دلایل توقف کامیون ها در مرز مشترک ایران و پاکستان تا جمعه برطرف می شود

به گزارش بالیو، رئیس گمرک پاکستان با رئیس اتاق ایران دیدار کرد. در این نشست ضمن انتقاد و ابراز نارضایتی از شرایط عبور و مرور کامیون ها از مرز ایران و پاکستان، اعلام شد تا روز جمعه، علل توقف کامیون های دو طرف در مرز برطرف خواهد شد.

دلایل توقف کامیون ها در مرز مشترک ایران و پاکستان تا جمعه برطرف می شود

در این رابطه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با بیان این نکته که از بین 15 کشور همسایه، پاکستان برای مردم ایران، جایگاه متفاوتی دارد، شرح داد: قرابت و نزدیکی خاصی بین دو ملت ایران و پاکستان وجود دارد و دو کشور از نظر سیاسی روابط گسترده ای برقرار کرده اند هرچند متأسفانه سطح مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور هم تراز با روابط سیاسی نیست.

او با ابراز امیدواری نسبت به یافتن پاسخی مناسب درباره علت حجم پایین روابط تجاری و سرمایه گذاری بین دو کشور، تأکید کرد: بدون شک مسئله ای در سطح مناسبات رسمی ایران و پاکستان وجود دارد که حجم روابط غیررسمی آن بیشتر است. ظرفیت های بی نظیری برای توسعه و تقویت روابط و همکاری های مشترک وجود دارد؛ اما همچنان نتوانستیم موافقت نامه تجارت آزاد بین دو کشور را محقق کنیم.

شافعی به نواقص جدی در زیرساخت های گمرکات مرزی دو طرف اشاره کرد و گفت: برای بهبود سطح روابط باید این نواقص را برطرف کنیم. این مسائل در حوزه حمل ونقل بین ایران و پاکستان چه از نظر ریلی و چه جاده ای وجود دارد. مدتی است که فرایند عبور و مرور کامیون از هر دو طرف مختل شده که با حل آن بخش قابل توجهی از مسائل برطرف خواهد شد.

رئیس مجلس بخش خصوصی کشور از تعرفه های گمرکی و لزوم تجدیدنظر درباره آنها سخن گفت. به اعتقاد او باید طبق واقعیت های اقتصادی هر دو کشور، درباره تعرفه های گمرکی تصمیم گرفت. بخشی از کالاهای ایرانی با کالاهای پاکستانی قابلیت تهاتر دارد، هرچند موضوع تعرفه ها روی این موضوع اثرگذار است. بر این اساس می توانیم گاز LPG بدهیم و در مقابل برنج وارد کنیم یا سیب بدهیم و در مقابل نارنگی یا انبه وارد کنیم. این موضوعات باید در گفت وگوهای مقامات دولتی مطرح و مورد توافق قرار گیرد.

شافعی ادامه داد: اتاق ایران آمادگی پذیرش هیات از اتاق پاکستان را دارد و برای اعزام یک هیات تجاری به پاکستان برنامه ریزی می کند، چراکه معتقد است با همین رفت وآمدها می توان بخش زیادی از مسائل را برطرف کرد.

فرایند مذاکرات را کوتاه کنیم و وارد مرحله اجرای توافقات شویم

سید محمد طریق هدا، رئیس گمرک پاکستان نیز با بیان این مطلب که علی رغم وجود روابط سیاسی نزدیک در حوزه تجارت نتوانستیم آن طور که باید عمل کنیم، شرح داد: روابط فرهنگی نزدیکی بین مردم ایران و پاکستان وجود دارد؛ اما نسل تازه ای از پاکستان دیگر فارسی نمی دانند و این سنت آموزش فارسی در پاکستان متوقف شده و باید احیا شود.

او به مذاکرات در دو روز گذشته در قالب نشست کمیسیون مشترک و توافقاتی که در این مدت اجرا شده اشاره و تأکید کرد: مدتی است که مقامات ایران و پاکستان درباره موافقت نامه تجارت آزاد رایزنی می کنند. ایران فهرست کالاهای خود را ارسال کرده و ما هم در حال تهیه این فهرست هستیم. امیدوارم هر چه سریع تر فرایند مذاکرات به اتمام رسیده و وارد مرحله اجرا شویم.

این مقام پاکستانی با نگاه به اوضاع جهان که در حال تغییر است، کوتاه کردن فرایند مذاکرات و ورود به فاز اجرا را مورد توجه قرار داد و گفت: طبق توافقاتی که اجرا شده پرواز مستقیم بین چندین شهر دو کشور در حال پیگیری است و به زودی برقرار می شود. درباره روابط ریلی نیز قرار است کمیته ویژه ای شکل بگیرد و کار را دنبال کند.

او توقف کامیون های دو طرف در مرز ایران و پاکستان را به شدت ناراحت کننده توصیف کرد و از مذاکرات خود با رئیس گمرک ایران درباره این مسئله خبر دارد و گفت: من خودم را متعهد می دانم و باور دارم نیازی به مذاکره در این رابطه نیست. فردا که به پاکستان برمی گردم موضوع را رسیدگی و تا جمعه مشکل را برطرف می کنم.

طریق هدا درباره کریدور اقتصادی چین و تکمیل آزادراه های لازم از سوی طرف پاکستانی نیز گفت: باید گذرگاه ها را باز کنیم و اجازه دهیم فرایند توافقات پیش رود. درباره بنادر چابهار و گوادر هم با وجود اینکه خواهرخوانده شناخته شده اند هنوز کار جدی صورت نگرفته است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2015

به "دلایل توقف کامیون ها در مرز مشترک ایران و پاکستان تا جمعه برطرف می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل توقف کامیون ها در مرز مشترک ایران و پاکستان تا جمعه برطرف می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید