دوران کوران داستانی برای ثبت جهاد مدافعان سلامت است، حضور در بیمارستان های ویژه بیماران کرونایی برای نگارش رمان

به گزارش بالیو، به گزارش خبرنگاران آنا نوشت: رمان دوران کوران اثر سید حسام الدین رایگانی روایت داستانی عاشقانه و اجتماعی است که در بستر دو ماه ابتدایی شیوع ویروس کرونا به نگارش درآمده و در مدت کوتاهی با استقبال مخاطبان به چاپ سوم رسیده است. در این رمان روایت هایی حقیقی از کادر درمان و فضای بیمارستان ها با تخیل نویسنده تلفیق شده اند تا یک ملودرام رقم بخورد.

دوران کوران داستانی برای ثبت جهاد مدافعان سلامت است، حضور در بیمارستان های ویژه بیماران کرونایی برای نگارش رمان

دوران کوران روایتی دسته اول از ویروس کرونا

سید حسام الدین رایگانی نویسنده جوان این رمان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا درباره حال هوای این کتاب گفت: دوران کوران رمانی عاشقانه و اجتماعی است که در بستر بروز بیماری کرونا و حال امروز جامعه نوشته شده و بازتاب دهنده خیلی از اتفاقات و روایت های مختلفی است که در محیط بیمارستان ها یا حال عمومی جامعه اتفاق افتاده و تلفیقی از حقیقت و خیال است.

وی با اشاره به اینکه شخصیت اول داستان رزیدنت رشته عفونی است و تقریباً شخصیت های اصلی داستان پزشک هستند، افزود: شاید بتوان گفت 60 تا 70 درصد اتفاقات داستان واقعی است اما یک خط سیر داستانی و یک نخ تسبیحی دارد که در مورد یک شخصیت خانم است که به عنوان رزیدنت عفونی عضو کادر درمانی است و همه آنها با این بیماری روبرو می شوند و تقریباً دو ماه ابتدای بیماری را از همان روزهای آغازین روایت می کند.

حضور در کانون شیوع کرونا برای نگارش رمان

این نویسنده اظهار کرد: یک هفته از اعلام رسمی بروز کرونا گذشته بود و من دیدم که روایت های مختلفی از بیمارستان ها و ... در سطح جامعه منتشر می شود و شایعات زیاد است؛ فکر کردم حال و هوای آن روزها را می توان به گونه ای بازتاب داد که بعدها مردم بخوانند و بفهمند که در این ماجرا چه گذشته است. هم به آنها یادآوری شود و هم اینکه نسل های بعدی که این تجربه را ندارند، متوجه شوند که وقتی این ویروس آمد چه حال و روزی بر جامعه حاکم شده بود.

رایگانی درباره حضور در بیمارستان های مخصوص بیماران کرونایی گفت: با رعایت پروتکل های بهداشتی اقدام به بازدید از بیمارستان ویژه بیماران کرونایی کردم؛ و از مرحله ورود به اورژانس و تریاژ و معاینه خیلی سطحی تا بستری در بخش و در ICU و فوت و ... سعی کردم همه اینها را در نزدیک ترین حالت ممکن ببینم. با مریض ها، پرستارها و کادر درمان صحبت کردم و همه مشاهداتی را که داشتم نوشتم و خیلی چیزها را هم ضبط کردم. بعد از آن چند بار دیگر هم مراجعه داشتم، به بیمارستان های مسیح دانشوری، بعثت و بقیةالله و به یک سری از درمانگاه هایی که مخصوص عکس دریافت از ریه بودند. خیلی از اتفاقاتی هم که روایت شده برگرفته از این مشاهدات است که به رشته تحریر درآمده است.

ثبت جهاد مدافعان سلامت برای آیندگان

وی با بیان این مطلب که آنچه از این روزگار خواهد ماند روایت است، مطرح کرد: اینکه ما فکت ها و وقایع خشک کرونا را یک مقدار نمک اضافه کنیم، به آن درام بدهیم، یک داستان ملودرام درست کنیم که شخصیت دارد، شخصیت هایش زنده هستند، آدم ها با آنها هم ذات بنداری می کنند؛ وقایع و گره دارد، مواردی از این دست به جذابیت قضیه خیلی کمک می کند و باعث می شود در ذهن مخاطب ثبت و تثبیت می شود.

این نویسنده جوان درباره بازخوردهای مخاطبان رمان گفت: وقتی تلاش های مدافعان سلامت را در یک داستان بخوانید و با شخصیت های آن زندگی کنید، با جزئیات و حالات وصف شخصی آنها پیش بروید در ذهن افراد به شدت تثبیت شود و واقعاً من بازخورد اینچنینی زیاد داشتم که ما از این به بعد بیشتر رعایت می کنیم، که مثلاً ما خیلی ترسیدیم، خیلی گریه کردیم، یک جاهایی خیلی بغض کردیم. یک عده می گفتند ما خودمان کادر درمان هستیم و حالات را خوب نوشتی و ما هم همه اینها را تجربه کردیم.

رایگانی گفت: مفهوم اصلی داستان این است که در مخوف ترین و بدترین شرایط هم می شود تأثیرگذار بود و آدم باید تأثیرش را بگذارد. این مفهوم کلی قضیه بود که این شخصیت اصلی قهرمان داستان هم اقدامات زیاد مختلفی در بیمارستان انجام می دهد تا امید را افزایش دهد و فضا را زنده تر کند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1291

به "دوران کوران داستانی برای ثبت جهاد مدافعان سلامت است، حضور در بیمارستان های ویژه بیماران کرونایی برای نگارش رمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوران کوران داستانی برای ثبت جهاد مدافعان سلامت است، حضور در بیمارستان های ویژه بیماران کرونایی برای نگارش رمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید