسلح به روی مشتریان حاضر در رستوران مک دونالد شهر مونیخ، دست کم 9 نفر کشته و تعدادی نیز مجروح شدند.

عناصر داعش در صفحات اینترنتی خود این واقعه را جشن دریافتد و بعضی منابع غیررسمی و تایید نشده نیز آن را به داعش نسبت دادند.

همچنین در پی آن یک پناهجوی سوری 27 ساله پس از آنکه پلیس مانع ورود او به یک جشنواره موسیقی در شهر انسباخ شد، وسیله انفجاری که در داخل کوله پشتی خود داشت، منفجر کرد.

بنا بر اعلام شهردار انسباخ یک انفجار در مقابل درب ورودی یک جشنواره موسیقی با حدود 2500 بازدید نماینده به وقوع پیوست.

دست کم 10 نفر در این انفجار زخمی شدند که حال بعضی از آن ها به شدت وخیم اعلام شد.

هزینه های نجومی تدابیر امنیتی در اروپا

تخمین دقیق هزینه های سرسام آور نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اروپا سخت به نظر می رسد زیرا آماری در خصوص این هزینه ها که محرمانه است، وجود ندارد، اما نکته مهم اینکه با وجود رقمهای نجومی این هزینه ها در مبارزه با تروریسم نهادهای مزبور در حمایت از شهروندان خود در مقابل شرّی که تمام جهان به ویژه اروپا در معرض تهدید آن نهاده شده است، به شدت ناکام مانده است.

ادامه سریال حملات خونین و بی سابقه در قاره پیر

انفجارهایی که بروکسل پایتخت اتحادیه اروپا را به لرزه در آورد و بر اثر آن دهها نفر کشته و زخمی شدند و موجی از وحشت را در تمام شهرهای بلژیک و پایتخت سایر کشورهای اروپایی به وجود آورد، اولین مورد از این حوادث نبود و آخرین آن نیز نخواهد بود بلکه گزارش های اطلاعاتی غربی از ادامه سریال خونین و بی سابقه در قاره پیر در آینده ای نزدیک حکایت دارد.

(در پی حملات خونین در نقاط مختلف اروپا و استقرار نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف موجی از وحشت و نگرانی اروپایی ها را دربرگرفت)

افزایش تدابیر امنیتی در فرودگاههای فرانکفورت، پاریس و لندن و نیز ایستگاههای مترو و مناطق حساس به اضافه تأسیسات هسته ای و غیره همگی اقداماتی پرهزینه است که سودی ندارد زیرا باعث افزایش وحشت شهروندان شده و معمولاً پس از وقوع فاجعه صورت می گیرد.

انتقام جویی داعش از حامیانی که به آن پشت نموده اند

نکته قابل توجه در حملات تروریستی چند پایتخت اروپایی این است که در پی این حملات و نیز دریافت اطلاعاتی مبنی بر وقوع انفجارهای احتمالی در سایر پایتخت های اروپایی در این مناطق شرایط آماده باش اعلام شد زیرا این حملات تروریستی به مثابه اعلام جنگ داعش علیه اروپا پس از ترکیه است.

در این شرایط داعش در صدد انتقام از حامیانی است که در عراق و سوریه به آن پشت کردند به این معنی که به آن قول یاری داده و در صدد به رسمیت شناختن خلافت آن بودند اما چنین نشد و این چیزی است که هیلاری کلینتون نامزد جمهوریخواه آمریکا آن را برملا کرد به این معنی که وی گفت که بیش از 120 دولت آماده به رسمیت شناختن دولت سنی مذهبی جدید داعش در بخشهایی از عراق و سوریه بودند اما بروز یک موضوع خطرناک موجب تغییر این رویکرد شد.

تأکید آلمان بر لزوم مسئولیت پذیری سیاستمداران اروپایی

نکته قابل ملاحظه اینکه سازمان اطلاعات آلمان پیش از حملات تروریستی در چند شهر این کشور، در اقدامی بی سابقه با انتشار یک گزارش و ارسال آن به نهادهای مشابه خود در کشورهای اروپایی از رهبران سیاسی این کشورها خواست که برای ریشه کن کردن تروریسم مسئولیت پذیر باشند.

هدف داعش از حمله به کشورهای اروپایی چیست؟

به نظر می رسد یکی از انگیزه های داعش از اقدامات تروریستی در اروپا این است که با این کار نفرت علیه پناهندگان و مسلمانان را در کشورهای اروپایی افزایش دهد و حتی اگر بتواند، کاری کند که مرزهای این کشورها به روی پناهندگان بسته گردد تا مردم نتوانند از حملاتی که در آنجا طراحی شده است فرار نمایند.

نکته دیگر اینکه پس از اقدامات روسیه، سوریه و ایران علیه داعش، این گروه تروریستی روحیه خود را باخته و و حمایت مالی را نیز از دست داد تا جایی که حتی از پرداخت پول به نیروهایش ناتوان ماند در این شرایط باید گفت هرچه این گروه ضعیف تر می گردد، شدت حملات آن در اروپا نیز افزایش می یابدد.

هدف داعش از حمله به شهرهای اروپایی این است که بذر کینه و اختلاف را بین مسلمانان و پناهندگان از یک طرف و بومی های اروپا از سوی دیگر، بکارد.

اروپا به دنبال مسدود کردن دریچه های نفوذ داعشی ها

با انتقال حملات داعش به قلب اروپا بخصوص بعد از حملات خونین پاریس و بروکسل، اروپایی ها که اکنون به یکی از اهداف این گروه تروریستی تبدیل شده اند، به دنبال مسدود کردن دریچه های نفوذ خطرهستند.

به نوشته نشریه تلگراف نفوذ داعش به اروپا و تثبیت آن در آنجا باعث افزایش عملیات انتحاری شده و در آینده اروپا در تیررس حملات تروریستی قرار خواهد گرفت.

خطر احتمال تبدیل بوسنی به دروازه عبور تروریست ها به اروپا

در این میان بوسنی که به جنوب شرق اروپا راه دارد می تواند به دروازه ورود تروریست ها از سوریه، عراق و افغانستان به قاره اروپا تبدیل گردد از همین رو همسایگان اروپایی بوسنی با نگرانی به این شرایط می نگرند.

در همین ارتباط نیز تلگراف با اشاره به هشدار کارشناسان تروریسم درباره تبدیل شدن بوسنی به مکانی امن برای تروریست ها نوشت: آمارهای رسمی نشان می دهد بین 250 تا 300 بوسنیایی به گروههای تروریستی داعش و القاعده پیوسته اند و از معروف ترین این افراد می توان به بایرو ایکانوویچ فرمانده بزرگ ترین پایگاه آموزشی داعش در شمال سوریه و نصرت اماموویچ عضو ارشد جبهه النصره که اخیرا تغییر نام داد، اشاره نمود.

پرچم های سیاه داعش در روستاهای دورافتاده بوسنی

پلیس اروپا یوروپل اوایل سال میلادی جاری نسبت به تشکیل پایگاه های آموزشی داعش در اطراف کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ویژه منطقه بالکان هشدار داد و در همین ارتباط مجله آلمانی اشپیگل نیز به نقل از محققان نوشت، حدود 12 منطقه در بوسنی وجود دارد که افراط گرایان به دور از چشم مقام های این کشور در آنجا فعالیت دارند و اخباری مبنی بر اهتزاز پرچم های سیاه داعش در روستاهای دورافتاده بوسنی دریافت شده است.

فقر و بیکاری بستری مناسب برای فریب خوردن جوانان بوسنیایی

20 سال از جنگ داخلی در بوسنی می گذرد اما مسائل مالی همچنان گریبان گیر مردماین کشور است تا جایی که بیکاری افزایش یافته است و آمار رسمی از بیکاری بیش از 50 درصد جوانان این کشور حکایت دارد و پرواضح است که فقر و بیکاری بستر مناسبی را برای فریب خوردن جوانان و سوق یافتن آنان به باتلاق تروریسم مهیا می نماید.

تامین مهمات حملات بروکسل و پاریس از بوسنی

تحقیقات صورت گرفته درباره حوادث تروریستی اوایل سال 2015 و حمله به مجله فکاهی فرانسوی شارلی ابدو به اضافه گزارش های وزارت امنیت بوسنی حاکی از این است که مهمات و اسلحه استفاده شده در این حملات از بوسنی تامین شد.

در این میان موافقت اخیر بروکسل برای برداشتن گام دوم پیوستن بوسنی به اتحادیه اروپا موجب افزایش نگرانی ها درباره بوسنی شده است زیرا این اقدام به شهروندان این کشور برای ورود به خاک سایراعضای اتحادیه اروپا آزادی بیشتری می دهد.

در این شرایط گروه تروریستی داعش که تا چندی پیش از نظر غربی ها پدیده ای دور از آنان به شمار می آمد، اکنون پس از شکست های پی در پی در سوریه و عراق به تدریج به قلب اروپا نفوذ نموده است تا جایی که اروپا در رویارویی مستقیم با داعش نهاده شده است.

آموزش 400 داعشی برای حمله به اروپا

(داعش با آموزش تروریست ها آنان را راهی اروپا نموده و به عنوان هسته های تروریستی در نقاط مختلف اروپا مستقر نموده است)

به گفته کارشناسان گروه تروریستی داعش دست کم چهارصد نفر را برای اجرای حملات مرگبار تروریستی در اروپا آموزش داده است.

بنابر اعلام آسوشیتدپرس، گروهی از مقامات و کارشناسان در مصاحبه با این خبرگزاری اظهار داشتند که داعش علاوه بر آموزش دست کم 400 تروریست برای اجرای حملات مرگبار در سراسر اروپا ، چندین هسته تروریستی مرتبط با یکدیگر را مانند گروه هایی که در بروکسل و پاریس وارد عمل شدند، در بخشهای مختلف اروپا مستقر نموده است.

این گروهها دستور دارند زمان، مکان و شیوه مناسب را برای اجرای حملات تروریستی انتخاب نمایند به گونه ای که نهایت رعب و وحشت وهرج و مرج را به به نمایش بگذارند.

گروهی از مقامات و کارشناسان از جمله مقامات اطلاعاتی اروپایی و عراقی به همراه یک قانونگذار فرانسوی که فعالیت شبکه های تروریستی را دنبال می نمایند ، از ایجاد اردوگاه های آموزشی داعش در سوریه، عراق و احتمالا کشورهای بلوک سابق شوروی خبر دادند. سرنموده یکی از این شبکه ها در حملات پاریس، قبل از کشته شدن به ضرب گلوله پلیس فرانسه ادعا نموده بود وی گروهی متشکل از نود نفر را وارد اروپا نموده است که در سراسر این قاره پراکنده شده اند.

در این میان پیش بینی می گردد حدود چهارصد تا ششصد داعشی به صورت ویژه برای اجرای حملات خارجی آموزش دیده اند و آموزش آنا شامل راهبردهای جنگی ، کاربرد مواد منفجره، تکنیک های شناسایی و نظارتی و ضد جاسوسی است.

در همین ارتباط یک مقام امنیتی اروپایی که خواست نامش فاش نگردد اظهار داشت چندین فرانسه زبان که به نظر می رسد با شمال آفریقا ، فرانسه و بروکسل در ارتباط هستند، راهنمایی این یگانها را بر عهده داشته و مسئول سازماندهی راهبردی این حملات در اروپا هستند.

تغییر راهبرد داعش از تلفات بیشتر به افزایش هرچه بیشتر حملات

در سال 2014 بعضی از جنگجویان داعش برای آموزش تنها چند هفته فرصت داشتند اما یک سال بعد این گروه تروریستی استراتژی خود را تغییر داد به گونه ای که یگان های ویژه ای تشکیل و دوره آموزش طولانی تر شد تا با این کار به جای کشته شدن شمار بیشتری از مردم تا حد ممکن تعداد عملیات تروریستی بیشتری انجام گردد و به این ترتیب دشمن مجبور گردد پول بیشتر یا نیروی انسانی بیشتری برای جلوگیری از این احملات هزینه کند.

شیراز ماهر یکی از تحلیلگران ارشد در مرکز مطالعات بین المللی افراط گرایی در کالج کینگز لندن اظهار داشت: اجرای چنین حملاتی منسجم و با این سطح پیچیدگی، به آموزش، برنامه ریزی، طراحی دقیق حملات، مواد و یک فضای گسترده احتیاج دارد.

پراکندگی داعشی ها در نقاط مختلف اروپا

یک مقام اطلاعاتی ارشد عراقی که خواست نامش فاش نگردد، گفت اعضای هسته های تروریستی عامل حملات پاریس، در سراسر آلمان، انگلیس، ایتالیا، دانمارک و سوئد پراکنده شده اند و اخیرا نیز یک گروه جدید با عبور از ترکیه وارد اروپا شد.

جالب اینکه ترکیه ضمن اشاره به بازداشت شدن ابراهیم البکراوی یکی از عاملان حملات بروکسل در ماه ژوئن گذشته یعنی سه ماه پس از حملات مزبور در نزدیکی مرز سوریه اظهار داشت که این عامل تروریستی به هلند مسترد شد و در آن موقع آنکارا به مقامات هلند و بلژیک هشدار داد که وی یک جنگجوی تروریستی خارجی است ولی مقامات هلند به علت نبود مدارک لازم در این خصوص وی را آزاد نموده بودند.

منبع: تسنیم
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 871

به "بازگشت تروریست ها به کشورهایشان، خطر داعش همچنان در کمین اروپاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت تروریست ها به کشورهایشان، خطر داعش همچنان در کمین اروپاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید