افزایش جهانی غیرسیگاری های مبتلا به انسداد ریه

تهران - خبرنگاران - محققان دریافتند تعداد افراد غیرسیگاری مبتلا به بیماری انسدادی ریه (COPD) در دنیا افزایش قابل توجهی داشته است.

افزایش جهانی غیرسیگاری های مبتلا به انسداد ریه

به گزارش گروه اخبار علمی خبرنگاران از پایگاه خبری یونایتدپرس، نزدیک به 61 درصد از افرادی که در این تحقیقات مورد آنالیز قرار دریافتد، ساکن مناطق روستایی بودند و به دلیل شیوه و شرایط خاص زندگی خود در معرض دود حاصل از سوختن توده زیستی از جمله چوب و سایر گازهای سمی قرار داشته اند. در واقع حدود 46 درصد از غیرسیگاری های مبتلا به بیماری انسدادی ریه که در این تحقیقات مشارکت کردند، در محیط حاوی گازهای حاصل از توده زیستی قرار داشته و 26 درصد از آن ها در معرض گازهای سمی بوده اند.

به گفته محققان قرار دریافت در معرض دودهای صنعتی، آلودگی های زیست محیطی و دود خانگی، دلایل اصلی ابتلا به بیماری انسدادی ریه محسوب می شوند.

بیماری انسدادی ریه موجب اختلال در توانایی تنفس شخص شده و زمینه را برای ابتلا به سایر بیماری ها فراهم می نماید. در خصوص زنان بین بیماری COPD و چاقی ارتباط وجود دارد. در واقع بر اساس یک تحقیق علمی، زنان غیرسیگاری که دارای شاخص توده بدن 40 و بالاتر هستند، 13 درصد بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری انسدادی ریه قرار دارند.

شاخص توده بدنی (BMI) مهمترین فاکتور در مشخص وزن نرمال، اضافه وزن و چاقی است. شاخص توده بدنی با تقسیم وزن (به کیلوگرم) بر توان دوم قد (به متر) به دست می آید. شاخص توده بدنی کمتر از 18.5، نشان دهنده کم وزنی غیر طبیعی است. اگر عدد بدست آمده بین 18.5 تا 24.9 باشد، یعنی وزن فرد طبیعی است. عدد بزرگتر و مساوی 25، نشان دهنده اضافه وزن است. عدد 30 به بالا نشان دهنده چاقی است، که به ترتیب به چاقی درجه یک (بین 30 تا 34.9)، چاقی درجه دو (بین 35 تا 39.9) و چاقی درجه سه (40 به بالا) تقسیم بندی می گردد.

به گزارش سازمان بهداشت دنیای در سراسر دنیا بیش از 250 میلیون نفر به بیماری انسدادی ریه مبتلا هستند و بیش از 90 درصد مرگ و میر ناشی از این بیماری در کشورهای با درآمد متوسط و پایین رخ می دهد.

قرار است گزارش کامل این تحقیقات در کنفرانس CHEST Congress 2019 ارائه گردد.

علمی **9259 ** 1200

منبع: ایرنا
انتشار: بروزرسانی: 14 تیر 1398 شناسه مطلب: 193

به "افزایش جهانی غیرسیگاری های مبتلا به انسداد ریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش جهانی غیرسیگاری های مبتلا به انسداد ریه"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید