چین: آمریکا باید دست از رفتار غلط خود درقبال ایران بردارد

به گزارش بالیو، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: بحران کنونی پیرامون برجام نتیجه خروج آمریکا از این توافق و کارزار فشار حداکثری بر ایران است و واشنگتن باید دست از این رفتار غلط بردارد.

چین: آمریکا باید دست از رفتار غلط خود درقبال ایران بردارد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش بالیو، گنگ شوآنگ سخنگوی وزارت امورخارجه چین در نشست خبری امروز (چهارشنبه) خود در پاسخ به سوالی درباره جدیدترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران و بیانیه تروئیکای اروپا در این زمینه گفت: ما گزارش آژانس و بیانیه مشترک طرف های اروپایی (برجام) را مطالعه کردیم. چین قویا بر این باور است که خروج یک جانبه آمریکا از برجام و کارزار فشار حداکثری این کشور علیه ایران ریشه اصلی بحران کنونی پیرامون توافق هسته ای است.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه چین، گنگ شوآنگ ادامه داد: آمریکا باید دست از این رفتار غلط بردارد تا فضا برای کوشش های دیپلماتیک و ایجاد شرایط کاهش تنش فراهم گردد.

وی همچنین گفت: در این میان، طرف ها برجام شامل اروپایی ها و ایران باید از خود خویشتنداری نشان دهند، به اجرای موثر و کامل توافق پایبند باشند و اختلافات بر سر برجام را حل وفصل نمایند.

سخنگوی وزارت امورخارجه چین اضافه کرد: پکن از آژانس برای انجام درست و عادلانه وظایفش حمایت می نماید و به همکاری خود با سایر طرف ها برای حل دیپلماتیک و سیاسی مسئله هسته ای ایران ادامه می دهد.

به گزارش بالیو، جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت یک سال از نقض برجام از سوی آمریکا و خروج یک جانبه این کشور از توافق که به بازگرداندن تحریم های واشنگتن علیه کشورمان انجامید، گفت که طبق تمهیدات معین شده در همین توافق اجرای تعهدات هسته ای اش را به صورت گام به گام کاهش خواهد داد مگر اینکه اروپایی ها برای حفظ این توافق اقدامی موثر و عملی انجام دهند. چهارمین این گام ها به تازگی برداشته شده است و مسئولان کشورمان تاکید می نمایند که با تداوم بدعهدی طرف های مقابل، این روند ادامه خواهد یافت.

اما اروپایی ها در طول این مدت نه تنها برای ایجاد شرایطی که ایران بتواند باوجود تحریم های آمریکا به تجارت مشروع خود با سایر کشورها ادامه دهد، کوشش کافی ننموده و در اجرای تعهداتشان در برجام ناموفق بوده اند، بلکه روز گذشته نیز در بیانیه ای مشترک تاکید کردند که ایران می بایست تمامی آنچه را که اقدامات ناسازگار با توافق هسته ای خواندند، لغو کند.

آلمان، انگلیس و فرانسه در بیانیه خود بدون کوچک ترین اشاره ای به بد عهدی های خود در اجرای تعهداتشان در برجام مدعی شدند که این اقدامات ایران موجب سخت شدن کاهش تنش ها در خاورمیانه می گردد.

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در واکنش به بیانیه این سه کشور اروپایی و با اشاره به نامه 6 نوامبر 2018 خود خطاب به هماهنگ نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام توضیح داد:

خطاب به همتایانم در اتحادیه اروپایی/ و سه کشور آلمان، فرانسه و انگلستان:

1- به تعهدات خود ذیل برجام کاملا پایبند بوده ایم. شما؟! واقعاً؟!

فقط یک تعهد را نشان دهید که در 18 ماه گذشته به آن عمل نموده اید.

2- وقتی که شما مشغول دفع الوقت بودید، ایران مکانیزم برطرف اختلاف را به جریان انداخت و آنرا به اتمام رساند.

ما اکنون در حال استفاده از اقدامات جبرانی مندرج در پاراگراف 36 برجام هستیم. به نامه ششم نوامبر 2018 من مراجعه کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 566

به "چین: آمریکا باید دست از رفتار غلط خود درقبال ایران بردارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: آمریکا باید دست از رفتار غلط خود درقبال ایران بردارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید