ظرفیت فضای مجازی برای ترویج نهضت سیدالشهداء استفاده گردد

به گزارش بالیو، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امروز باید بیشتر از گذشته از ظرفیت فضای مجازی و رسانه های اجتماعی و عمومی برای ترویج و تعظیم شعائر الهی و جاودانگی نهضت الهی حضرت سیدالشهداء بهره بگیریم.

ظرفیت فضای مجازی برای ترویج نهضت سیدالشهداء استفاده گردد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران از شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طی پیغامی به مناسبت شروع ماه محرم تأکید کرد که نهضت امام حسین علیه السلام در غریبی به دنیا آمد و در ادوار مختلف تبدیل به نهضت جاودانه راهنمایی و مقابله با ظلم و بی عدالتی و توسعه معروف و بازدارنده منکر و پلیدی شده است و ان شاءالله غربت کرونائی، منشا اوج دیگری در ارتباط قلبی و دریافت معارف حسینی خواهد شد و محرم سال جاری را زمینه ساز اربعینی پرشور و اربعین را تمهیدی برای آگاهی دنیای از عقلانیت دینی و زمینه ساز تجلی دین کامل و ظهور منجی بشریت گردانند.

متن کامل این بیانیه به توضیح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَی الاْرْواحِ الَّتی حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ

ملت شریف و عزیز ایران و همه عزاداران حسینی

با سلام و احترام، ضمن عرض تسلیت و افتخار نسبت به شما حماسه سازان حسینی و وفاداری نسبت به منبع همه کرامت ها و ارزش های الهی و انسانی یعنی حضرت اباعبدالله الحسین و یاران با وفای ایشان علیهم آلاف و تحیه و الثناء، در آستانه ماه محرم و شرایط استثنائی بزرگداشت عاشورای حسینی در شرایط کرونا نکاتی را باستحضار مبارک می رساند:

بلای کرونا مانند هر ابتلای دیگری همراه با مشقت است؛ لیکن روی دیگری نیز دارد. بلا آزمونی است برای صاحبان نعمت (مائده /48) و مکری برای فاسقان فریبکار (اعراف/ 163) و امتحانی عمومی برای سنجش صبر و استقامت مردم (بقره/155). در همه این احوال در بلایا است که انسان جوهره خود را نشان می دهد و عملکرد واقعی اش را به نمایش می گذارد (ملک/2) و خیر و شر واقعی اش را می نمایاند (انبیاء/ 35) و شکر و کفران نعمتش را نشان می دهد (نمل/40). وَ لَنَبلُوَنَّکُم بِشَیءٍ مِنَ الخَوفِ وَالجوعِ وَ نَقصٍ مِنَ الاَموالِ وَ الاَنفُسِ وَ الثَّمَرات وَ بَشِّرِ الصابِرین، وقطعاً شما را با چیزی از ترس، گرسنگی، زیان مالی وجانی وکمبود محصولات، آزمایش می کنیم وصابران (در این حوادث وبلاها را) بشارت بده. (سوره بقره/ 155)

ویروس منحوس کرونا هرچند عزیزانی را از ما گرفت و ضربات جبران ناپذیر مالی اجتماعی به ما بلکه به کل دنیایان وارد آورد که شاید نمونه اش در تاریخ معاصر نادر باشد؛ لیکن روی دیگری داشت که انسان را به یاد نیازهای واقعی و انسانی او انداخت و او را به آزمونی انسانی فراخواند؛ آزمون صبر و همکمک برای عموم مردم؛ آزمون همگانی شکر نعمت یا کفران آن. و از همه مهمتر آزمون مواجهه علمی و عقلانی با بلاهای روزگار خصوصا بلاهایی که سلامت انسان را تهدید می نماید.

برآیند فعالیت ملت ایران با وحدت کلمه میان ارکان نظام اسلامی با هم و با مردم، نشان داد که از فرهیختگی لازم برای تبدیل تهدید بهداشت و سلامت به فرصتی اجتماعی در همفکری، همکاری و همدلی و مواسات برخوردار است و در مقابله با این ویروس همه گیر به رغم مسائل و مشکلاتی که داشت، با نمره نسبتا قابل قبولی تا به امروز راه را طی کرده است و اینک در جهت آزمونی دشوارتر واقع شده است. آزمون دین و سلامت یا شعائر دینی و وظایف بهداشتی آن هم در آستانه ماهی که تعظیم شعائرش تمدنی و هویت بخش بوده و برای ملت ما تا به امروز افق گشایی های زیادی داشته است؛ تا جایی که امام راحل به درستی فرمود: محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است پس هیچ مصلحتی بزرگداشت آن را تعطیل نمی نماید و این یک اصل است محوری است.

در عین حال شیوه های برگزاری مراسمات تابع مصالح واقعی و تامین کننده سلامت عزاداران و امت اسلامیِ است. این مصالح در هر زمان تغییر کرده و در شکل و ابزار این بزرگداشت به تناسب تحول ایجاد می نماید.

همه می دانیم که شایسته است برای بزرگداشت قیام حسینی جان ناقابل فدا کرد لیکن برای برگزاری مراسم حسینی باید امانت حسینی یعنی جان همه مردم را محفوظ و مصون از آسیب داشت. و اینجاست که دوگانه جاهلانه دین یا سلامت به تعامل عاقلانه دین و سلامت تبدیل می گردد.

برگزاری مراسم حسینی با رعایت شرایطی که به عزاداران حسینی و سایر مردم شریف ایران لطمه ای وارد نگردد؛ از یک سو به انجام مراسم و از سوی دیگر توجه به شرایط سلامت کشور کمک می نماید و همه با عزمی دینی به رعایت مسائل بهداشتی پرداخته و آن را وظیفه دینی خود به حساب می آورند و این است مشی نورانی اهل بیت علیهم السلام و تلازم عقل وشرع که امکان تصمیم گیری صحیح را حتی در شرایط بحرانی ایجاد نموده، مانع تصمیم گیری های نادرست، احساسی و غیرمنطبق با سیره نبوی(ص) و تشیع علوی علیه السلام می گردد و به بهترین شکلی عقلانیت دینی را به نمایش می گذارد.

در یک گذاره عمومی علم و دین و عقل و دین از یک جنس هستند و توجه به اقتضائات علمی و عقلانی همان توصیه دینی و آراء محموده همه عقلاست. لذا با هم افزایی دو حوزه مهم سلامت جسم و سلامت روح به لطف و نصرت الهی می تواند ما را به الگویی از تعامل دین و دنیا نزدیک کند که طی آن ملت ایران با مهیا نمودن شرایط و زمینه های بهداشتی در تامین سلامتی همه مردم بتواند عزای حسینی را اقامه نماید. به کمک خداوند انجام وظیفه ایمانی و انسانی تک تک محبان حسینی در بزرگداشت مردانگی و غیرت و اقامه امربه معروف و نهی از منکر، با رعایت کامل دستور العمل متخصصین حوزه سلامت موجب کنترل و کاهش نفوذ این ویروس خطرناک در جامعه خواهد شد و علاوه بر تمرین عملی قانون گرایی و توجه به دستاوردهای علمی بشر در جامعه اسلامی، نمونه ای از همکاری و همدلی اجتماعی را در دفع این بلیه دنیای با نیتی دینی و خالصانه به دنیایان نشان خواهد داد. اطمینان دارم تکیه بر عقل و شرع و تأسی به الگوهای رفتار دینی توسط مردم ایران و برگزاری مراسم حضرت سید الشهداء علیه السلام با رعایت کامل و صحیح قوانین و ضوابط بهداشتی به نیت کسب رضای الهی و جلب محبت حضرت سید الشهداء علیه السلام، ملت ایران را مصداق امت وسط و نمونه و الگو در دینداری و مبارزه با بلایای انسانی و طبیعی نماید چنانکه خداوند می فرماید: وَکَذَلِکَ جَعَلْنَاکُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِتَکُونُوا شُهَدَاءَ عَلَی النَّاسِ وَیَکُونَ الرَّسُولُ عَلَیْکُمْ شَهِیدًا ﴿بقره/ 143﴾ این­گونه است که خداوند دینش را کامل و مومنین را نصرت می دهد و خبرنگارانن را به صندلی امت وسط در بین ملل و ابنای بشر رسانده، شایسته پیشرانی در ایجاد تمدن نوین اسلامی می نماید.

امروز بیشتر از گذشته از ظرفیت دنیا دوم، فضای مجازی و رسانه های اجتماعی و عمومی برای ترویج و تعظیم شعائر الهی و جاودانگی نهضت الهی حضرت سیدالشهداء بهره بگیریم و شعار هر کاربر، یک مناره پیغام حسینی را دنبال کنیم و به زبان های پر کاربرد دنیا، پیغام چند خیرخواهی و عدالت جوئی امام حسین علیه السلام را با استفاده از زبان چند رسانه ای منتشر کنیم.

در خاتمه ضمن تقدیم شکر و سپاس به آستان الهی برای همه نعمت های آشکار و پنهانش برای احیای نهضت حسینی، تاکید می گردد که نهضت امام حسین علیه السلام در غریبی به دنیا آمد و در ادوار مختلف تبدیل به نهضت جاودانه راهنمایی و مقابله با ظلم و بی عدالتی و توسعه معروف و بازدارنده منکر و پلیدی شده است و انشاالله غربت کرونائی، منشا اوج دیگری در ارتباط قلبی و دریافت معارف حسینی خواهد شد.

انشاالله محرم سال جاری را زمینه ساز اربعینی پرشور و اربعین را تمهیدی برای آگاهی دنیای از عقلانیت دینی و زمینه ساز تجلی دین کامل و ظهور منجی بشریت گردانند.

ساز عشق است و به دل هر زخم پیکان زخمه ای

گوش کن عالم پر از شور و نوا دارد حسین

دست آخر کز همه بیگانه شد دیدم هنوز

با دم خنجر نگاهی آشنا دارد حسین

شمر گوید گوش کردم تا چه خواهد از خدا

جای نفرین هم به لب دیدم دعا دارد حسین

اشک خونین گو بیا بنشین به چشم شهریار

کاندرین گوشه عزائی بی ریا دارد حسین

سرفرازی ملت شریف ایران و همه عزاداران حسینی را از خدای سبحان خواستارم

سعید رضا عاملی

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1313

به "ظرفیت فضای مجازی برای ترویج نهضت سیدالشهداء استفاده گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت فضای مجازی برای ترویج نهضت سیدالشهداء استفاده گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید