به حق گردش آزاد اطلاعات احترام بگذارید!

به گزارش بالیو، تجربه نشان داده اگر اطلاع رسانی صادقانه و دقیق و شفافی انجام گردد، جامعه سازگارتر و آرام تر خواهد بود و اثرگذاری شبه رسانه های شبکه مجازی و رسانه های فارسی زبان خارج از کشور کاهش خواهد یافت.

به حق گردش آزاد اطلاعات احترام بگذارید!

با وبسایت گردشگری آژانس مسافرتی همراه باشید.

به گزارش خبرنگاران، کامبیز نوروزی، حقوقدان در روزنامه شرق نوشت: چرا دولت از وقایع آخرین هفته آبان هیچ گزارش رسمی مستند و دقیقی نمی دهد؟ وقایع آخرین هفته آبان 98، هر چه بوده، هر ماهیتی داشته و از هر سو که نگاه گردد، چنان اهمیت کم نظیری دارد که همه نگاه ها را به خود جلب نموده و اثرات قابل ملاحظه ای در جامعه و سیاست ایران بر جا گذاشته است. رسانه های رسمی داخل کشور اطلاعات مستندی که ارزش حرفه ای و اقناعی داشته باشد، منتشر نمی نمایند. صداوسیما که به سنت دیرینه به همان شیوه کلیشه ای و بی اثر خود در خبر و تحلیل مشغول است. میدان حرفه ای مطبوعات و خبرگزاری های رسمی را نیز چنان نگذاشته اند که به آن چه از نظر اصول حرفه روزنامه نگاری لازم است، عمل نمایند. زیان های این آشفته بازار خبری، اگر از اصل وقایع آخرین هفته آبان ماه بیشتر نباشد، کمتر نیست. در وضعیتی که رسانه های رسمی قادر به تأمین مؤثر اطلاعات و اخبار نیستند، مثل بقیه موارد فضای مجازی منبع خبر شده است و باز مثل همواره امکان تأیید و تکذیب بخش بزرگی از خبرهایی که در این محیط منتشر می شوند، وجود ندارد. در میان آنها اگر چه خبرهای درست وجود دارد اما خیلی خبرها ممکن است یا از پایه کذب باشد یا در آنها اغراق شده باشد. مردم هم بعضی سرخوش، بعضی بی خبر، سردرگم، عصبانی، اندوهگین و بعضی ناامید و سرخورده هستند. دولت نمی تواند چنین به احوال مردمان بی اعتنا باشد. اگر مسئولیت همه امور را بر عهده ندارد، مسئولیت اطلاع رسانی دقیق به وسیله گزارش رسمی را که می تواند به انجام رساند.

در آخرین هفته آبان 98 چه گذشت؟ کسانی کشته شدند. آنها که بودند؟ چند نفر بودند؟ خیلی ها مجروح شدند. اموال زیادی از مردم آسیب های فراوان دید. بعضی شهرها در آشوب غوطه خوردند. ماجرا از کجا و چرا و چگونه آغاز شد؟ و به کجا رفت و به کجا رسید؟ دولت سکوت نموده است. هیچ نمی گوید. اگر از سوءتدبیر در ماجرای آخرین هفته آبان و شیوه اعلام افزایش قیمت بنزین بگذریم، اگر از سخنان متناقض آقای رئیس جمهور درباره قیمت بنزین در نیمه دوم آبان بگذریم، اگر از نکات حقوقی مربوط به افزایش قیمت بنزین بگذریم، آن چه در آخرین هفته آبان 98 گذشت، فراتر از محدوده عمل یک قوه بود و نمی توان آن را فقط به رئیس جمهور و دولت او محدود کرد؛ اما اینک، با خاتمه یافتن ماجراها، مسئولیت اصلی اطلاع رسانی بر عهده دولت است. دولت حسن روحانی، از سال 92 تاکنون بیشترین شعارها را درباره گردش اطلاعات و شفافیت داده اما کمترین اقدام عملی را در این زمینه به کار بسته است. اینک نیز در بر همان پاشنه پنهان کاری می چرخد. اهمیت ندادن به افکار عمومی و حقوق ملتی که به موجب اصل 56 قانون اساسی حاکمیت ملی از آن آنهاست، نه تنها از حیث حقوقی درست نیست بلکه زیان های هنگفتی به باورهای مردم می زند. تجربه نشان داده اگر اطلاع رسانی صادقانه و دقیق و شفافی انجام گردد، جامعه سازگارتر و آرام تر خواهد بود و اثرگذاری شبه رسانه های شبکه مجازی و رسانه های فارسی زبان خارج از کشور کاهش خواهد یافت.

در توفان درهم ریخته اخبار و شبه اخباری که اینک در فضای مجازی جریان دارد، معلوم نیست چه اتفاق افتاده است. سکوت دولت به این آشفتگی دامن می زند.

آیا برای کشته ها و مجروحان حقوقی قائل اند یا نه. اگر نه چرا؟ و اگر آری چگونه این حقوق باید استیفا گردد؟ چه چیز باعث شد که یک تصمیم مالی، بجا یا نابجا، چنین آثار تلخ و پرهزینه ای برجای گذارد؟

خیلی پرسش های دیگر نیز وجود دارد. دولت باید گزارش مکتوب و مستند و همه جانبه ای از آن چه گذشت منتشر کند تا هم بتواند پاسخ افکار عمومی را بدهد و هم اخبار را مدیریت کند.

سیاست ناکارآمد بی خبرگذاشتن افکار عمومی، حکایت همان قصه معروف مولانا در مثنوی و اتاق تاریکی است که هر کس باید گمان برد که چه چیزی درون اتاق است. هر کس قسمتی از بدن فیل را که لمس می نماید، تمام حقیقت می پندارد. طبیعی است که این ابهام مانع از فهم دقیق ماجرا شده و در جامعه سیاسی، جامعه مدنی و حتی در میان تصمیم گیران کشوری راه را برای کشف و فهم واقعیت هایی که درون جامعه ایران می گذرد، تنگ می نماید. نافهمی یا کج فهمی نمی گذارد از مسائل و مسائل گره گشایی گردد.

به حق گردش آزاد اطلاعات احترام بگذارید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 667

به "به حق گردش آزاد اطلاعات احترام بگذارید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به حق گردش آزاد اطلاعات احترام بگذارید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید