کاهش آلایندگی حامل های انرژی با روش نوین محققان کشور

به گزارش بالیو، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، هادی نصیری مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: در این شرکت طراحی، ساخت و راه اندازی سیستم سولفورزدایی مواد هیدروکربنی به روش نوینODS کاتالیستی در مقیاس صنعتی انجام می گیرد. این شرکت پیروز شد تا این کارخانه سولفورزدایی از نفت و میعانات گازی را راه اندازی کند و تا کنون چندین واحد دیگر نیز در شهرهای مختلف احداث شده است.

کاهش آلایندگی حامل های انرژی با روش نوین محققان کشور

وی ادامه داد: از نظر قیمت این شرکت دانش بنیان توانسته است فاصله خود را با رقبای خارجی حفظ کند و محصول خود را علی رغم کیفیت خوب با نرخ کمتری به مشتری عرضه کند. در پروژه اخیر که توسط این شرکت راه اندازی شد، حلال وایت اسپریت بسیار با کیفیت، با سولفور 16 پی پی ام فراوری شد که با توجه به کیفیت کار جوانان و مهندسان ایرانی، از سوی مسئولین این بخش مورد استقبال نهاده شد. با توجه به آمارهایی که داریم، قیمت احداث این کارخانه توسط این شرکت دانش بنیان، حدود یک چهارم قیمت پیشنهادی دیگر رقبا بوده است.

نصیری در شرح کارایی های این محصول، اضافه نمود: همانطور که می دانیم کاهش سولفور مواد هیدروکربنی در حامل های انرژی سبب کاهش آلودگی محیط زیست و همچنین افزایش گرید مواد سوختی و به طبع آن افزایش قیمت می گردد. حاصل تجربه و تحقیق متخصصین این شرکت، استفاده از روش ODS کاتالیستی است که یکی از نوین ترین و کارآمدترین روش های سولفورگیری است. سیستم سولفورزدایی ابداعی به گونه ای طراحی شده است که برای انواع نفتا، میعانات گازی، گازوییل، روغن و مازوت مناسب بوده و میزان سولفور را به صورت قابل توجه کاهش می دهد.

مدیر عامل شرکت اعلام کرد: سرمایه گذاران حوزه صنعت نفت و پتروشیمی و پالایشگاه ها از جمله مصرف کنندگان عمده این محصول محسوب می شوند.

نصیری در شرح فعالیت های شرکت اضافه نمود: این واحد دانش بنیان، فعالیت خود را با تأسیس واحدهای کوچک شیمیایی در سال 1386 شروع کرد و تا به امروز بیش از 30 پروژه صنعتی را با موفقیت به انجام رسانده است. فعالیت های این شرکت کلیه خدمات مهندسی در حوزه فرآیندهای شیمیایی و نفتی از جمله طراحی، ساخت تجهیزات، نصب و راه اندازی را شامل می گردد.

وی ضمن تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای گسترش فعالیت در شرکت های دانش بنیان، گفت: گسترش صادرات این فناوری به کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عمان و قطر، احداث واحدهای سولفورزدایی در پالایشگاه های کشور جهت کاهش سولفور مواد هیدروکربنی سنگین به عددهای بسیار پایین و تحقیق و توسعه در زمینه واحد سولفورزدایی مازوت از جمله برنامه های کاری است که این شرکت برای تحقق آنها کوشش خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1798

به "کاهش آلایندگی حامل های انرژی با روش نوین محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش آلایندگی حامل های انرژی با روش نوین محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید