جانسون تسهیل مهاجرت هنگ کنگی ها به کشورش را وعده داد

به گزارش بالیو به نقل از پایگاه خبری آمریکائی بیزینس اینسایدر، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس امروز چهارشنبه با نقض منشور ملل متحد پیرامون لزوم عدم دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل ضمن انتقاد از تصویب قانون امنیت ملی هنگ کنگ در مجلس چین وعده داد تا در برابر این اقدامِ پکن، مهاجرت ساکنان منطقه مذکور را تسهیل خواهد نمود.

جانسون تسهیل مهاجرت هنگ کنگی ها به کشورش را وعده داد

نخست وزیر انگلیس در جلسه مجلس کشورش در این خصوص ادعا کرد: تصویب و تحمیل قانون امنیت ملی نقض صریح و جدی بیانیه مشترک بریتانیا و چین است! این قانون درجه بالای خودمختاری هنگ کنگ را نقض نموده و مغایر قانون اساسی هنگ کنگ به شمار می آید!

بوریس جانسون در این خصوص مدعی شد: همچنین این قانون آزادی ها و حقوقی که در بیانیه مشترک از آن محافظت شده است را تهدید می نماید. ما صراحتاً اعلام نموده بودیم اگر چین به این جهت ادامه دهد، ما نیز جهت جدیدی را برای کسانی که ملیت بریتانیایی دارند تعریف نموده تا بتوانند وارد بریتانیا شوند.

لازم به ذکر است، اورزلا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا دیروز سه شنبه و پس از اتمام نشست اتحادیه اروپا و کره جنوبی در سخنانی خطاب به بالیو گفت که بروکسل واکنش هماهنگی را پیرامون قانون امنیتی جدید چین در ارتباط با هنگ کنگ آماده می نماید.

رئیس کمیسیون اروپا در این باره گفته بود که اروپا دائماً درباره پیامدهای بسیار منفی این قانون به چین هشدار داده است.

وی در ادامه اضافه کرد: در شرایط کنونی اتحادیه اروپا به دقت در حال ارزیابی گام های بعدی است.

شایان ذکر است، پیشتر قانون امنیتی هنگ کنگ توسط مجلس چین به تصویب رسید.

به موجب این قانون، چین به خود حق می دهد آژانس های امنیتی در هنگ کنگ مستقر کند و از این پس، می تواند قضاتی را برای کمیته تحت امر رئیس اجرایی هنگ کنگ منصوب کند که وظیفه آنها نظارت بر اجرای قانون جدید است.

رئیس اجرایی نیز تحت نظارت دولت مرکزی پکن خواهد بود و مصوبه جدید نیز به قوانین فعلی هنگ کنگ ضمیمه می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1215

به "جانسون تسهیل مهاجرت هنگ کنگی ها به کشورش را وعده داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانسون تسهیل مهاجرت هنگ کنگی ها به کشورش را وعده داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید