چرا ترامپ در انتخابات مغلوب شد؟

به گزارش بالیو، ترامپ از ماسک زدن طفره رفت و حتی ماسک زدن بایدن را مسخره می کرد. در ابتدا مدعی شد این ویروس به یکباره محو خواهد شد.

چرا ترامپ در انتخابات مغلوب شد؟

خبرنگاران؛ حسین هوشمند- بدترین کابوس برای شخصیت خودشیفته دونالد ترامپ رخ داد، در انتخابات ریاست جمهوری بازنده شد و تبدیل به رئیس جمهور تک دوره ای شد. در ادامه به مهمترین عوامل شکست ترامپ در انتخابات می پردازیم.

کرونا

به جرأت می توان گفت مهمترین عامل شکست ترامپ، شیوع ویروس کرونا بود. مهمترین وظیفه رئیس جمهور حفاظت از جان مردم و مسئولیت پذیر بودن است. دو موضوعی که ترامپ به شدت در آنها ضعیف عمل کرد. 240 هزار آمریکایی در حالی کشته شدند و چندین میلیون نفر در حالی بیکار شدند که ترامپ در ابتدا این بیماری را دستکم می گرفت و هنگامی که کار از کار گذشت آغاز به مسخره کردن و زیر سوال بردن اقدامات درمانی کرد.

ترامپ قبل از شیوع کرونا موجب تضعیف آمریکا شد، یعنی زمانی که دفتر مقابله با بیماری های همه گیر که در دولت باراک اوباما تشکیل شده بود و به طور پیروز توانسته بود با ویروس ابولا مقابله کند را منحل کرد.

میلیون ها آمریکایی مبتلا و بستگان صدها هزار نفری که بر اثر کرونا کشته شدند واقعی بودن این ویروس را دیده بودند، اما رئیس جمهور متوهم آمریکا بارها این ویروس را فریب نامید. صفتی که از آن برای توصیف فرایند استیضاحش هم استفاده می کرد.

رئیس جمهور ضد علم آمریکا و هم حزبی هایش همان گونه که نمی توانند نقش انسان در گرمایش زمین را قبول نمایند، نتوانستند باور نمایند ویروسی که دیده نمی گردد، این گونه کشنده باشد. از این رو آغاز به تمسخر و زیر سوال بردن اقدامات پزشکی برای مبارزه با این بیماری کردند. هواداران ترامپ به خیابان می آمدند و کرونا را دروغ دموکرات ها می نامیدند.

ترامپ از ماسک زدن طفره رفت و حتی ماسک زدن بایدن را مسخره می کرد. در ابتدا مدعی شد این ویروس به یکباره محو خواهد شد. با فرا رسیدن گرما از بین خواهد رفت. بعد در کنفرانس خبری به طور جدی از پزشکان درباره تاثیر تزریق مایع ضدعفونی نماینده یا قرار دادن لامپ در بدن پرسید. سپس به طور عجیبی داروی ضد مالاریا را تبلیغ کرد.

با گفتن این جملات غیر کارشناسی، دکتر فائوچی و دیگر پزشکان ارشد که در هفته هایی ابتدایی در کنفرانس های خبری حضور داشتند را از دست داد. آنها را مسخره و تهدید به اخراج کرد. برخلاف توصیه های پزشکان تجمعات انتخاباتی با حضور چند هزار نفر برگزار می کرد و در آخر خودش هم مبتلا به کرونا که فریب دموکرات ها بود، شد.

اقتصاد

تا قبل از کرونا، تنها امید ترامپ برای این که نشان دهد دستاوردی در دولتش داشته، اقتصاد بود. ترامپ بارها میزان بیکاری پایین کشور که به 3.5 درصد رسیده بود را به عنوان دستاورد تبلیغ می کرد. البته نکته ای که باید مدنظر داشت این بود که ساختار مالی فعلی ادامه فرایندی بود که تیم مالی اوباما ایجاد نموده بود. بیکاری در دولت اوباما از 10 درصد به 4.7 درصد رسیده بود.

ترامپ در حالی مدعی است که قبل از کرونا اقتصاد آمریکا بهتر از دوران اوباما شده بود که از لحاظ شاخص های مالی عملکرد ضعیف تری نسبت به اوباما داشت. اوباما در سه سال پایانی دولتش 8.1 میلیون شغل و ترامپ در سه سال ابتدایی دولتش 6.5 میلیون شغل ایجاد نموده است. بهترین میانگین ایجاد شغل ماهانه در دولت ترامپ مربوط به سال 2018 با 193 هزار شغل بود، در حالی که این میزان برای اوباما در سال 2014 ایجاد 250 هزار شغل بود.

از لحاظ رشد مالی بهترین عملکرد دولت ترامپ مربوط به سال 2018 با 3 درصد رشد بود که در دولت اوباما در سال 2015، رشد مالی 3.1 درصد بود.

بعد از کرونا تمام دستاوردهای ادعایی ترامپ از بین رفت. تمام شغل هایی که در سه سال اخیر ایجاد شده بود، از بین رفت و به طور میانگین ماهانه 1.4 میلیون شغل از بین رفت. میزان بیکاری در ماه آوریل به رقم بی سابقه حدوداً 15درصد رسید و رشد مالی به منفی 6.5 درصد رسید.

میزان بیکاری 15 درصدی در حالی در ماه آگوست به 8.4 درصد رسید که در چند دهه اخیر هیچ رئیس جمهوری نتوانسته بود با بیکاری بالای 8 درصدی در انتخابات دور دوم پیروز گردد. جیمی کارتر و جورج بوش (پدر) با بیکاری بالای 8 درصدی در دور دوم بازنده شدند.

منفور بودن

براساس آمار نظرسنجی های موسسه گالوپ که معتبرترین موسسه افکارسنجی در رابطه با عملکرد روسای جمهور است، رضایت از عملکرد ترامپ در دوران ریاست جمهوری اش بین 35 تا 49 درصد بود. میانگین میزان محبوبیت وی در کل دوران ریاست جمهوری اش 41 درصد بود. براساس آخرین نظرسنجی گالوپ قبل از انتخابات 52 درصد مردم از عملکرد ترامپ ناراضی بودند.

به غیر از نارضایتی اکثریت مردم از عملکرد وی، ترامپ از لحاظ شخصیتی هم با توجه به ادبیات زننده و حملات شخصی و توهین هایی که به افراد مختلف و قشرهای متنوعی از مردم مانند توهین جنسی به زنان تا تمسخر خبرنگار معلول، می کرد، از دید اکثریت جامعه منفور حساب می شد.

مشارکت در انتخابات

نگرانی مردم از خطرناک بودن دور دوم ریاست جمهوری ترامپ برای آمریکا و به زعم نوام چامسکی برای آینده بشریت، موجب شد تا بیشترین میزان مشارکت مردم در 120 سال اخیر در انتخابات رخ دهد. حدوداً 65 درصد مردم در انتخابات شرکت کردند و بایدن با کسب حدوداً 79 میلیون رای توانست بیشترین آرای مردمی در تاریخ آمریکا را کسب کند.

دلیل این که پیش از انتخابات، ترامپ و جمهوری خواستار به انحای مختلف سعی در کارشکنی و سنگ اندازی در فرایند برگزاری انتخابات به صورت پستی داشتند، آگاهی از این موضوع بود که در صورت افزایش مشارکت در انتخابات، آنها بازنده خواهند بود. 14 درصد از رای دهندگان سال جاری برای اولین بار در انتخابات شرکت نموده بودند که 64 درصد آنها به بایدن رای دادند.

عدم توجه به اقلیت ها

در ماه آگوست شایعه ای مطرح شد که اگر بایدن، کامالا هریس را به عنوان معاون انتخاب کند، ترامپ هم یک زن رنگین پوست را به عنوان معاون انتخاب خواهد نمود. مرداد ماه در این مقاله به این نکته اشاره نموده بودم که بهترین کار برای ترامپ انتخاب نیکی هیلی به عنوان معاون است. اما تاکید بیش از اندازه ترامپ برای جلب نظر مهمترین طبقه حامی اش یعنی مردان سفیدپوست مانع از این شد که مایک پنس را با هیلی عوض کند. در نتیجه رای مهم و تاثیرگذار زنان و اقلیت های نژادی به بایدن تعلق گرفت.

کمپین ضعیف

همان طور که یکی از علل پیروزیت بایدن، کمپین قوی و مدیر کمپین توانمند بود، کمپین ترامپ فاقد چنین فردی بود. ترامپ مانند جورج دبلیو بوش که کارل روو را داشت و یا اوباما که دیوید اکسلرود را در کمپین خودش داشت، یک استراتژیست قوی در تیمش نداشت. برد پارسکِیل مدیر کمپین انتخاباتی ترامپ به دلیل عملکرد ضعیف در ماه سپتامبر اخراج شد و بیل استپین مدیر جدید، استراتژیست توانمندی نبود.

ترامپ مغرور و از خود راضی بیشتر از همه به خودش و رفتارش باخت. تا آن گونه که روز انتخابات در ستاد انتخاباتی اش گفت: شکست سخت است و برای من خیلی سخت تر است حالا با شکست تبدیل به رئیس جمهوری تک دوره ای شد.

کارشناس آمریکا

منبع: عصر ایران
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: balio.ir شناسه مطلب: 1448

به "چرا ترامپ در انتخابات مغلوب شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ترامپ در انتخابات مغلوب شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید