رایزنی تهران و پکن برای حل مشکل پرداخت پول نفت ایران

به گزارش بالیو، خبرنگاران: یک روزنامه چینی با اشاره به مذاکرات تهران و پکن برای حل مشکل انتقال پول نفت ایران نوشت: رسمیت بخشیدن به پرداخت ها در قالب یوان می تواند راه حلی برای مشکل پرداخت پول نفت صادراتی ایران به چین باشد.

رایزنی تهران و پکن برای حل مشکل پرداخت پول نفت ایران

با مجری مستقیم تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران روزنامه چاینا مورنینگ پست طی گزارشی با اشاره به سفر اخیر رئیس مجلس ایران به چین نوشت: چین و ایران در حال مذاکره برای حل مشکل انتقال پول فروش نفتی هستند که پکن نتوانسته به دلیل تحریم های سازمان ملل به ایران پرداخت نماید.

بر اساس این گزارش چهره های آموزشگاهک چینی گفتند، رسمیت بخشیدن به پرداخت ها در قالب یوان می تواند موضوع گفت وگو قرار گیرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هفته گذشته برای مطرح کردن همین موضوع با رهبران چین به پکن سفر نموده بود. وی روز چهارشنبه با ژی جیپینگ رئیس جمهوری چین دیدار و گفت وگو کرد.

بر اساس این گزارش معاون طرح و نظارت راهبردی رئیس جمهور ایران گفته است بدهی های نفت و گاز چین به ایران به 22 میلیارد یورو رسیده است. تهران میخواهد این بدهی پرداخت نشده را به وسیله تهاتر کالاهایی مانند مواد غذایی و کالاهای مصرفی دریافت نماید.

چین، بزرگترین مشتری انرژی و شریک تجاری ایران است. پکن تاکنون بارها با وضع تحریم های بین المللی علیه ایران در خصوص برنامه هسته ای این کشور مخالفت نموده است. تحریم های آمریکا موجب ممنوعیت استفاده از دلار در مبادلات تجاری با ایران شده است. دلار آمریکا یکی از ارزهای رایج در عرصه تجارت دنیای است.

بر اساس آمارهای رسمی، چین، بزرگترین مصرف کننده انرژی دنیا، در چند ماه اخیر نفت بیشتری از ایران خریداری نموده است. آمارهای گمرک چین نشان می دهد که این کشور در ماه آگوست 17.54 درصد بیش از مدت مشابه سال قبل از ایران نفت وارد نموده است.

بر اساس این گزارش سفر لاریجانی به چین از نظر تحلیلگران در راستای تحکیم روابط دو جانبه در دوره روی کار آمدن دولت های جدید در هر دو کشور صورت گرفت اما در این دیدارها هیچ اشاره ای به مباحث مرتبط با پرداخت بدهی های انرژی نشده است.

پروفسور یائو جیده، تحلیلگر روابط ایران و چین در دانشگاه یونان چین گفت، تجارت انرژی با ایران به یوان یکی از گزینه هایی است که مورد آنالیز قرار گرفته است. وی اضافه نمود: مقامات هر دو کشور شامل وزیر تجارت چین و شرکت های نفتی چینی تمایل زیادی به استفاده از این روش دارند.

گزارشهایی منتشر شده است که نشان می دهد چین از اوایل سال گذشته میلادی آغاز به خرید نفت از ایران به یوان نموده است. پروفسور یائو گفت، این معاملات در صورت تایید می توانند تنها در ابعاد کوچک انجام گرفته باشند.

وی در ادامه گفت، موضوعاتی نظیر چگونگی مشخص نرخ مبادله ارز دو کشور، محل انجام معاملات و چگونگی جلوگیری از ورود طرف های ثالث موضوعاتی هستند که باید در گفتگوهای دو طرف حل و فصل شوند. وی اضافه نمود، یک طرح منسجم می تواند تا خاتمه سال آینده در این زمینه ارائه گردد.

اما یین گانگ، یکی از محققان آموزشگاه علوم اجتماعی چین گفت، تحریم ها ممکن است معاملات انجام گرفته به یوان را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

116

منبع: تسنیم
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 419

به "رایزنی تهران و پکن برای حل مشکل پرداخت پول نفت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی تهران و پکن برای حل مشکل پرداخت پول نفت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید