راجع به هتل بیمارستان چه میدانید؟

به گزارش بالیو، حتما نام گردشگری سلامت یا medical tourism به گوشتان خورده است. از سوی دیگر می دانید که هتل ها بخش مهمی از دنیای گردشگری هستند. با در نظر گرفتن این موضوع هتل های بیمارستانی پا به عرصه حیات گذاشته اند. هتل هایی که کوشش می نمایند خدمات و امکاناتی را در اختیار بیماران قرار دهند. در مقاله حاضر شما را با این نوع از هتل ها بیشتر آشنا میکنیم.

راجع به هتل بیمارستان چه میدانید؟

هتل بیمارستان چیست؟ (1)

هتل بیمارستان ها در راستای گردشگری پزشکی فعالیت می نمایند. اگر نمی دانید گردشگری پزشکی چیست، گردشگری پزشکی به منظور دریافت خدمات درمانی با سفر به دیگر کشورها و اقامت در آن کشورها تعریف می گردد. با رشد محبوبیت گردشگری پزشکی توجه سیاست گذاران، محققان و رسانه ها به این قسمت جلب شده است. معمولا گردشگری پزشکی به مسافرت هایی که از کشورهای کمتر پیشرفته به کشورهای پیشرفته برای پیگیری معالجه و خدماتی که در کشور خود آن ها وجود ندارد، گفته می گردد.

هتل بیمارستان ها برای بیماران، و اغلب خانواده هایی که باید نزدیک بیمارستان و مریض بمانند اما احتیاج به تخت بیمارستان ندارند، ساخته شده است. هتلبیمارستان ها معمولا در طبقات اول بیمارستان ها ساخته می شوند و به وسیله افرادی که در حال بهبودی و یا در انتظار درمان هستند استفاده می شوند.

هتل بیمارستان در کشورهای فنلاند، سوئد و نروژ رایج است. این هتل ها اولین بار در انگلیسی و سال 1994 در بیمارستان شهر ناتینگهام افتتاح شد. فنلاند از هتلبیمارستان استفاده گسترده ای می نماید و مقدار جراحی و مراجع نماینده زیادی در طول روز دارد. (2) هزینه استفاده از این هتل بیمارستان ها کمتر از هزینه تخت بیمارستان است.

جایگاه هتل بیمارستان ها در دنیا (2)

در ابتدا احتیاج است کاربرد و نتیجه استفاده از هتل بیمارستان ها را آنالیز کنیم. در کشور فنلاند، اتاق یک هتل بیمارستان به چشم انداز ای از تپه های جنگلی و درختان کاج، با برف های نشسته بر آن ها مشرف است. طراحی داخلی اتاق اسکاندیناوی است و تلویزیونی مدرن در اتاق وجود دارد. یخچالی پر از مواد غذایی، حمام و انتخاب غذا از منوی غذایی از دیگر امکانات این اتاق است. همانطور که مشاهده کردید، این اتاق ها مانند یک هتل باکیفیت است. این اتاق ها به بیماران، زوجین پس از تولد فرزند، خانواده ها، دوستان و سایر بازدیدنمایندگان داده می شوند. (افرادی که مراجعه نماینده نیستند باید هزینه جداگانه بپردازند.)

این ساختمان ها علاوه بر ارائه یک تجربه مجذوب کننده و لذت بخش به بیماران، در هزینه های درمانی نیز صرفه جویی می نمایند. هزینه اقامت در این اتاق ها نسبت به تخت بیمارستان در فنلاند یک سوم است.

بعلاوه استفاده از هتل بیمارستان ها بهره وری را بهبود بخشیده است. به عنوان مثال در تحقیق اجرا شده از 5 بیمارستان، مدت اقامت در بیمارستان به 2.5 روز کاهش یافته است، 90 درصد بیماران در همان روز جراحی خود را انجام می دهند و هزینه ها کاهش پیدا نموده است.

تا به الان حتما به این نتیجه رسیده اید که هتل بیمارستان ها یک امکان بسیار عالی اما غیر رایج در دنیا هستند. اما چرا؟ آیا هزینه های راه اندازی بالا است یا هنوز در حال سپری کردن زمان مورد احتیاج برای توسعه این موضوع هستیم؟ با توجه به قدمت ایجاد اولین هتل بیمارستان ها، علت این تاخیر، زمان مورد احتیاج برای توسعه آن ها نیست. علت اصلی، هزینه های بالای راه اندازی این خدمات و بعلاوه مشکل تعداد متقاضیان است. به همین علت است که ما در تمام بیمارستان ها، این خدمات را مشاهده نمی کنیم.

پس اگر به صورت عمومی امکان اجرایی شدن این طرح وجود ندارد، استفاده مفید از هتل بیمارستان در کدام قسمت می تواند باشد؟ گردشگری پزشکی؛ به همین علت است که بیشتر کشورها به همین منظور دست به ساخت این هتل بیمارستان ها می زنند.

هتل بیمارستان در ایران

در اسفند ماه سال 1392 اولین هتل بیمارستان ایران در شهر تهران به نام گاندی افتتاح شد. (3) این هتل بیمارستان، دارای 17 طبقه بیمارستان، 21 طبقه هتل، دارای 100 تخت بستری، 40 تخت بخش های ویژه، 18 اتاق عمل و بیش از 90 سوئیت اقامتی است. خدمات این بیمارستان شامل: زنان، IVF، داخلی قلب، جراحی قلب، بچه ها، جراحی اعصاب، اتاق های عمل عمومی، بخش های بستری زنان و مردان، اورژانس و مرکز جراحی محدود، درمان جامع پوست و مو و بعلاوه مراکز ویژه ارائه خدمات پیشرفته سلول درمانی، بانک های زیستی از قبیل بانک خون بند ناف و بانک سلول های بنیادی، بخش های ویژه خدمات پزشکی هسته ای و لیزردرمانی و بخش های تشخیص طبی شامل آزمایشگاه و سی تی اسکن و MRI با همکاری گروه های تحقیقاتی است.

بعلاوه این هتل بیمارستان دارای امکانات مختلفی از جمله: رستوران، کافی شاپ، بانک، آژانس مسافرتی، باشگاه ورزشی، اتاق کنفرانس، گلفروشی، مسجد و پارکینگ است.

از دیگر هتل بیمارستان های ایران، می توانیم به هتل بیمارستان هلال ایران واقع در منطقه تهرانپارس با 3 طبقه و 38 سوئیت و هتل بیمارستان قلب تهران با 5 طبقه و 70 سوئیت اشاره کنیم.

از سال 92 تا به امروز، هتل بیمارستان های مختلفی در سطح کشور احداث شده است، اما احتیاج به هتل بیمارستان همچنان در ایران احساس می گردد. این هتل بیمارستان ها علاوه بر فواید گردشگری خود، می توانند به ارتقای سطح بیمارستانی کشور یاری نمایند. در ایران گردشگری پزشکی در ذات خود پتانسیلی دارد که با محدودیت های زیرساختی کشور همخوانی دارد (4) و هتل بیمارستان نقش مهمی را در گردشگری پزشکی ایفا می نماید. بعلاوه در سال 97 براساس زیرساخت های ایران و شرایط منطقه، گفته شد که ایران به 31 هتل بیمارستان مجهز و به روز احتیاج دارد که تا به الان این هدف محقق نشده است و فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری و پر کردن این خلأ در کشورمان ایجاد شده است.

هزینه راه اندازی و طرح توجیهی هتل بیمارستان (5)

براساس آخرین آنالیز های اجرا شده برای احداث یک هتل بیمارستان، با ظرفیت خدمات دهی 100 هزار نفر در سال، شامل بخش های مختلف از جمله: رستوران (تا 80 نفر ظرفیت) ، سالن ورزشی (تا 20 نفر ظرفیت)، سالن اجتماعات، آژانس مسافرتی، گل فروشی و کلینیک های تخصصی از جمله: کلینیک اورولوژی، کلینیک ارتوپدی، کلینیک گوش و حلق و بینی و جراحی پلاستیک، پلی کلینیک تخصصی، کلینیک مبتنی بر بیماری، کلینیک چک آپ سلامت، کلینیک مغز و اعصاب، کلینیک قلب و عروق، کلینیک زخم، مرکز آزمایشگاهی، تصویر برداری، آنژیوگرافی، بخش IVF، داروخانه، اورژانس (6 تخت بزرگسال و 1 تخت اطفال) ، جراحی (14 اتاق)، بخش های بستری (در 4 طبقه، هر طبقه 8 اتاق 2 تخته خصوصی)، اتاق همراهان بخش مراقبت های ویژه و اورژانس (42 تخت، ICU شامل 9 تخت، CCU شامل 11 تخت، NICU شامل 15 تخت) به حداقل 1، 474، 000 میلیون ریال سرمایه ثابت و 44، 000 میلیون ریال سرمایه در گردش احتیاج است. نقطه بازگشت سرمایه 3 سال و 1 ماه است و نرخ بازده داخلی 35.65 درصد در 10 سال دارد.

قطعا می توانید با آنالیز بیشتر و بعلاوه شهر هایی که به این خدمت احتیاج دارند، به ارقام دقیق تری دست پیدا کنید. اما همانطور که گفته شد، در حال حاضر به دلایل بسیاری مانند اثرات جنگ کشورهای اطراف ایران و بعلاوه یاری به بهبود گردشگری پزشکی، تعدادی هتل بیمارستان در کشور مورد احتیاج است که فرصت خوبی برای سرمایه گذاری ایجاد نموده است.

پینوشتها

  1. www.en.wikipedia.org
  2. www.theguardian.com
  3. www.tasnimnews.com
  4. www.mizanonline.com
  5. www.matsa.co
منبع: راسخون
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 2091

به "راجع به هتل بیمارستان چه میدانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راجع به هتل بیمارستان چه میدانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید