دادستان کل آمریکا استعفا داد

به گزارش بالیو، به دنبال آنکه کالج الکترال شکست دونالد ترامپ مقابل جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا را تایید کرد، دادستان کل آمریکا (وزیر دادگستری) دوشنبه گفت که ظرف روزهای آینده از سمتش استعفا می دهد.

دادستان کل آمریکا استعفا داد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز، ویلیام بار که با عدم حمایت از ادعاهای نادرست دونالد ترامپ در رابطه با نتیجه انتخابات سوم نوامبر خشم او را برانگیخته بود، گفت 23 دسامبر (سوم دی)، کمتر از یک ماه پیش از ادای سوگند جو بایدن در 20 ژانویه، از وزارت دادگستری آمریکا می رود.

دونالد ترامپ اعلام نمود، جف روزن، معاون دادستان کل آمریکا پس از خروج ویلیام بار به عنوان دادستان کل موقت منصوب خواهد شد. او در پیامی توییتری درباره ویلیام بار نوشت: رابطه ما رابطه بسیار خوبی بوده و او کار فوق العاده ای انجام داده است! او پیش از کریسمس می رود تا تعطیلات در کنار خانواده اش باشد.

یک مقام کاخ سفید به رویترز گفت، ویلیام بار به خواست خودش استعفا داده است. این در حالیست که ترامپ در روزهای گذشته بعد از انتشار گزارشی در وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه ویلیام بار از اوایل امسال از تحقیقاتی درباره پرونده مالیاتی هانتر بایدن، پسر رئیس جمهوری منتخب آمریکا مطلع بوده است، او را هدف نقدها خود قرار داد.

ترامپ توییتی از تاد استارنس، از گوینده های رادیو در آمریکا را بازانتشار داد که او گفته بود ویلیام بار باید بابت اینکه درباره این تحقیقات حین کمپین انتخابات افشاگری نکرد، اخراج شود. ترامپ در توییت خودش نوشت: یک ناامیدی بزرگ!

سرنوشت ویلیام بار در آخرین روزهای باقیمانده از دولت ترامپ، از آن زمان زیر سوال رفت که او اوایل همین ماه گفت نتایج یک تحقیق وزارت دادگستری آمریکا هیچ نشانه ای از تقلب جدی در انتخابات نوامبر به دست نیاورد که این با ادعاهای ترامپ در تناقض بود.

تیم حقوقی دونالد ترامپ، ویلیام بار را که وزیر دادگستری است و به نام دادستان کل شناخته می شود، به ناکامی در انجام مناسب یک تحقیق در رابطه با این ادعاها متهم کرد.

نامه استعفای ویلیام بار اندکی پس از آن منتشر شد که او درباره بررسی وزارت دادگستری در رابطه با ادعاهای تقلب انتخاباتی که کمپین ترامپ مطرح می کند، به رئیس جمهوری آمریکا توضیحاتی ارائه کرد. طی آن، ویلیام بار متعهد شد که به پیگیری این ادعاها ادامه دهد.

یک مقام کاخ سفید، نشست ویلیام بار با دونالد ترامپ را محبت آمیز توصیف کرد. ویلیام بار در نامه خود همچنین از آنچه رکورد تاریخی ترامپ توصیف کرد تقدیر به عمل آورده و گفت او به تقویت اقتصاد، تقویت ارتش و محدود کردن مهاجران غیرقانونی کمک کرد.

ویلیام بار که از متحدان دیرینه ترامپ شناخته می شد، نوشت: مفتخرم که نقشی در این همه موفقیت و دستاورد بی سابقه ای که شما برای مردم آمریکا به ارمغان آوردید، ایفا کردم.

این دادستان کل مستعفی، همچنین با انتقاد دموکرات ها و بسکمک از همکارانش در وزارت دادگستری آمریکا روبه رو بود که او را به اولویت قرار دادن منافع شخصی ترامپ مقابل منافع کشور متهم می کردند.

ویلیام بار پیش از انتخابات 2020 هم ادعاهای بی اساس ترامپ مبنی بر اینکه رای گیری پستی مستعد تقلب است، تکرار می کرد و همچنین در چندین پرونده حقوقی به نفع متحدان سیاسی ترامپ از جمله مایکل فلن و راجر استون مداخله کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1504

به "دادستان کل آمریکا استعفا داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادستان کل آمریکا استعفا داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید