تداوم کاهش تراز آب دریای خزر

به گزارش بالیو، رئیس سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به این که ما همچنان شاهد فرایند کاهشی تراز آب دریای خزر هستیم، گفت: در صورت تداوم این فرایند امکان وقوع شرایط ناگوار زیست محیطی در مناطق ساحلی کشور های حاشیه این دریا وجود دارد.

تداوم کاهش تراز آب دریای خزر

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سحر تاج بخش در بیست و چهارمین نشست کمیته هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر که امروز برگزار گشت، اظهار کرد: بیش از پنج سال از تصویب موافقت نامه همکاری هواشناسی آب شناسی دریای خزر توسط کنندگان دولت های عضو این مجموعه می گذرد و عزم جدی اعضای این کمیته بر تسریع در اجرای مفاد موافقت نامه و رسیدن به اهداف اصلی آن، برنامه یکپارچه پایش و پیشگیری از هواشناسی و آب شناسی دریای خزر است.

وی ادامه داد: برای رسیدن به این اهداف گام های مهمی توسط اعضای کمیته طی نشست های قبلی برداشته شده است که شامل تعیین ماموریت و راهبرد، اهداف و ساختار برنامه و شاخص های کلیدی برای ارزیابی برنامه است. هدف بعدی ما نیز تعیین برنامه های عملیاتی در سطح ملی و منطقه ای است که امیدواریم با همکاری و مشارکت همه اعضای کمیته به این هدف برسیم.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در ادامه شرح داد: گام مهم دیگری که امیدواریم در نشست کمیته هماهنگی آب شناسی و هواشناسی دریای خزر برداریم، تصویب مقررات داخلی کمیته است که زمینه را برای تسریع حرکت رو به رشد کمیته فراهم و امکان مشارکت هر چه بهتر کشور های حاشیه دریای خزر را در برنامه یکپارچه پایش و پیش بینی آب و هواشناسی این پهنه آبی مهیا کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: طی چند سالی که از فعالیت های کمیته می گذرد شاهد پیشرفت های روز افزون کشور های حاشیه دریای خزر در زمینه توسعه شبکه پایش، ارائه خدمات هواشناسی و آب شناسی به کاربران ساحلی و دریایی و فناوری اطلاعات بر اساس گزارش های ملی اعضا بودیم که این از ثمرات و نتایج فعالیت های کمیته هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به این که تبادل اطلاعات هواشناسی و آب شناسی بین کشور های عضو کمیته چند سالی است که در حال انجام است، گفت: این تبادل اطلاعات زمینه را برای انجام فعالیت ها و تحقیقات مشترک بین کشور ها تا حدود زیادی فراهم کرده است همچنین این تحقیقات در زمینه های مختلف هواشناسی و آب شناسی قابل انجام است که می توان عمده ترین آن ها را ارزیابی اثرات تغییر اقلیم بر دریای خزر عنوان کرد. این اثرات در حال حاضر به گونه ای چشمگیر بر دما، بارش و تراز آب دریا تاثیر گذاشته است و بررسی فرایند این تغییرات و نحوه تاثیر آن بر محیط زیست و ساحل نشینان از موضوعات مهمی است که قابلیت پیگیری توسط محققان را دارد.

تاج بخش با بیان اینکه نشست کمیته هماهنگی هواشناسی و آب شناسی دریای خزر در حالی برگزار گشته است که ما همچنان شاهد فرایند کاهشی تراز آب دریای خزر هستیم، شرح داد: در صورت تداوم این فرایند امکان وقوع شرایط ناگوار زیست محیطی در مناطق ساحلی کشور های حاشیه این دریا وجود دارد. تسریع در تهیه، تصویب و اجرای برنامه یکپارچه پایش و پیش بینی شرایط هواشناسی و آب شناسی دریای خزر می تواند به عنوان گام مهمی در زمینه شناخت عوامل موثر در این پدیده و ارائه راهکار های مناسب برای تصمیم گیران در سطح ملی و منطقه ای قلمداد شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه دریای خزر به عنوان یک آبراهه مهم و حیاتی در زمینه تبادلات تجاری بین کشور های عضو شناخته شده است و بخش عمده ای از خدمات سازمان های هواشناسی آب شناسی کشور های عضو به ارائه خدمات به ناوگان حمل و نقل دریایی اختصاص دارد، گفت: یکی از اهداف اصلی کمیته، ارتقای زیر ساخت های لازم برای ارتقای کمی و کیفی خدمات ارائه شده به این شناور ها و سعی بر این است که از کلیه امکانات موجود در کشور های عضو برای پوشش کامل دریای خزر استفاده شود.

وی افزود: یکی از برنامه های توسعه شبکه پایش استفاده از ناوگان تجاری کشور های عضو برای مشارکت در برنامه میزبانی داوطلبانه کشتی ها است و سعی خواهد شد از این بستر برای تسریع در رسیدن به اهداف برنامه کمیته در بخش پایش استفاده بهینه شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: فعالیت های اکتشافی و استخراج نفت در بخش های مختلف دریای خزر از دیرباز وجود داشته و در سال های اخیر نیز دامنه این فعالیت ها گسترش چشمگیری داشته است همچنین حضور گسترده شرکت های نفتی در دریای خزر و تاسیس سکو های استخراج و اکتشاف در بخش های مختلف این دریا نیاز به این صنعت را به دریافت خدمات تخصصی هواشناسی و آب شناسی از پایش و پیش بینی شرایط دریا تا انجام مطالعات در زمینه طراحی سازه های فراساحل افزایش داده است.

به گفته تاج بخش این امر مستلزم سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت های پایش و پیش بینی هواشناسی و آب شناسی در دریای خزر است و شرکت های نفتی به عنوان یکی از حامیان برنامه های کمیته می توانند نقش مهمی را در رسیدن به اهداف اصلی ایفا کنند.

وی با بیان این که یکی از معاهده های امضا شده میان کشور های حاشیه دریای خزر کنوانسیون زیست محیطی تهران است که مسائل مربوط به محیط زیست دریایی و مناطق ساحلی این دریا را مورد بررسی قرار می دهد، شرح داد: با توجه به حساسیت بالای دریای خزر به آلودگی و پایین بودن توان خودپالایندگی این دریا همکاری با این کنوانسیون در دستور کار کمیته واقع شده است و تفاهم نامه ای نیز در این زمینه به امضا رسیده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 699

به "تداوم کاهش تراز آب دریای خزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم کاهش تراز آب دریای خزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید