ترامپ در صدد تصویب یک لایحه علیه چین

به گزارش بالیو، ایسنا نوشت: فرآیند تصویب لایحه ای برای تحت فشار گذاشتن چین بر سر سرکوب مسلمانان اویغور از سوی ترامپ، در حالی پیش می رود که تنش های بین واشنگتن و پکن در مورد ریشه های بیماری کرونا و تلاش اخیر چین برای مقابله با آزادی های هنگ کنگ- از طریق قانون جدید امنیت ملی- افزایش یافته است.

ترامپ در صدد تصویب یک لایحه علیه چین

روز دوشنبه، یک مقام آگاه گفت، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قصد دارد قانونی را امضا کند که خواستار تحریم مقامات چینی مسئول در سرکوب مسلمانان اویغور است. این مقام آگاه، چارچوب زمانی برای امضای این لایحه را معین نکرد.

لایحه مذکور که ماه گذشته مورد تصویب و حمایت دوجانبه مجلس نمایندگان آمریکا و سنا قرار گرفته است، خواستار تحریم کسانی است که در سرکوب اویغورها و سایر گروه های مسلمان در ناحیه سین کیانگ چین مسئول هستند؛ جایی که بنا بر تخمین سازمان ملل، بیش از یک میلیون مسلمان در کمپ ها بازداشت هستند.

سفارت چین در واشنگتن نسبت به این موضوع واکنش نشان نداده، اما چین سوء رفتار با ایغورها را رد کرده و گفته در کمپ ها، آموزش فنی و حرفه ای فراهم شده است.

پیش از این، پکن نیز اقدامات در راستای تصویب قانون در حمایت از اویغورها را تحت عنوان حملات مخرب و دخالت جدی در مسائل داخلی این کشور محکوم کرده که بر روابط دوجانبه با واشنگتن تأثیر می گذارند.

فرآیند تصویب این لایحه درمیانه افزایش تنش بین واشنگتن و پکن در مورد ریشه های بیماری کرونا و تلاش اخیر چین برای مقابله با آزادی های هنگ کنگ- از طریق قانون جدید امنیت ملی- پیش می رود. چین، سوء مدیریت در حوزه بیماری را انکار و اعلام کرده است که آمریکا باید دخالت در مسائل چین و هنگ کنگ را متوقف کند.

ترامپ هفته گذشته اظهار کرد که بابت فشار پکن برای تحمیل قانون در هنگ کنگ، در نظر ندارد شی جینپینگ، رئیس جمهور چین را شخصاً مورد تحریم قرار دهد. اما رئیس جمهور جمهوری خواه اخیرا به دولتش دستور داد که امتیازات ویژه آمریکا برای هنگ کنگ را به منظور تنبیه چین متوقف کند؛ و اضافه نمود واشنگتن همچنین کسانی را که در خفه کردن- دقیقاً خفه کردن- آزادی های هنگ کنگ مسئولند، تحریم می کند.

قانون مربوط به اویغورها که از سوی مارکو روبیو، سناتور جمهوری خواه پیشنهاد شده، چن کوانگو دبیر حزب کمونیست سین کیانگ و عضو هیئت ویژه قدرتمند حزب کمونیست چین را بابت نقض فاحش حقوق بشر اویغورها مسئول می شمارد.

شبکه خبری بلومبرگ روز دوشنبه اخباری از امضای لایحه فوق گزارش کرد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 21 مرداد 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1184

به "ترامپ در صدد تصویب یک لایحه علیه چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ در صدد تصویب یک لایحه علیه چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید