با وام مسکن چند متر خانه در شهر های بزرگ می توان خرید؟

به گزارش بالیو، تسهیلات مسکن در حال حاضر تنها جوابگوی 14 درصد از ارزش کل یک واحد مسکونی متوسط در شهر های بزرگ است.

با وام مسکن چند متر خانه در شهر های بزرگ می توان خرید؟

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش گروه مالی بالیو، عقبایی گفت: تسهیلات مسکن در حال حاضر تنها جوابگوی 14 درصد از ارزش کل یک واحد مسکونی متوسط در شهر های بزرگ است.

به گزارش میزان، حسام عقبایی نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اعلام کرد: میزان تسیهلات فعلی مسکن چه در قالب صندوق پس انداز یکم و چه سایر وام ها تاثیری بر افزایش قدرت خرید متقاضیان مسکن ندارد چرا که رشد قیمت مسکن طی 2 سال اخیر بسیار بالا بوده و براساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار تا مرز 130 درصد افزایش قیمت مسکن داشته ایم.

وی اضافه کرد: زمانی تسهیلات بانکی بر افزایش توان متقاضایان اثر گذار است که حداقل تا 50 درصد از قیمت مسکن را تامین کند و تسهیلات فعلی و افزایش آن در آینده هم حدودا هزینه تهیه 20 متر از یک واحد مسکونی در شهر های بزرگ را شامل می گردد و این رقم تسهیلات کسی را خانه دار نخواهد کرد.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک توضیح داد: سال 83 که 15 میلیون مبلغ تسهیلات مسکن بود تقریبا 47 درصد از ارزش یک آپارتمان متوسط را در شهر های بزرگ پوشش می داد، ولی تسهیلات فعلی تنها 14 درصد از ارزش کل یک واحد مسکونی متوسط را شامل می گردد.

عقبایی بیان کرد: روش تسهیلات دهی از نظر کمی و کیفی تاثیری بر خانه دار شدن مردم ندارد و با توجه به بالا بودن سود تسهیلات، زمان بازپرداخت کوتاه آن نمی تواند به متقاضایان خرید مسکن یاری کند.

وی توضیح داد: باید نسبت به تسهیلات مسکن نگاه کارشناسی و دید واقع بینانه داشته باشیم و رقم تسهیلات، سود و زمان بازپرداخت آن بهتر است با توجه به افزایش قیمت مسکن در مناطق مختلف شهر های کوچک و بزرگ معین گردد.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در مورد پیش بینی قیمت مسکن در سال آینده اعلام کرد: تا خاتمه نیمه نخست سال آینده شرایط رکود تورمی برای بازار مسکن پیش بینی می گردد و قیمت ها فرایند صعودی نخواهند داشت و در بعضی نقاط احتمال کاهش قیمت نیز وجود دارد.

براساس گزارش میزان، وام هایی که در بازار مسکن توسط بانک های عامل برای خرید پرداخت می گردد تناسبی با قیمت های کنونی ندارد. هم اکنون دو نوع وام به متقاضیان پرداخت می گردد یکی وام به وسیله اوراق حق تقدم و دیگری وام صندوق پس انداز یکم است.

در شیوه اول بنا بر اعلام بانک، سقف تسهیلات قابل اعطاء از محل اوراق گواهی حق تقدم برای خرید مسکن جهت املاک تا 20سال ساخت از تاریخ صدور اولین پروانه ساختمانی در تهران 60 میلیون تومان، مراکز استان ها و شهر های بالای 200 هزار نفر جمعیت 50 میلیون تومان سایر مناطق شهری 40 میلیون تومان و برای املاک بیش از 20 سال تا 25 سال در هر 3 منطقه 35 میلیون تومان است.

در شیوه دوم نیز حداکثر وام پرداختی به زوج ها 160 میلیون تومان برای تهران و پس از یکسال سپرده گذاری است.

حال یک فرد باید برای خرید واحد مسکونی 100 مترمربعی با توجه به جدیدترین متوسط قیمت اعلامی از سوی بانک مرکزی یک میلیارد و 246 میلیون تومان پرداخت کند. وام اوراق حق تقدم با احتساب وام جعاله (در صورت پرداخت از سوی بانک) و البته هزینه خرید این اوراق (با قیمت حدود 40 هزار تومانی) حدود 8.8 درصد قیمت یک واحد مسکونی را پوشش می دهد.

با وام صندوق پس انداز یکم نیز یک زوج جوان می توانند 12.8 درصد یک واحد مسکونی 100 متری را خریداری نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 709

به "با وام مسکن چند متر خانه در شهر های بزرگ می توان خرید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با وام مسکن چند متر خانه در شهر های بزرگ می توان خرید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید