جدال رو در رو با مرگ، احتمال سیر صعودی مرگ های کرونایی تا 3هفته دیگر

به گزارش بالیو، خبرنگاران/سمنان شیوع ویروس عالمگیر کرونا تا به امروز جان 672 نفر را در جمعیت تحت پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شاهرود گرفته است که 495 نفر در بیمارستان های تحت پوشش علوم پزشکی سمنان و 177 نفر از آنان در بیمارستان امام حسین شاهرود جان باخته اند.

جدال رو در رو با مرگ، احتمال سیر صعودی مرگ های کرونایی تا 3هفته دیگر

همین چند روز پیش، کرونا یک ساله شد. اینک کمی بیش از یک سال است که دنیا رودروی این بیماری ناشناخته و نوپدید ایستاده اگرچه این ویروس نوظهور با کمی تاخیر به ایران و دیگر کشورها رسید اما از آن روز که اولین مبتلایان در قم و گیلان شناسایی شدند تا به امروز که سرتاسر این آب و خاک را در برگرفته، کم نیستند مردمانی از شهرها و روستاهای مختلف که در چنگ این بلای ناشناخته گرفتار آمدند.

کووید19 در این یک سال کم، داغ بر دل های مردمان دنیا و ایران نگذاشته، حالا دیگر تقریبا همه ما لااقل یکی از بستگان و آشنایان را می شناسیم که در جدال با این بیماری از پای درآمده است. این روزها کرونا، هر روز چه در شمار مبتلایان و چه در تعداد قربانیان روزانه، یک رکورد جدید از خود به جا می گذارد و در این بحبوحه جدال با مرگ؛ هنوز هم یگانه راه شناخته شده برای در امان ماندن از مرگ و بیماری، رعایت پروتکل های بهداستی،حفظ فاصله گذاری اجتماعی و اجتناب جدی از اجتماع و دورهمی های خانوادگی است.

در استان پهناور اما کم جمعیت سمنان نیز، کروناویروس کم داغ بر دل مردمان کویر نگذاشته است. بیش از 670 نفر از جمعیت 700هزار نفری سمنان در این مدت در اثر کروناویروس جان به جان آفرین تسلیم کردند و هر روز بر شمار این قربانیان نیز افزوده می گردد.

دولت و مسوولان حوزه سلامت در آخرین راه حل پیشگیرانه خود، با اجرای طرح مدیریت هوشمند و اعمال محدودیت های کرونایی در پی کاستن از مرگ آفرینی کووید 19 و کنترل و مهار این بیماری عالمگیر هستند.

بی تردید پیروزیت مسوولان در این طرح، مستلزم همراهی بی کم و کاست همه شهروندان است، همکاری و همدلی ما با مسوولان، می تواند زمینه زمینگیر شدن این بلای نوظهور و کنترل نسبی آن را بیش از پیش فراهم کند، از این رو همه ما موظفیم برای حراست بیشتر از جان خود و هم وطنان و هم تباران مان با عمل به مفاد این طرح و رعایت حداکثری توصیه ها و پروتکل های بهداشتی، در کنار مدافعان سلامت بایستیم؛ مدافعان خستگی ناپذیری که قریب یک سال است بی وقفه و بی امان در جنگی تن به تن در سنگر سلامت، رودرروی این بلای ناشناخته ایستادند.

شرایط در استان سمنان فوق بحرانی است

دکتر نوید دانایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سمنان از بحرانی بودن شرایط شیوع کروناویروس در مناطق تحت پوشش این دانشگاه اطلاع داد و اظهار کرد: متاسفانه تمامی شهرستان های استان سمنان در شرایط فوق بحرانی قرار دارند.

وی با بیان اینکه 6 شهرستان از شهرستان های هشتگانه استان تحت پوشش علوم پزشکی سمنان هستند به آخرین آمار بستری ها در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه پرداخت و افزود: در حال حاضر کل بستری ها در بیمارستان های مجموعه دانشگاه علوم پزشکی سمنان و بیمارستان شفا 299 نفر است.

وی با اشاره به تلفات کرونا در شهرستان های تحت پوشش دانشگاه توضیح داد: از ابتدای همه گیری کرونا تا به امروز در شهرستانهای تحت پوشش این دانشگاه در مجموع 495 نفر بر اثر ابتلا به کووید19 فوت کردند.

این پزشک فوق تخصص گفت: میانگین سن مرگ و میر امروز 72 سال است که حفظ و صیانت از این گروه و افراد پر خطر، می تواند در کاهش مرگ و میر موثر باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اشاره به مجموع مبتلایان به کووید19 در علوم پزشکی سمنان یادآوری کرد: از ابتدای آغاز شیوع بیماری تا به امروز، 3هزار و 503 نفر نیز با ابتلای قطعی به کرونا در شهرستان های زیر مجموعه این دانشگاه شناسایی شدند.علاوه بر این 8هزار و 453 نفر نیز به صورت سرپایی با جواب تست مثبت در این مجموعه های تحت مدیریت این دانشگاه شناسایی شدند.

وی با اشاره به اینکه آمارها نشان از این دارند که در یک موج بلند قرار داریم و شرایط مطلوب نیست اعلام نمود: با اجرای پیروز و کامل محدودیت ها، امکان دارد بتوانیم طی یک هفته آینده به ثبات و سپس به سمت کاهش موارد ابتلا دست پیدا کنیم.

افزایش احتاقتصادی فوتی های کرونا تا 3 هفته دیگر

دبیر ستاد استانی مقابله با کروناویروس سمنان اظهار کرد: از امروز تا 3 هفته آینده احتمالا موارد مرگ و میر ناشی کروناویروس افزایش پیدا خواهد نمود.

وی از کوشش برای کنترل کروناویروس در استان خبرداد و افزود: طرح محله محور با عنوان مدیریت و کنترل کووید 19 به صورت محله محور و خانه محور بر پایه هر خانه یک پایگاه سلامت اجرا می گردد.

پیش بینی دانایی از میزان بستری ها و مرگ و میرها در زمستان

دانایی گفت: در بهترین شکل اجرای این طرح یک ماه آینده 30 درصد بستری و 10 درصد مرگ و میر کاهش و طی سه ماه آینده 50 درصد بستری و 40 درصد مرگ و میر کاهش خواهد یافت.

وی گفت: ارائه مراقبت ها و خدمات بهداشتی، شناسایی زودهنگام بیماری و توسعه درمان سرپایی و ارتقاء خدمات بیمارستانی از جمله اهداف این طرح است.

ظرفیت تست کرونا در سمنان 4 برابر می گردد

دانایی از افزایش ظرفیت های آزمایشگاهی در استان اطلاع داد و گفت: ظرفیت تست های کرونا را به دو برابر افزایش دادیم و در کوششیم تا با راه اندازی آزمایشگاه دوم، این ظرفیت را به 4 برابر افزایش دهیم.

رئیس علوم پزشکی سمنان از کوشش برای ارتقا شیوه های اطلاع رسانی اطلاع داد و گفت: در بحث اطلاع رسانی برای جلب مشارکت همگانی مردم، توسط کمیته اطلاع رسانی ستاد، وحدت رویه و فرهنگ سازی صورت گیرد.

وی از قرنطینه خانگی به عنوان بزرگترین معضل امروز مقابله با کووید19 نام برد و افزود: بعضی از افراد مثبت و ناقل در دوران بیماری خود تا 2 هزار کیلومتر بر اساس ردیابی ها جابجا شدند.

دکتر دانایی با اشاره به لزوم همکاری و همراهی مردم با مدافعان سلامت افزود: باید دست به دست هم دهیم و با مشارکت همگانی، با تشریح و تبیین اهمیت این مباحث برای همه افراد زمینه را برای تحقق اهداف معین شده ستاد مقابله با کرونا فراهم کنیم. البته برای پیروزیت در اجرای این طرح و رسیدن به نقطه مطلوب، قانع کردن مردم امری لازم است.

وی توضیح داد: تا زمانی که واکسن مورد تایید و موثر وارد بازار نگردد و واکسیناسیون عمومی صورت نگیرد، با این بیماری روبرو هستیم و باید در اجرای این طرح اهتمام ویژه تری داشته باشیم.

مرگ 177 کرونایی در شاهرود و میامی

دکتر رضا چمن، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود شمار قربانیان کرونا در دو شهرستان تحت پوشش این دانشگاه را 177نفر اعلام نمود و گفت: کل مراجعات مردمی به مراکز درمانی با تشخیص کرونا بالغ بر 10 هزار و 771 نفر بوده که 3 هزار و 179 نفر از آنها در بخش های اختصاصی بستری شدند.

این عضو ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار کرد: 4 هزار و 258 نفر کل موارد مثبت قطعی کرونا در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود است که 2 هزار و 430 نفر سرپایی و یک هزار و 828 نفر بستری شدند.

وجود 248 بستری در بخش کرونایی بیمارستان شاهرود

وی اعلام نمود: در حال حاضر در مراکز درمانی زیرمجموعه این دانشگاه، 248 نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری هستند که از این تعداد 33 نفر در بخش های ویژه و آی سی یو قرار دارند.

دکتر چمن گفت: از ابتدای شیوع همه گیری کرونا تا به امروز، 177 نفر در شهرستان های زیرمجموعه تحت مدیریت این دانشگاه به دلیل ابتلا به کرونا، فوت کردند.

90درصد شاهرودی ها ماسک می زنند

وی با بیان اینکه با ورود مردم و مشارکت همگانی به همراه تدابیر ویژه مسئولین، می توان شاهد بهبود اوضاع بود پیش بینی کرد: با اجرای صحیح تدابیر و محدودیت های هوشمند، شاهد تسهیل و تسریع در تثبیت و کاهش شیوع و مهار نسبی این بیماری در جمعیت تحت پوشش باشیم.

رئیس علوم پزشکی شاهرود از افزایش استفاده از ماسک در جمعیت تحت پوشش این دانشگاه اطلاع داد و افزود: پس از اجرای محدودیت های اخیر، رعایت پروتکل ها به 80 درصد و استفاده از ماسک به 90 درصد رسیده و این مهم نشان از این دارد که مردم مشارکت بهتری در اجرای پروتکل ها دارند.

اصناف و چالش های پیش رو

تعطیلی دو هفته ای و محدودیت های کرونایی در دو هفته پیش رو، نگرانی هایی برای بخش هایی از جامعه و از جمله اصناف به همراه داشته است.

علی تشنه دل، رئیس سازمان صمت استان سمنان معتقد است: استمرار این طرح در حوزه اصناف به دلیل مسائل اقتصادی و اقتصادی، چالش هایی را به وجود می آورد که احتیاج به تدابیر ویژه دارد.

وی افزود: دستگاه های اجرایی احتیاج است تا در بحث صنوف، همکاری های لازم را برای اجرای محدودیت ها و پیروزیت در اجرای طرح به کار گیرند.

تشنه دل با بیان اینکه جلساتی به صورت مجزا به منظور قانع کردن کسبه و بازاریان با اتحادیه ها و اصناف برگزار شده اعلام نمود: در بحث صنعت ساختمان تدبیر خوبی انجام شده تا مسئله ای بوجود نیاید و توسعه و اشتغال مرتبط با این صنعت تعطیل نشوند.ضمن اینکه احتیاج است تا تدابیر مشابهی نیز برای فعالان صنعت کشاورزی نیز اندیشیده گردد.

وی افزود: اگر همه یکسان، مصمم و همدل باشیم و اجرای این طرح و محدودیت ها به صورت جامع انجام و فرماندهی واحدی وجود داشته باشد، می توانیم به پیروزیت مطلوب دست یابیم.

به هر حال، این روزها مدافعان سلامت، در ایران و دنیا، سلحشورانه و از خودگذشته، به شوق حفاظت از جان هم وطنان و هم نوعان خود، رو در روی مرگ ایستادند تا تنفس در هوای آزاد را برای هم نوعان خود به ارمغان بیاورند و از این منظر کوچکترین وظیفه هر کدام از ما همراهی بی کم و کاست با آنها و کوشش برای به حداقل رساندن ضریب ابتلای خود و دیگران به این ویروس منحوس است.

این روزها هر چند دقیقه یک هم وطن ایرانی در جدال با کووید19، با وجود اتصال به دستگاه اکسیژن ساز، نفس کم آورده و تسلیم مرگ می گردد. بی شک در چنین شرایطی، رعایت جدی تر پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک و پرهیز از دورهمی و هر فعل دیگری که عرصه را بر کروناویروس تنگ تر کند نه یک گزینه و راه حل پیشگیرانه بلکه یک وظیفه و رسالت انسانی است.

گزارشگر: هوشنگ حبیبی بسطامی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1456

به "جدال رو در رو با مرگ، احتمال سیر صعودی مرگ های کرونایی تا 3هفته دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدال رو در رو با مرگ، احتمال سیر صعودی مرگ های کرونایی تا 3هفته دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید