طراحی نانوذراتی که دقت تصویربرداری های پزشکی را بهبود می دهد خبرنگاران

به گزارش بالیو، دانشمندان راهی برای کنترل اندازه نانوذرات خاص پیدا کردند تا استفاده بهینه از آن ها را در تصویربرداری با تشدید مغناطیسی و تصویربرداری مادون قرمز نزدیک بهینه سازی نمایند.

طراحی نانوذراتی که دقت تصویربرداری های پزشکی را بهبود می دهد خبرنگاران

جهت دریافت مشاوره خدمات تعرفه طراحی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، دانشمندان راهی برای کنترل اندازه نانوذرات خاص پیدا کردند تا استفاده بهینه از آن ها را در تصویربرداری با تشدید مغناطیسی و تصویربرداری مادون قرمز نزدیک بهینه سازی نمایند.

رویکرد آن ها می تواند به جراحان یاری کند تا از نانوذرات مشابه برای به تصویر کشیدن تومورها قبل و سپس در حین جراحی با استفاده از دو روش مختلف تصویربرداری استفاده نمایند. یافته های آن ها در نشریه Science and Technology of Advanced Materials به چاپ رسیده است.

دانشمندان محلول نانوذرات را به رگ های موش زنده تزریق کردند و توانستند اسکن با کیفیت بالا MRI (L) و فلورسانس نزدیک مادون قرمز (R) از بافت ها و رگ های خونی را بدست آورند.

کیوهی اوکوبو از دانشگاه علوم توکیو می گوید: از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی به طور معمول در تشخیص قبل از عمل استفاده می گردد، در حالی که اخیرا جراحان شروع به استفاده از تصویربرداری فلورسانس مادون قرمز نزدیک نموده اند. کاوشگرهای نانوذره ای ما می توانند از نظر بالینی برای محققان و پزشکان دستگاه های پزشکی جذاب باشد.

نانوذرات سرامیکی ساخته شده با فلزات خاکی کمیاب ایتربیم (Yb) و اربیوم (Er) سمیت کم و لومینسانس طولانی مدت را در تصویربرداری مادون قرمز نزدیک نشان داده است. این فناوری پتانسیل بالایی به عنوان یک ماده کنتراست دهنده در اسکن MRI و یک معرف فلورسانس برای تصویربرداری فلورسانس مادون قرمز نزدیک است. با اصلاح بیشتر سطوح نانوذرات با پلیمرهای پلی اتیلن گلیکول (PEG)، می توان با استفاده از دو روش تصویربرداری، تصاویر رگ های خونی و اندام ها را در بدن زنده به دست آورد. اما برای بهبود وضوح تصویر، دانشمندان باید کنترل بیشتری روی اندازه ذرات نانو در طی مراحل ساخت داشته باشند.

اکوبو و همکارانش از مراحل ساخت مرحله به مرحله استفاده کردند که با مخلوط کردن اکسیدهای خاک های نادر در آب و اسید تری فلوراستیک فرآیند شروع می گردد. این مخلوط گرم می گردد و به صورت جامد در می آید. در قدم بعد به حالت محلول در آمده و اسید اولئیک به آن اضافه شده و گاز خارج می گردد. هنگام خنک شدن این محلول ، نانو ذرات سرامیکی دوپ با خاک های نادر تشکیل می شوند.

با انجام چند مرحله دیگر، این ساختار به پوشش با PEG مزین می گردد. دانشمندان دریافتند که آن ها می توانند با افزایش غلظت نانوذرات قبل از فرآیند پوشش دهی، سرعت رشد را کاهش دهند. این کار به آن ها اجازه می دهد تا نانوذرات با قطر 15 و 45 نانومتر تشکیل دهند.

این تیم مجموعه ای از آزمایش ها را برای آنالیز خواص نانوذرات انجام داده است. آن ها دریافتند که می توان از این نانوذرات برای به دست آوردن تصاویر با کیفیت بالا از رگ های خونی در موش های زنده با استفاده از MRI و روش های تصویربرداری فلورسانس مادون قرمز نزدیک استفاده کرد. آزمایش های بیشتر نشان داد که نانوذرات هنگام استفاده در غلظت های کم، حداقل سمیت را روی سلول های فیبروبلاست موش نشان می دهند. آن ها همچنین نیمه عمر کوتاهی دارند، به این معنی که نسبتاً سریع از بدن پاک می شوند و باعث می گردد برای استفاده بالینی ایمن باشند.

آن ها همچنین قصد دارند آنالیز نمایند که آیا اصلاحات اجرا شده در نانوذرات می تواند آن ها را برای استفاده در روش های درمانی فوتودینامیکی مبتنی بر نور برای درمان سرطان های پوست و آکنه آماده کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1667

به "طراحی نانوذراتی که دقت تصویربرداری های پزشکی را بهبود می دهد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی نانوذراتی که دقت تصویربرداری های پزشکی را بهبود می دهد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید