صادرات محصولات کشاورزی جنوب کرمان مدیریت می شود

به گزارش بالیو، رئیس اتاق کرمان گفت: موسسه اعتباری ملل به عنوان یک مجموعه توانمند، گلخانه هایی را در کهنوج و شمال کشور طراحی کرده که همین موضوع به بازار محصولات کشاورزی جنوب استان کمک خواهد کرد.

صادرات محصولات کشاورزی جنوب کرمان مدیریت می شود

سیدمهدی طبیب زاده در نشست کارگروه توسعه صادرات استان اضافه کرد:همچنین در حال برنامه ریزی برای صادرات گوشت مرغ از کرمان به افغانستان هستیم که با توجه به محدودیت صادرات این محصول از هند و پاکستان به افغانستان، می توان از این فرصت به خوبی استفاده کرد.

در ادامه این نشست مدیر توسعه بازار و بهبود فضای کسب و کار اتاق کرمان به ارائه گزارشی از تاثیر شیوع ویروس کرونا بر صادرات محصولات استان پرداخت و گفت: در سال 98 صادرات استان نسبت به سال پیش از آن، 85 درصد افزایش یافت اما میزان صادرات استان در فروردین 99 نسبت به مدت مشابه سال 98 حدود 41 درصد کاهش یافته است.

معصومه سعید اضافه کرد: مجموع ارزش دلاری محصولات صادراتی استان در فروردین ماه سال گذشته 16 میلیون دلار بود که این میزان در فروردین ماه سال جاری به 13 میلیون و 500 هزار دلار کاهش یافت.

او گفت: محدودیت ترددها، کاهش قیمت محصولات صادراتی در کشورهای هدف، لغو شدن برخی سفارش های صادراتی، افزایش هزینه های حمل و نقل و تغییر در سطح زندگی جوامع از جمله مسائل پیش روی صادرات استان بوده است. مدیر توسعه بازار و بهبود فضای کسب و کار اتاق کرمان، پیشنهادهایی مانند امهال یک یا دو ساله تسهیلات محصولات کشاورزی، تسهیل در فرایند بازگشت ارز حاصل از صادرات، اعمال تخفیف حداقل 50 درصدی حق بیمه های اعتبار صادراتی و ضمانت نامه های صادراتی صندوق ضمانت صادرات ایران، ابلاغ و اجرای بسته حمایت از صادرات غیرنفتی کشور، استرداد مالیات بر ارزش اضافه کرده به صادرکنندگان محصولات کشاورزی و استفاده از دیپلماسی کشور برای پیگیری و بازگشایی مرزهای بسته شده برای از سر دریافت صادرات را گفت.

استاندار کرمان نیز در این نشست، گفت: خرید حمایتی محصولات کشاورزی جنوب کرمان را با جدیت پیگیری می کنیم و برای روش های خرید توافقی و عرضه مستقیم توافق هایی در گذشته به تصویب رسیده که در حال انجام است.

محمدجواد فدائی، با اشاره به برنامه توسعه صادرات سال 99 استان کرمان اضافه کرد: بسته بودن مرزها از جمله برخی مرزهای عراق دغدغه جدی است که باید از طریق وزارت امور خارجه برای ادامه صادرات محصولات کشاورزی استان پیگیری شود.

او ادامه داد: راه اندازی پایانه صادراتی جیرفت در سال جاری و ایجاد مرکز خدمات صادرات جنوب استان اقدام موثری است که آغاز شده و اگر با پیگیری اتاق بازرگانی و مشارکت موسسه ملل راه اندازی شود، صادرات جنوب استان را ساماندهی خواهد کرد.

فدائی، اظهار کرد: فعال کردن مرز هوایی صادراتی جیرفت نیز پیگیری شد اما به دلیل بیماری کرونا به تاخیر افتاد، که خارجی به جیرفت و استفاده از سرویس حمل و نقل شرکت های خارجی برای توسعه صادرات، گفت: به نظر می رسد برگزاری نمایشگاه های تخصصی با بازدید کننده خاص و با رعایت پروتکل های بهداشتی بلامانع باشد اما در مورد برگزاری نمایشگاه های عمومی تصمیم با ستاد ملی خوشبختانه در حال حاضر دوباره قابل پیگیری است. استاندار کرمان با اشاره به حل شدن مشکل ورود کامیون های مبارزه با کروناست.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1162

به "صادرات محصولات کشاورزی جنوب کرمان مدیریت می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات محصولات کشاورزی جنوب کرمان مدیریت می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید