قلیان ، عامل انتقال بیماری بوسه

به گزارش بالیو، یک عضو هیئت علمی گروه بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: به دلیل اینکه یکی از راه های انتقال بیماری مونونوکلئوز عفونی (بوسه)، بزاق دهان است، استفاده از قلیان نیز یکی از راه های انتقال این بیماری است زیرا گاهی افراد از لب گیرهای قلیان به صورت مشترک استفاده می نمایند.

قلیان ، عامل انتقال بیماری بوسه

سمیه حقیقی پور در گفت وگو با خبرنگار بالیو، با بیان اینکه بیماری بوسه (مونونوکلئوز عفونی) یک بیماری ویروسی است که عامل آن اپشتن بار (EBV) است، اظهار کرد: یکی از راه های انتقال این بیماری بزاق دهان است.

وی اضافه نمود: علایم ابتلا به بیماری بوسه همانند بیماری سرما خوردگی نیست و آبریزش بینی ندارد. یکی از علایم ابتلا به این بیماری گلو درد شدید است و در معاینه شبیه گلو درد چرکی به نظر می رسد.

این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینکه عامل ابتلا به این بیماری انتقال ویروس از فرد مبتلا است، افزود: درمان این بیماری احتیاجمند مصرف یک دوره درمان آنتی بیوتیک اختصاصی و ضد ویروس نیست، بلکه درمان آن حمایتی است.

حقیقی پور توضیح داد: برای این منظور مراقبت هایی از جمله پرهیز از فعالیت زیاد و استراحت کافی به بیماران توصیه می گردد.

وی ادامه داد: از جمله عوارض ابتلا به این بیماری بزرگی طحال و گاهی پارگی آن است. در این حالت به بیمار توصیه می گردد که از انجام فعالیت هایی که به توان زیادی احتیاج دارد، پرهیز کند و اجسام سنگین بلند نکند، بهتر است بیمار حداقل یک ماه به این توصیه ها اهمیت دهد.

این عضو هئیت علمی گروه بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه طول دوره ابتلا به این بیماری برخلاف سرماخوردگی شدیدتر و طولانی تر است، اضافه نمود: به دلیل اینکه یکی از راه های انتقال این بیماری بزاق دهان است، استفاده از قلیان نیز یکی از راه های انتقال است زیرا گاهی لب گیرهای قلیانها در افراد مختلف به صورت مشترک استفاده می گردد.

حقیقی پور با بیان اینکه این بیماری در کشور شایع شده است، گفت: دو پیک سنی که این بیماری در آن شایع شده شامل پنج الی شش ساله (به دلیل بوسیدن اطرافیان) و در سن نوجوانی است.

وی با بیان اینکه ممکن است در هر رده سنی ابتلا به این بیماری منجر به فوت بیمار گردد، ادامه داد: زمانی که پلاکت خون کاهش و به آنمی شدید تبدیل گردد لوزه ها آنقدر متورم گردد که راه تنفس را ببندد، در این صورت بیمار نمی تواند مایعات بخورد و عوارضی از جمله مسائل قلبی و مغزی در فرد رخ دهد که در اثر بروز این حالات منجر به مرگ افراد مبتلا می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 442

به "قلیان ، عامل انتقال بیماری بوسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلیان ، عامل انتقال بیماری بوسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید