درمان گیاهی سرفه

به گزارش بالیو، سرماخوردگی و مسائل تنفسی از قدیم با بشر همراه بوده و به همین علت، تجارب ارزشمندی از گیاهان دارویی در تسکین و درمان این امراض به جای مانده است. از بین مواد طبیعی که از قدیم در این گونه مسائل مورد استفاده بوده اند می توان به گیاهانی مثل آویشن، نعناع و زنجبیل اشاره نمود که در این یادداشت، قصد دارم خصوصیات این

درمان گیاهی سرفه

درمان گیاهی سرفه

سرماخوردگی و مسائل تنفسی از قدیم با بشر همراه بوده و به همین خاطر، تجارب ارزشمندی از گیاهان دارویی در تسکین و درمان این امراض به جای مانده است.

از بین مواد طبیعی که از قدیم در این گونه مسائل مورد استفاده بوده اند می توان به گیاهانی مثل آویشن، نعناع و زنجبیل اشاره نمود که در این یادداشت، قصد دارم خصوصیات این گیاهان را برایتان توضیح دهم. آویشن گیاهی است معطر که بیشتر خواص آن مربوط به رایحه اش می گردد. مهم ترین ماده موجود در این رایحه تیمول نام دارد، ترکیب فنلی با قدرت ضدمیکروبی بسیار قوی که به همراه ترکیبات مشابه، به طور ویژه روی میکروب های تنفسی اثر می گذارد. اگرچه آویشن دارای خواص متعددی از جمله اثرات ضددرد، ضدآلزایمر، ضدسرطان، ضداسپاسم و کاهش دهنده فشارخون و چربی است ولی به دلیل اثرات چشم گیرش (ضدآلرژی، ضدالتهاب، ضدسرفه، ضداحتقان، بازکننده برونش، خلط آور، معرق، مسکن و محرک سیستم ایمنی بدن)، یکی از گیاهان دارویی باارزش است که به اسم تسکین دهنده مسائل سرماخوردگی کاربرد فراوان دارد. عسل طبیعی هم یکی از موادغذایی باارزش جهت درمان سرفه و سرماخوردگی است که خواص متعددی را به آن نسبت می دهند؛ از جمله ضدسرفه، ضددرد، خلط آور، رفع گرفتگی صدا و نرم کننده سینه. با وجودی که می توان از دم نموده آویشن و یا از خود عسل به تنهایی برای تسکین سرفه استفاده کرد ولی ترکیب این دو هم بسیار مفید خواهد بود. جدیدترین دارویی که از مخلوط این دو در صنعت داروسازی تهیه شده، شربتی به نام هانی سیم است که به دلیل اثر تشدیدکنندگی این مخلوط دارای اثر قوی در رفع کردن عوارض تنفسی سرماخوردگی است. این شربت در حال توزیع در داروخانه های سراسر کشور است و بدون نسخه در اختیار عموم قرار می گیرد.

نعناع، گیاه دیگری است که در تسکین سرفه تأثیر قابل توجهی دارد. از این گیاه تا امروز بیش از 30 گونه در دنیا شناسایی شده که بیشترا دوگونه آن در داروسازی استفاده می گردد. یکی از گونه هایی که به اسم بخور، فرآورده های موضعی، ضددرد یا تنفسی مصرف می گردد، نعناع فلفلی است که رایحه اش حاوی درصد بالایی از منتول است که خاصیت ضداحتقان و ضددرد زیادی دارد. از اسانس این نعناع دارویی فراوری می گردد به نام قطره منتول که محصول چند منظوره ای است و در رفع گرفتگی بینی، سردرد، دردهای اسکلتی، ماهیچه ای دست و پا، کمر و گردن، سینوزیت، کوفتگی و رخوت حاصل از سرماخوردگی و راحت تنفس کردن در افراد آسمی کاربرد فراوان دارد. زنجبیل هم یکی دیگر از گیاهان دارویی است که برای درمان سرفه مورد استفاده قرار می گیرد. زنجبیل طبیعت بسیار گرمی دارد، محرک و معرق بوده و آن را در تسکین و درمان سرماخوردگی مفید می دانند. محصولات متعدد ضدسرماخوردگی از زنجبیل در دنیا عرضه شده و جدیدترین داروی آن در ایران قطره آرومین است که در تسکین عوارض سرماخوردگی و سرفه موثر است.

منبع:http://www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1932

به "درمان گیاهی سرفه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان گیاهی سرفه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید