اوباما: روابط امنیتی با ترکیه کاهش نیافته است، پکن در دریای چین جنوبی زورآزمایی نکند

به گزارش بالیو، رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای تاکید نمود که روابط امنیتی واشنگتن با آنکارا پس از کودتای ناکام اخیر ترکیه کاهش نیافته است.

اوباما: روابط امنیتی با ترکیه کاهش نیافته است، پکن در دریای چین جنوبی زورآزمایی نکند

با تور ارزان چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش بالیو، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان که قرار است فردا (یکشنبه) منتشر گردد، گفت: ما شاهد هیچ تاثیر کاهنده ای در روابط امنیتی مان نیستیم. ترکیه همچنان یکی از متحدان قوی ناتو محسوب می گردد. ترکیه برای شکست داعش با ما همکاری می نماید و یکی از شرکای مهم در کل مسائل امنیتی منطقه محسوب می گردد.

ترکیه بر این باور است که آمریکا و دیگر متحدان غربی آنطور که باید از کوشش این کشور در ریشه کن کردن مسئولین این کودتای ناکام حمایت ننموده اند. از زمان وقوع این کودتا، ترکیه 80 هزار تن را از پست های دولتی برکنار و بسیاری از آنها را به اتهام طرفداری از توطئه گران بازداشت نموده است. منتقدان می گویند، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از این کودتا به عنوان بهانه ای برای سرکوب مخالفانش استفاده نموده است.

اوباما گفت: اگر آمریکا فکر کند که اقداماتی که آنکارا پس از کودتا انجام می دهد روابط با واشنگتن را به خطر می اندازد نظرات صادقانه ای را به این کشور ارائه خواهد داد.

ترکیه می گوید، فتح الله گولن مبلغ اسلامی مستقر در آمریکا مغز متفکر این کودتا بوده و خواهان استرداد وی شده است. مقامات ترکیه می گویند، اردوغان روز یکشنبه که در حاشیه نشست گروه 20 در چین با اوباما دیدار خواهد نمود این مساله را مطرح می نماید.

اوباما در ادامه مصاحبه خود به مساله چین پرداخت و گفت: پکن باید قدرت مسئول تری باشد چرا که نفوذ جهانی دارد و باید از زورآزمایی با کشورهای کوچک تر در مورد مسائلی همچون دریای چین جنوبی اجتناب کند.

اوباما که قرار است در نشست گروه 20 با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین دیدار کند، گفت: واشنگتن از رشد صلح آمیز چین حمایت می نماید اما پکن باید بداند که همزمان با افزایش قدرت ها مسئولیت هایش نیز افزایش می یابد.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت: اگر معاهده ای امضا کنید که خواهان حکمیت بین المللی در مورد مسائل دریایی گردد و شما نسبت به فیلیپین، ویتنام یا دیگر کشورها بزرگ تر باشید، دلیل نمی گردد که بخواهید با آنها زورآزمایی کنید. شما باید از قوانین بین المللی پیروی کنید.

چین که یکی از امضانمایندگان کنوانسیون سازمان ملل در مورد قوانین دریایی است اخیرا در دادگاه حکمیت لاهه در مورد دریای چین جنوبی بازنده شد. این دادگاه بیان کرد که چین هیچ حق انحصاری تاریخی در مورد آبهای دریای چین جنوبی ندارد و باید به حقوق فیلیپین در این دریا احترام بگذارد؛ حکمی که پکن آن را رد کرد.

اوباما گفت: واشنگتن از پکن می خواهد که خودش را با اصول و قوانین بین المللی وفق دهد و به ایجاد نظم بین المللی قوی تر یاری کند. هر جایی که شاهد نقض اصول و قوانین بین المللی باشیم همچون مناقشه بر سر دریای چین جنوبی با جدیت برخورد خواهیم کرد و به آنها اعلام می کنیم که این رفتارهایشان پیامدهایی برای آنها خواهد داشت.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت: الان که چین به یک کشور با نفوذتر و پردرآمدتر تبدیل شده نمی تواند انتظار داشته باشد که از سیاست های مکتب سوداگری که تنها به نفع خودش است پیروی کند. از آنجایی که شما همچنان مردم فقیر بسیاری در کشور دارید نمی توانید مشکلاتتان را صادر کنید. شما باید تجارت عادلانه داشته باشید نه تجارت آزاد. اگر انتظار دارید دیگر کشورها بازارهای خود را به روی شما باز نمایند شما نیز باید به صورت متقابل بازارهای خود را به روی دیگر کشورها باز کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 524

به "اوباما: روابط امنیتی با ترکیه کاهش نیافته است، پکن در دریای چین جنوبی زورآزمایی نکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوباما: روابط امنیتی با ترکیه کاهش نیافته است، پکن در دریای چین جنوبی زورآزمایی نکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید