مصاحبه، آمریکایی ها ژست دموکراسی خواهی گرفته اند، اتفاق نظر گروه های عراقی بر موفقیت دولت الکاظمی

به گزارش بالیو، سفیر سابق ایران در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس معتقد است دولت جدید بغداد دولت موقت و گذار است و مخالفت برخی گروه های سیاسی شیعی با این دولت به معنای بروز شکاف در جریان های شیعه نیست بلکه اختلاف سلیقه است.

مصاحبه، آمریکایی ها ژست دموکراسی خواهی گرفته اند، اتفاق نظر گروه های عراقی بر موفقیت دولت الکاظمی

رضا میرآبیان درگفت وگو با خبرنگار بین الملل خبرنگاران، در خصوص تشکیل دولت جدید عراق گفت: در ابتداء باید بگویم که دولت مصطفی الکاظمی یک دولت موقت و گذار است و عمر آن حدود یک سال خواهد بود. بنابراین، دولت جدید بغداد یک دولت دائمی نیست. این دولت وظایف و ماموریت های معینی دارد که باید انجام دهد، از جمله آنها می توان به برگزاری انتخابات زودرس اشاره کرد. بر همین اساس، الکاظمی در برنامه ای که به مجلس عراق ارائه داد، چند موضوع را معین کرد. اول برگزاری انتخابات زودرس، دوم، مقابله با پیامدهای شیوع ویروس کرونا و سوم، بحران اقتصادی عراق است که به دنبال کاهش شدید بهای نفت گریبانگیر این کشور شده است. اکنون عراق دچار کسری بودجه شدیدی است لذا ساماندهی اقتصادی یکی از اولویت های برنامه کاری دولت الکاظمی است.

سفیر سابق ایران درکشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس با بیان اینکه تمام برنامه های کاری دولت جدید بغداد به عنوان چالش های پیش روی این دولت محسوب می شود، گفت: موضوع برگزاری انتخابات یکی از چالش های جدی دولت الکاظمی است که آیا این دولت می تواند ظرف یک سال بسترهای لازم را برای برگزاری انتخابات فراهم کند یا خیر؟ بحث کسری بودجه شدید و کاهش بهای نفت از دیگر چالش های این دولت محسوب می شود. اکنون گزارش های وجود دارد که نشان می دهند، دولت عراق در نظر دارد حقوق کارمندان را حدود 30 درصد کاهش دهد.

وی در پاسخ به این سوال با توجه به چینش وزیران دولت جدید عراق این دولت چقدر توانایی غلبه کردن بر چالش های پیش روی خود را دارد؟ گفت: شما می دانید بیشتر گروه های سیاسی عراق اعم از شیعیان، اهل تسنن و کُردها بر این نکته اتفاق نظر دارند که دولت الکاظمی در برنامه های کاریش پیروز شود. اگر این دولت در اجرایی کردن برنامه هایش پیروز نشود، به تمام کشور آسیب خواهد زد. به همین دلیل بود که گروه های سیاسی تاکید داشتند، دولت باید رای بیاورد. احتمالا آنها مایل نیستند که دربرنامه های کاری دولت الکاظمی کارشکنی کنند تا این دولت بتواند در کارخودش پیروز شود و از این مرحله گذار عبور کند.

این کارشناس تحولات غرب آسیا با اشاره به مخالفت برخی گروه های شیعی با دولت الکاظمی گفت: مخالفت نوری مالکی رهبر ائتلاف دولت قانون و برخی گروه های سیاسی با دولت جدید بغداد به معنای وجود شکاف در جریان های شیعی نیست بلکه اختلاف سلیقه است. آقای مالکی همین رویکرد را نسبت به دولت قبلی داشت. در حقیقت، مالکی قبلا گفته بود، مخالفت ما به معنای رویارویی با دولت آینده و کارشکنی در برنامه های این دولت نخواهد بود. اینها به عنوان یک نیروی مخالف هستند که طبیعتا در هر دولتی مخالفانی از گروه های سیاسی وجود دارند لذا در طیف شیعیان عراق هم ممکن است، مخالفانی حضور داشته باشند.

این دیپلمات سابق ایران با اشاره به نامه منسوب به سفیر آمریکا در بغداد و توصیه او به مقامات عراقی مبنی بر رای اعتماد دادن به دولت الکاظمی درباره تاثیرات دخالت واشنگتن در امور داخلی عراق گفت: نامه ای که به نقل از سفیر آمریکا در بغداد در رسانه های عراق منتشر شده تاثیر بسیار منفی در بین شخصیت های سیاسی این کشور به جای گذاشت. نوری مالکی به نامه سفیر آمریکا پاسخ داد و آن را دخالت در امور داخلی عراق دانسته است . اما آمریکایی ها ژست دموکراسی خواهی عدم مداخله در امور عراق را به خود گرفته اند. آنان مدعی هستند هیچ گونه قصدی برای دخالت در امور داخلی عراق را ندارند و نمی خواهند در فرایند تشکیل دولت جدید بغداد کارشکنی کنند بلکه هدفش پیروزیت این دولت است. در همین حال، شاهدیم که آمریکایی ها طی 7-8 روز گذشته نقش فعالی در نقل و انتقال نیروهای داعش در عراق داشتند و درطول یک هفته گذشته داعش در استان صلاح الدین، کرکوک و در غرب بغداد عملیات انجام دادند. در حمله داعش به نیروهای حشدشعبی در استان صلاح الدین 13 تن از این نیروها به شهادت رسیدند. خب، چرا آمریکایی ها این کار را انجام دادند؟ چون در آستانه مذاکره با دولت جدید بغداد درخصوص حضورشان در عراق قرار دارند. آمریکایی ها دارند داعش را در عراق فعال می کنند تا در مذاکرات، دولت جدید بغداد را تحت فشار قرار دهند تا مجبور شود، حضور نظامیان آمریکایی را در عراق بپذیرد. به عبارت دیگر، آمریکایی ها این فضای ناامنی را توسط داعش ایجاد کردند تا بگویند بدون آمریکا امنیت در عراق برقرار نیست

میرآبیان در پایان شرح داد: دولت الکاظمی موظف است که مصوبه مجلس در ارتباط با خروج نظامیان آمریکایی از عراق را اجرایی کند و این موضوع بایستی در دستور کار دولت قرار بگیرد و آن را اجرایی کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1115

به "مصاحبه، آمریکایی ها ژست دموکراسی خواهی گرفته اند، اتفاق نظر گروه های عراقی بر موفقیت دولت الکاظمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، آمریکایی ها ژست دموکراسی خواهی گرفته اند، اتفاق نظر گروه های عراقی بر موفقیت دولت الکاظمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید